reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jest metoda na zhakowanie iPhone'a

dodano: 2021-09-14 19:38
autor: Dr. Hack | źródło: Uniwersytet Toronto - Citizen Lab

Iphone 13 pegasus 360px.jpg Izraelska firma specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie opracowała narzędzie do hakowania smartfonów iPhone firmy Apple, które jest wykorzystywane od lutego - poinformowała o tym jednostka badawcza Uniwersytetu Toronto Citizen Lab. Nikt nie mówi głośno, że chodzi o słynny Pegasus, z którego korzysta wiele służb specjalnych na świecie.

apple iphone 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Co ciekawe, krytyczny charakter wykrytej luki nie wymaga interakcji użytkownika.
Dotyczy wszystkich wersji Apple iOS, OSX i watchOS, z wyjątkiem urządzeń, które zostały zaktualizowane w poniedziałek 13 września br.

Luka opracowana przez izraelską firmę NSO Group omija systemy bezpieczeństwa opracowane przez Apple w ostatnich latach.

Apple twierdzi, że naprawił lukę w aktualizacji oprogramowania w poniedziałek, tym samym potwierdzając odkrycie Citizen Lab.
Przedstawiciel Apple odmówił komentarza na temat tego, czy metoda hakerska pochodzi od NSO Group. Przedstawiciel NSO nie skomentował jeszcze opublikowanych informacji.

Citizen Lab poinformował, że znalazł złośliwe oprogramowanie w telefonie anonimowego saudyjskiego aktywisty, dodając, że jego telefon został zainfekowany oprogramowaniem szpiegującym w lutym. Nie wiadomo, ile innych urządzeń na świecie zostało zainfekowanych.

Domniemane ofiary nie musiałyby klikać niczego na swoich smartfonach IPhone, aby spenetrować komputery, telefony i gadżety za pomocą iOS, aby odnieść sukces. Luka polega na sposobie, w jaki iMessage automatycznie wyświetla obrazy. iMessage był wielokrotnie celem ataków NSO i innych twórców cyberbroni, co skłoniło Apple do zaktualizowania architektury iOS.

- Popularne aplikacje czatowe mogą stać się słabym ogniwem w bezpieczeństwie urządzeń. Ich ochrona powinna być najwyższym priorytetem – powiedział John Scott-Railton z Citizen Lab

W tym roku ujawniono rekordową liczbę nieznanych wcześniej metod ataków na urządzenia mobilne i komputery.
Cena oprogramowania, które pozwala dostać się do cudzego urządzenia, zaczynają się od kwoty 1 mln dol.

Gwałtowny wzrost liczby ataków z wykorzystaniem oprogramowania ransomware na infrastrukturę krytyczną zwrócił uwagę Białego Domu na problem cyberbezpieczeństwa i ponowił apele o uregulowanie tego obszaru.

Jak wcześniej informowaliśmy, FBI prowadzi śledztwo w sprawie NSO, a Izrael stworzył międzyagencyjną grupę wysokiego szczebla, aby ocenić zarzuty nadużycia oprogramowania szpiegującego w skali globalnej.

Komisja Europejska ostro potępiła znane ostatnio ataki szpiegowskie na unijnych obywateli i polityków za pomocą izraelskiego oprogramowania Pegasus. Przypomnijmy, że polskie służby przyznały się, że korzystają z takiego oprogramowania. Teraz zaczyna się robić głośno wokół firmy NSO i Pegasusa. Możliwe, że korzystanie z takiego oprogramowania zostanie zakazane w Unii Europejskiej.

- To przestępstwo kryminalne w całej Unii Europejskiej – powiedział w środę unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.


Pegasus to oprogramowanie do monitoringu oferowane przez izraelską firmę NSO.
Według badań Amnesty International w różnych krajach szpiegowano dziennikarzy, obrońców praw człowieka i polityków. Niemcy również powinny być właścicielem oprogramowania , bo sama kanclerz Merkel też była podsłuchiwana i szpiegowana.

Parlament UE i 27 państw członkowskich muszą teraz poczynić szybkie postępy w negocjacjach w sprawie tzw. rozporządzenia ePrivacy, domagał się Reynders. Celem tego rozporządzenia jest ochrona prywatności i poufności podczas korzystania z usług komunikacji elektronicznej.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kącik hakera


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...