reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Operator sieci Play nabywa UPC Polska

dodano: 2021-09-22 08:34 | aktualizacja: 2021-09-22 10:27
autor: Łukasz Knapik | źródło: Groupe Iliad/Liberty Global/satkurier.pl

UPC Polska Spółka P4, będąca częścią Groupe Iliad, podpisała w środę, 22 września br. umowę sprzedaży i nabycia dotyczącą 100 proc. udziałów w UPC Polska z UPC Poland Holding B.V., będącą częścią Liberty Global plc, za kwotę 7 mld zł. Transakcja podlega teraz zgodzie regulacyjnej Komisji Europejskiej.

Play/UPC Polska
Play UPC Polska Barbara Kurdej-Szatan


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
UPC jest największą pod względem przychodów spółką Liberty Global w Europie Środkowo-Wschodniej, oferującą usługi telewizji, szerokopasmowego dostępu do internetu światłowodowego, a także usługi mobilne, dzięki wieloletniej współpracy z siecią Play w modelu MVNO (więcej tutaj). Jak czytamy w komunikacie, ta pozytywna informacja oznacza w praktyce nowe możliwości w obszarze usług konwergentnych dedykowanych klientom indywidualnym oraz biznesowym na polskim rynku.

Jak zapowiada P4, nabycie UPC przez sieć Play wiąże się z chęcią przyspieszenia inwestycji w sieci światłowodowe oraz przyczynia się do realizacji wizji i ambicji spółki w zakresie inwestowania w najnowocześniejsze sieci, usługi mobilne oraz szerokopasmowe. Długofalowa ambicja sieci Play zapewnienia łączności na terenie całego kraju, przyczyni się do cyfrowej transformacji polskiej gospodarki i przyniesie korzyści konsumentom indywidualnym oraz biznesowym, dzięki bardziej innowacyjnym i kompleksowym ofertom.
 

- Integracja Play i UPC Polska stworzy wyjątkową możliwość rozwoju Play na kolejnym etapie i cieszymy się na rozpoczęcie współpracy z zespołem UPC, aby wspólnie zrealizować nasze nowe ambicje. Play ma duże doświadczenie w odpowiadaniu na potrzeby swoich klientów. UPC Polska zbudowało bardzo silną platformę opartą na wysokich standardach jakości. Play i UPC połączą swoje siły, aby stworzyć silnego operatora konwergentnego w Polsce

- powiedział Jean Marc Harion, prezes zarządu sieci Play.

- Nabycie UPC Polska odzwierciedla dążenie Play i Iliad, aby inwestować w mobilne oraz szerokopasmowe sieci i usługi nowej generacji. Transakcja ta wiąże się z chęcią przyspieszenia inwestycji w sieć światłowodową i przyczynia się do realizacji długoterminowej ambicji rozwijania ogólnokrajowej łączności w Polsce. Liczymy, że nasze zaangażowanie wpłynie korzystnie na cyfrową transformację polskiej gospodarki i przyniesie korzyści dla konsumentów i przedsiębiorstw, również dzięki nowym kompleksowym ofertom. Z niecierpliwością czekamy na połączenie sił i powitanie pracowników UPC w rodzinie Play i Iliad po uzyskaniu wymaganych zgód

- powiedział Thomas Reynaud, prezes zarządu Groupe Iliad.

Zamknięcie transakcji spodziewane jest w pierwszej połowie 2022 roku, generując (po spłacie długu) około 600 milionów dolarów wolnych środków pieniężnych dla Liberty Global.

Na koniec czerwca zasięg sieci UPC w Polsce przekroczył 3,7 milionów gospodarstw domowych i 1,5 miliona klientów, którzy korzystali z 1,3 miliona usług internetowych, 1,4 miliona usług telewizyjnych, a także ponad 600 tysięcy usług telefonii stacjonarnej (więcej tutaj).

Liberty Global zgodziło się na sprzedaż UPC Polska przy wycenie w wysokości 7 mld złotych (1,8 mld USD), z uwzględnieniem długu oraz korekt kapitału obrotowego. Cena sprzedaży odzwierciedla około 9-krotność skorygowanej EBITDY, prognozowanej na koniec 2021 roku i blisko 20-krotność szacowanych na koniec tego roku operacyjnych wolnych przepływów pieniężnych. Realizacja transakcji wymaga spełnienia warunków transakcyjnych oraz odpowiednich zgód regulacyjnych. Obecnie, finalizacja transakcji spodziewana jest w pierwszej połowie 2022 roku.

Spółka Iliad należy do Groupe Iliad, która działa pod markami Free we Francji, Iliad we Włoszech i Play w Polsce. Play obsługuje ponad 15 milionów klientów, oferując im usługi telefonii mobilnej, internetu oraz telewizji zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym (w szczególności z sektora małych i średnich przedsiębiorstw). Nowoczesna sieć operatora w technologii 4G LTE/5G pokrywa 99 proc. populacji (więcej tutaj).
 

- Ta transakcja jest kolejnym potwierdzeniem znaczącej wartości opartych na światłowodach sieci HFC w Europie, jak również istotnych korzyści synergii z konwergencji usług stacjonarnych i mobilnych. Działamy w Polsce ponad 20 lat i jesteśmy dumni z naszego wkładu w rozwój polskiej gospodarki cyfrowej i wpływu na społeczeństwo. Chciałbym podziękować i pochwalić cały zespół zarządzający UPC Polska, kierowany obecnie przez Roberta Redeleanu, dziękując za ich ciężką pracę w ostatnich latach. UPC Polska, największy dostawca telewizji kablowej oraz wiodący dostawca trzech usług cyfrowych, oraz Play, który dociera do 99 proc. polskiej populacji ze swoimi usługami mobilnymi, dzięki nowej skali działania, stworzą liczącą się na polskim rynku siłę. Rozumiejąc głęboki sens tego połączenia, będziemy z uwagą obserwować jak ten ogólnopolski czempion oferuje klientom w Polsce najwyższej jakości usługi cyfrowe i internet. Środki finansowe z transakcji, po spłacie długu, wyniosą około 600 milionów dolarów i powiększą obecne, znaczące zasoby gotówkowe Liberty Global, wynoszące 4,1 miliarda dolarów na koniec czerwca 2021. Jak zawsze, pozostajemy skoncentrowani na tworzeniu wartości i jesteśmy zadowoleni z korzystnej wyceny, jaką udało się uzyskać za nasz biznes w Polsce, zapewniając udziałowcom Liberty Global potężny zwrot z inwestycji

- mówi Mike Fries, chief executive officer, Liberty Global.

- Od ponad trzech dekad nasz zespół potwierdza swój wyjątkowy talent, umiejętności i zaangażowanie, stale rozwijając biznes i wywierając pozytywny wpływ na kształt polskiego rynku. Dziś, jako uznany dostawca najwyższej jakości internetu i cyfrowej rozrywki, UPC zapewnia swoim klientom niezrównaną jakość usług, wyróżniając się jednocześnie bezprecedensowymi wynikami biznesowymi. Od pioniera szybkiego internetu na polskim rynku do niekwestionowanego lidera prędkości, UPC od zawsze nadawał ton innowacjom w branży. Teraz, razem z operatom Play, stworzy ogólnopolskiego czempiona, który ponownie dokona transformacji polskiego rynku

- mówi Robert Redelean, CEO UPC Polska.

Jak informuje Liberty Global, środki pozyskane dzięki transakcji zostaną przeznaczone na cele korporacyjne Liberty Global, które mogą dotyczyć kolejnych inwestycji w rozwój biznesu oraz wsparcie dla wieloletniego programu odkupu akcji. W połączeniu z transakcją, Liberty Global zgodziło się na zapewnienie Iliadowi na okres do czterech lat dostępu do określonych usług, w tym głównie z obszaru sieci i technologii. Ostateczna wartość tej współpracy zależeć będzie od faktycznego poziomu potrzeb ze strony Iliad. Bank Credit Suisse był doradcą finansowym Liberty Global przy transakcji.

Dodajmy, że Groupe Iliad w lipcu br. poinformowała, że złożyła Liberty Global niewiążącą ofertę dotyczącą nabycia 100 proc. udziałów UPC Polska (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV kablowa w Polsce


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...