reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Telegram stał się centrum cyberprzestępców

dodano: 2021-09-17 20:47 | aktualizacja: 2021-09-20 13:10
autor: HP | źródło: FT/Cyberint

Telegram logo 360px.jpg Najnowsze analizy pokazują, że Telegram stał się centrum cyberprzestępców. Analitycy nazywają wprost tę aplikację do przesyłania wiadomości alternatywą dla tzw. darknetu. Cyberint, grupa cyberwywiadowcza wspierana przez Financial Times, odkryła rosnącą sieć hakerów, którzy publikują w Telegramie wycieki poufnych danych, haseł, sprzedaży zakazanych towarów, w tym m.in. maile członków polskiego rządu. Czasami na ich kanałach pojawia się dziesiątki tysięcy subskrybentów.

Telegram logo darknet 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Darknet to ukryta sieć, której połączenia są nawiązywane tylko między zaufanymi hakerami, czasami określanymi jako „przyjaciele”, przy użyciu niestandardowych protokołów i portów. Darknet używa własnego DNS, czyli domen i przestrzeni adresowej.

Do darknetu można dostać się za pomocą specjalnego oprogramowania, np. przeglądarki Tor lub I2P. Tor to przeglądarka, która szyfruje ruch, gdy jest się w środku, ale nadal można go śledzić.

W darknecie jest wiele różnych zasobów, w tym te, które specjalizują się w wyciekaniu baz danych i sprzedawaniu z nich informacji: (operatorzy telefonii komórkowej, banki, agencje rządowe). Istnieją również usługi poczty anonimowej, portale do komunikacji i dyskusji na wszelkie (w tym zabronione) tematy, analogi sieci społecznościowych i biblioteki internetowe. Przede wszystkim darknet jest znany ze swojego rynku: istnieją zasoby do otwartej, ale nielegalnej sprzedaży towarów, których obrót jest prawnie ograniczony lub całkowicie zabroniony.

Najczęściej w darknecie sprzedawane są różne bazy danych, dane ze zhakowanych kont: poczty, portali społecznościowych, komunikatorów internetowych, rachunków bieżących i kart bankowych wydawanych dla manekinów, fałszywych dokumentów i wielu innych.

Ostatnio podobno nastąpił 100-procenty wzrost wykorzystania komunikatora Telegram przez hakerów.

Eksperci Cyberint nazwali już Telegram nowym darknetem.
W wielu przypadkach, które zbadali eksperci, publikowane treści przypominają rynek handlu w darknecie. Jest to bezkarna i dostępna publikacja poufnych danych, która nadaje Telegramowi podobieństwo do sieci darknetu.

Cyberprzestępców przyciąga łatwość obsługi platformy i prosta moderacja treści.

Analitycy zauważają również, że wzrost aktywności hakerów jest spowodowany napływem nowych użytkowników (klientów). Co ciekawe, na początku 2021 r. firma WhatsApp z często używanym komunikatorem, postawiła ultimatum, że każdy, kto korzysta z komunikatora, jest zobowiązany do zaakceptowania nowej polityki prywatności. Automatycznie duża część użytkowników WhatsAppa masowo rezygnowała z aplikacji przechodząc do Telegrama. 

Popularność platformy Telegram wśród cyberprzestępców może zwiększyć presję na administrację serwisu, aby wprowadziła dokładniejszą moderację treści. Wcześniej informowano, że firma planuje wejść na giełdę i rozważa opcje wprowadzenia reklamy.

Jednocześnie, według Cyberint, liczba wzmianek w Telegramie typu: „Email: pass” i „Combo” wzrosła 4-krotnie w ciągu ostatniego roku.

Na przykład eksperci znaleźli kanał z ponad 47 tysiącami subskrybentów, na którym regularnie publikowano setki tysięcy loginów i haseł z różnych serwisów, w tym Yandex, Google i Yahoo. Administracja Telegrama usunęła kanał na prośbę Financial Times.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aplikacje


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...