reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat zwiększa swoje udziały w OneWeb

dodano: 2021-10-06 10:55
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Eutelsat/satkurier.pl

OneWeb Eutelsat Communications skorzystał z opcji kupna części ostatniej rundy finansowania OneWeb subskrybowanej przez Bharti za kwotę 165 mln dol., zwiększając swój udział z 17,6 proc. do 22,9 proc.

facebook.com/onewebofficial
OneWeb


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Transakcja została przeprowadzona na identycznych warunkach finansowych, jak początkowa inwestycja Eutelsat w wysokości 550 mln dol. ogłoszona w kwietniu i zakończona 8 września br. Sfinalizowanie tej ostatniej transakcji spodziewane jest około końca roku 2021, z zastrzeżeniem zgód regulacyjnych.

Od czasu początkowej inwestycji Eutelsat, OneWeb zyskał znaczną popularność, zarówno operacyjnie, ze 100 proc. wskaźnikiem powodzenia startów, co daje prawie połowę konstelacji obecnie na orbicie, jak i komercyjnie, z licznymi partnerstwami dystrybucyjnymi zawartymi przed częściowym wejściem do eksploatacji, co ma się odbyć do końca 2021 roku.

W międzyczasie, jak już ogłosiła firma, struktura kapitałowa OneWeb została jeszcze bardziej wzmocniona dzięki dodatkowemu zaangażowaniu Bharti w kwocie 500 mln dol., co zakończyło finansowanie konstelacji pierwszej generacji, i 300 mln dol. zastrzyku kapitałowego od południowokoreańskiej firmy Hanwha.

Po wykonaniu opcji kupna i zakończeniu inwestycji Hanwha, 22,9 proc. udziałów Eutelsat sprawi, że stanie się on drugim co do wielkości akcjonariuszem po Bharti z 30 proc., wzmacniając w ten sposób swoją pozycję kluczowego udziałowca i partnera OneWeb.

Inwestycja Eutelsat następuje po osiągnięciu dobrych wyników w roku obrotowym 2021 pod względem generowania przepływów pieniężnych i redukcji dźwigni finansowej oraz jest zgodna z ramami finansowymi Eutelsat. Na dzień 30 czerwca 2021 roku płynność Eutelsat wyniosła 1,9 mld euro w gotówce i niewykorzystanych liniach kredytowych.
 

- Jesteśmy bardzo podekscytowani skorzystaniem z okazji, aby pogłębić nasze zaangażowanie w OneWeb. Znaczący postęp, jaki poczynił w okresie przygotowań do nieuchronnego wejścia na rynek, wraz z wotum zaufania w postaci zaangażowania zarówno inwestorów, jak i przyszłych klientów, jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że OneWeb będzie liderem w segment konstelacji na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) - powiedział Rodolphe Belmer, dyrektor generalny Eutelsat.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

549 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,8m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,8m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC Opticum Lion 5 AIR

Miniaturowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

109 zł Więcej...