reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Północna Portugalia - Viana do Castelo

dodano: 2021-09-21 11:16 | aktualizacja: 2021-09-24 12:01
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 7-8/2021

Viana do Castelo Viana do Castelo leży niecałe 50 minut jazdy z lotnisk w Porto lub Vigo w Hiszpanii, w samym sercu regionu Alto Minho na wybrzeżu Costa Verde – jednego z najpiękniejszych w Portugalii. National Geographic twierdzi, że widok ze szczytu góry Santa Luzia to jedna z „najlepszych panoram na świecie”, ale jest o wiele więcej do odkrycia. Warto zajrzeć do Parku Narodowego Peneda-Gerês – Światowego Rezerwatu Biosfery UNESCO. Kto wie, że muzyka fado narodziła się w oparciu o typowe piosenki regionu Minho, czyli okolic Viana do Castelo.

Viana do Castelo


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

W okolicach miasta można wybrać się na przejażdżkę rowerową po wielu ścieżkach wzdłuż wybrzeża lub rzeki albo też spacerować po jednym z wielu oznakowanych szlaków. W tej okolicy są wyjątkowo dobre warunki, aby uprawiać surfing, windsurfing, kitesurfing i bodyboard. Jest wiele fajnych, dzikich i piaszczystych plaży (Praia do Rodanho, Praia Norte, Praia do Ancora, Praia do Carreco). Na Praia Norte są naturalne baseny ze słoną wodą, ale ta plaża bywa zatłoczona, bo jest jakby najbliżej samego miasta po północnej stronie.

Każde miasto portowe na wybrzeżu północnego regionu ma własne sposoby przygotowywania ryb i owoców morza. W Viana do Castelo taką charakterystyczną potrawą jest to pescada à Vianense – zwykle jest to dorsz (rzadziej morszczuk) przyprawiony sokiem z cytryny i czosnkiem, a następnie pieczony z pokrojonymi ziemniakami i doprawiony smażonym czosnkiem i cebulą. Prowincja Minho na północnym zachodzie Portugalii jest miejscem narodzin tzw. caldo verde, słynnej portugalskiej zupy warzywnej z kapustą i ziemniakami.

Bacalhau to dorsz po portugalsku, zasolony i wysuszony na słońcu, zwykle rozcięty wzdłuż na pół na kształt motyla. Bacalhau jest najbardziej popularną rybą w Portugalii. Jego specyficzny zapach (smród!) może niekorzystnie uderzyć turystów w sklepie lub restauracji, którzy zniechęcają się do spróbowania.
 
Bacalhau z grilla

Jak się okazuje, Portugalczycy uwielbiają dorsza, zwłaszcza suszonego i wręcz mogą być oburzeni, że Polakom nie smakuje. To tak jakby Portugalczykowi nie smakowały nasze pierogi lub bigos.

Na tak specyficzne wykorzystanie dorszy jak bacalhau wpadli portugalscy marynarze w średniowieczu. Wtedy to był jedyny sposób, by mieć co jeść podczas długich wypraw morskich. Maczano je w solonej wodzie, a następnie długo suszono na słońcu, dzięki czemu ryba jest dobra do spożycia przez długi czas.

W portugalskiej kuchni można znaleźć tysiące sposobów na przygotowanie bacalhau. Często łączy się go z ziemniakami, jajkami i oliwkami. Jednym ze smacznych bacalhau jest to w stylu Viana, czyli bacalhau z grilla. Będąc w jednej z restauracji próbowaliśmy kilka wersji bacalhau, ale niektóre nam nie smakowały, bo czasami to było takie gryzienie kawałka suchej ryby bez smaku, jakby guma do żucia.

W Viana najsłynniejsze są portugalskie pączki, czyli Bolas de Berlim (port. Kulki z Berlina). Zamiast różanego nadzienia, jak w polskich pączkach, jest żółte – jajeczne. Znawcy polecają najlepsze pączki Bolas de Verlim w rodzinnych lokalach: Manuel Natário lub Zé Natário. Zdania, gdzie można posmakować lepsze pączki, są podzielone.

Carreço

Można pojechać na północ od Viana do Castelo do Carreço, gdzie są słynne wiatraki Moinhos de Montedor. Zbudowano je w XIX w. i są bardzo popularne w północnej Portugalii. Wiatraki Montedor to wiatraki z drewnianymi żaglami trapezowymi.

Park Narodowy de Peneda – Geres

Będąc w Viana do Castelo, warto pojechać przez Ponte de Lima do Parku Narodowego de Peneda – Geres (Parque Nacional
Peneda-Gerês) na granicy z Hiszpanią. Co ciekawe, to jedyny park narodowy w Portugalii. Założono go w 1971 r. na powierzchni 70 290 ha. W jego obrębie znajdują się 2 pasma górskie: od Serra da Penada do Serra de Geres – stąd nazwa parku – obejmując również Serra do Soajo i Serra Amarela.

Najwyższy szczyt na terenie parku to Nevosa, który ma 1546 m n.p.m. Po drugiej stronie granicy ten obszar chroniony tworzy od 1997 r. hiszpański Park Przyrody Baixa Limia – Serra do Xurés oraz Park Transgraniczny Gerês-Xurés. Na terenie parków spotyka się koziorożce iberyjskie, sarny, kucyki, ptaki drapieżne oraz wilki.

Chętni na górskie wędrówki, wspinaczkę lub górskie spływy będą tu mieli co robić. Jeśli ktoś lubi klimatyczne, małe, spokojne górskie wioski, to tu może odpocząć od cywilizacji, bo na szlakach nie spotyka się zbyt wielu turystów.
 
Mapa informacyjna Parku Narodowego Peneda – Geres

Przez park biegnie trasa rzymskiej drogi łączącej Bragę z Astorgą, znanej też jako Geira lub Via Nova. Droga o długości 318 km łączyła dwa główne miasta w północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego: Bracara Augusta (rzymska nazwa Bragi w Portugalii), dawnej stolicy prowincji Galécia i Asturica Augusta (miasta Astorga) w Hiszpanii – dawnej stolicy Asturii. Są tam kamienie milowe oraz ślady rzymskich mostów. Istnieje tam dobrze zachowany, starożytny most Mizarela, według legendy został zbudowany przez samego diabła. Ten romański most znajduje się w parafii Ferral, w gminie Montalegre. Takich ciekawostek jest tam mnóstwo.

Niestety Park Peneda – Gerês, mimo wszechobecnej wody ma jeden problem – to liczne pożary – to teren, który jest nieustannie zagrożony. Według danych Instytutu Ochrony Przyrody i Lasów, tylko w latach 2000-2012 na terenie Parku Narodowego było 1098 pożarów, a spalony obszar odpowiada 38% całości powierzchni parku.
 
Park Narodowy Peneda – Geres w listopadzie

Sanktuarium de Sao Bento da Porta Aberta

Sanktuarium św. Benedykta z otwartymi drzwiami to małe, portugalskie sanktuarium katolickie, położone w parafii Rio Caldo, w Terras de Bouro. Powstało w 1615 r., kiedy wybudowano tam małą pustelnię. Obecne sanktuarium pochodzi z końca XIX w., a odbudowa rozpoczęła się w 1880 r. i została zakończona w 1895 r. Nazwa São Bento da Porta Aberta wynika z faktu, że kaplica ma zawsze otwarte drzwi, służąc jako schronienie dla podróżnych. Spotyka się tam pielgrzymów, którzy w specjalnych nakolannikach okrążają stosunkowo małą bazylikę. Spod sanktuarium roztacza się wspaniały widok na dolinę Cávado z tamą Caniçada.
 
Kobieta okrążająca na kolanach Sanktuarium św. Benedykta

Sanktuarium przyjmuje rocznie 2,5 mln pielgrzymów. Jest drugim co do wielkości sanktuarium portugalskim po bardzo znanej Fatimie. Dzieje się tak mimo tego, że nie ma korzystnego położenia geograficznego, a dojazd jest mocno utrudniony w górskim terenie.

Sanktuarium zostało podniesione do rangi bazyliki mniejszej przez papieża Franciszka 21 marca 2015 r. dla upamiętnienia 400-lecia jego istnienia.

Obok bazyliki w 1994 r. wybudowano nieco niższy, ale znacznie większy kościół, aby pomieścić dużą liczbę pielgrzymów. Kościół ten, zwany kryptą, został konsekrowany w 1998 r. i ukończony w 2004 r. Istotne jest 10 azulejos, które reprezentują epizody z życia św. Benedykta.

Anteny i telewizja

W tej części Portugalii można spotkać stare, paraboliczne anteny satelitarne. Jednak coraz częściej widać malutkie anteny podświetlane platform z Portugalii: TV Cabo (anteny już byłej platformy), MEO czy NOS. Anteny ustawione są na satelity Hispasat na pozycji 30°W, bo to tam umieszczono prawie wszystkie kanały z tego kraju. Większość tego rejonu to tereny górskie, więc może być problem z odbiorem DVB-T z anten naziemnych. Może dlatego jest dużo anten satelitarnych.
 

Na koniec

Generalnie ten rejon północnej Portugalii jest zachwycający pod każdym względem. Warto tam polecieć, pożyczyć samochód i pojeździć po terenie od oceanu do granicy z Hiszpanią. Szczególnie teraz jest tam wyjątkowo pusto, bo nie ma masy turystów. Tam nie spotyka się autobusów wycieczkowych. Szlaki, zamki i inne zabytki zwiedza się samotnie, jakby cofając się w historii. To niezwykłe wrażenie, szczególnie, kiedy porówna się ze zwiedzaniem Krakowa z Wawelem w szczycie wakacyjnych wypraw. Jeśli więc ktoś szuka samotności i takiego oderwania się od cywilizacji, to ten rejon jest wyjątkowo dogodny. Do tego ludzie są pogodni i mili.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

30 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...