reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Konkurs Chopinowski 2021” w TVP - w HD i 4K

dodano: 2021-10-02 15:21 | aktualizacja: 2021-10-04 12:50
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina W dniach 2-21 października br. w Warszawie odbędzie się 18. „Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina”. Jego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a współorganizatorem TVP. Anteny TVP (TVP1, TVP2, TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Kultura 2) transmitować będą koncert inauguracyjny, wszystkich etapy przesłuchań i „Studio konkursowe” z Filharmonii Narodowej oraz koncertu laureatów z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Produkowane przez Centrum Kultury i Historii TVP transmisje będą dostępne w jakościach HD i Ultra HD (4K), z dźwiękiem w technologii Dolby Atmos. Nadawca pokaże też film „Błękitna nuta” i program „Scena muzyczna”.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W październiku br. miłośnicy twórczości Fryderyka Chopina na całym świecie po raz 18. obchodzić będą muzyczne święto - „Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina”. Kilkudziesięciu młodych wirtuozów przedstawi słuchaczom swoje interpretacje jednego z najwybitniejszych kompozytorów wszech czasów. - Wypełniając misję publiczną Telewizja Polska, jako współorganizator konkursu, zapewni transmisje, retransmisje i relacje z wydarzeń konkursowych. Dzięki temu widzowie będą mieli możliwość wspólnego oglądania, słuchania i przeżywania koncertów najważniejszego z konkursów pianistycznych na świecie - zapewnia nadawca. Od 2 do 21 października br. TVP Kultura zaprasza do codziennego „Studia konkursowego”, które będzie rozpoczynało i kończyło transmisje koncertów i sesji przesłuchań konkursowych. Gospodarzami studia będą Agata Kwiecińska i Adam Rozlach. Towarzyszyć im będą muzycy i znawcy twórczości Fryderyka Chopina oraz samego konkursu.

Podczas koncertu inauguracyjnego w sobotę, 2 października br. na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi - jak zapowiada nadawca, grono najwybitniejszych wirtuozów fortepianu, zwycięzców poprzednich edycji konkursu: „Kwintet fortepianowy” Roberta Schumanna wykonają Yulianna Avdeeva i Belcea Quartet a „Koncert na 4 fortepiany i smyczki” Jana Sebastiana Bacha widzowie usłyszą w interpretacji pianistów - Kevina Kennera, Philippe Giusiano, Dang Thai Sona i Yulianny Avdeevy, wraz z połączonymi dwoma kwartetami smyczkowym - Belcea i Simply Quartet, wraz z kontrabasistą Krzysztofem Firlusem.

W trakcie trwania całego konkursu widzowie będą mieli okazję śledzić „na żywo” zmagania młodych pianistów z całego świata również w internecie, w kanale streamingowym TVP Kultura 2. Produkowane przez Centrum Kultury i Historii TVP transmisje koncertów, przesłuchań i studia konkursowego będą dostępne w TVP Kultura w jakości HD i w TVP Kultura 2 w jakości Ultra HD (4K). Na obydwu kanałach zostanie udostępniony dźwięk w technologii Dolby Atmos.

Organizatorem XVIII „Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina” jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a współorganizatorem Telewizja Polska.

Koncert inauguracyjny odbędzie się w sobotę, 2 października br. - o godzinie 19:50 w kanałach TVP Kultura i TVP Kultura 2 rozpocznie się „Studio konkursowe” (więcej tutaj), a o godzinie 20:00 także w TVP1 wystartuje transmisja koncertu (retransmisję pokażą TVP2 i TVP Polonia).

Pierwszy etap przesłuchań potrwa od niedzieli do czwartku, od 3 do 7 października br. i będzie transmitowany w kanałach TVP Kultura i TVP Kultura 2 - od godziny 9:50 „Studio konkursowe” i przesłuchania poranne, o od godziny 16:50 „Studio konkursowe” i przesłuchania popołudniowe. Podsumowanie I etapu przesłuchań nastąpi w piątek, 8 października br. w stacjach TVP Kultura i TVP Kultura 2 o godzinie 19:00 w programie „Studio konkursowe”.
 
Drugi etap przesłuchań potrwa od soboty do wtorku, od 9 do 12 października br. i będzie transmitowany w kanałach TVP Kultura i TVP Kultura 2 - od godziny 9:50 „Studio konkursowe” i przesłuchania poranne, o od godziny 16:50 „Studio konkursowe” i przesłuchania popołudniowe. Podsumowanie II etapu przesłuchań nastąpi w środę, 13 października br. w stacjach TVP Kultura i TVP Kultura 2 o godzinie 19:00 w programie „Studio konkursowe”.
 
Trzeci etap przesłuchań potrwa od czwartku do soboty, od 14 do 16 października br. i będzie transmitowany w kanałach TVP Kultura i TVP Kultura 2 - od godziny 9:50 „Studio konkursowe” i przesłuchania poranne, o od godziny 16:50 „Studio konkursowe” i przesłuchania popołudniowe. Podsumowanie III etapu przesłuchań nastąpi w niedzielę, 17 października br. (w 172. rocznica śmierci Fryderyka Chopina) w stacjach TVP Kultura i TVP Kultura 2 o godzinie 19:00 w programie „Studio konkursowe”. Tego dnia kanał TVP Kultura o godzinie 20:00 pokaże film „Błękitna nuta”, którego reżyserem jest Andrzej Żuławski (więcej tutaj i tutaj), a o godzinie 22:15 pokazana zostanie „Scena muzyczna”, wydanie specjalne programu z udziałem Janusza Olejniczaka i Łukasza Długosz

Przesłuchania finałowe odbędą się od poniedziałku do środy, od 18 do 20 października br. i będą transmitowane w kanałach TVP Kultura i TVP Kultura 2 - o godzinie 17:50 „Studio konkursowe” i przesłuchania finałowe. W środę, 20 października br. około godziny 22:30 nastąpi „Noc z Chopinem - Studio konkursowe”, po ostatnim występie finałowym oczekiwanie na ogłoszenie werdyktu jury konkursu 
 
Koncert laureatów w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się w czwartek, 21 października br. - o godzinie 18:50w kanałach TVP Kultura i TVP Kultura 2 wyemitowane zostanie „Studio konkursowe” i transmitowany będzie koncert. Widowisko to o godzinie 22:50 pokażą kanały TVP1 i TVP Polonia (więcej tutaj).

Dodajmy, że pierwotnie 18. „Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina” miał odbyć się w w dniach 2-23 października 2020 roku, ale z uwagi na zagrożenie epidemią koronawirusa i chorobą Covid-19 został wtedy odwołany i przeniesiony na 2021 rok (więcej tutaj).
 
Fryderyk Chopin na grafice, której autorką jest Julia Mirny, foto: TVP
Fryderyk Chopin na grafice, której autorką jest Julia Mirny, foto: TVP
Przypomnijmy, że Dolby Atmos 5.1.4 zakodowany w AC-4 jest nadawany w NTC (naziemnej telewizji cyfrowej) w TVP Kultura w testowym multipleksie DVB-T2 (MUX5). Zasięg pokrywa ponad 90% populacji kraju.

18. „Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina” - emisja codziennie (od 2 października 2021 roku) w kanałach TVP1, TVP2, TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Kultura 2.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0m w wersji v2.1 dla...

59 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Optibox NGEN H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki OptiBox firmy AX...

109 zł Więcej...