reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Jedwabny Szlak” w kanale Polsat Viasat History

dodano: 2021-10-08 00:49
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History HD Jedwabny Szlak był pierwszą na świecie super autostradą, na której spotykali się i wymieniali zarówno towarami, jak i wiedzą, ludzie pochodzący z odmiennych kultur, wyznający różne religie o zupełnie innych poglądach. Te spotkania ukształtowały ludzkość. W nowym, trzyodcinkowym brytyjskim serialu dokumentalnym „Jedwabny Szlak” („The Silk Road”), którego premiera odbędzie się w niedzielę, 10 października br. o godz. 19:55 w kanale Polsat Viasat History, historyk, archeolog i prezenter doktor Sam Willis poprowadzi widzów dawnym szlakiem handlowym z Azji nad Morze Śródziemne, przemierzając Chiny, Indie, Persję, Arabię, Grecję i Włochy.

Polsat Viasat History


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jedwabny Szlak nie był faktycznie drogą ani pojedynczym traktem.
Termin ten odnosi się do sieci połączeń używanych przez kupców przez ponad 1500 lat od czasów, gdy chińska dynastia Han w 130 r. p.n.e. otworzyła szlaki handlowe z Zachodem, aż do 1453 r., gdy Imperium Osmańskie je zamknęło. Jedwabny Szlak rozciągał się na długości około 6 i pół tysiąca kilometrów i biegł przez jedne z najbardziej niesamowitych krajobrazów na świecie, w tym pustynię Gobi i góry Pamir. 

Nazwa jednej z najsłynniejszych tras handlowych wywodzi się od jednego towaru - jedwabiu. Materiał wytwarzany z kokonu ćmy, stał się tkaniną, z której szyto szaty dla cesarzy. Dzięki kupcom dotarł on z Chin do Europy, gdzie noszony był przez rodziny królewskie i bogatych wielmożów. Innymi lubianymi na Zachodzie towarami z Azji były jadeit, porcelana, herbata i przyprawy. W zamian za nie na Wschód trafiały konie, wyroby szklane, tekstylia i towary przemysłowe.

Bez jakiejkolwiek kontroli i opieki ze strony władz drogi Jedwabnego Szlaku były zazwyczaj w złym stanie. Napady na transporty z towarami był na porządku dziennym, zatem by się chronić, kupcy łączyli się w karawany z wielbłądami lub innymi zwierzętami pociągowymi. Z czasem pojawiły się również duże gospody zwane „karawanserajami”, w których zatrzymywali się handlarze. Niewiele osób przemierzało jednak całą trasę, co przyczyniło się do powstania mnóstwa pośredników i punktów handlowych po drodze. 

W pierwszym odcinku serii doktor Sam Willis przemierzy ponad 3 tys. kilometrów śladami starożytnego chińskiego wysłannika, który jako pierwszy przyczynił się do powstania Jedwabnego Szlaku. Pozna również boginię, która odkryła jedwab, i dowie się, że na Jedwabnym Szlaku interesów nie zatrzymywała nawet śmierć. W drugiej części prezenter znajdzie się w Azji Środkowej, sercu Jedwabnego Szlaku, w miejscu nieustannych podbojów i przesiedleń oraz zrujnowanych miast. Na ostatnim etapie swojej podróży doktor Sam Willis przemierzy południową odnogę Jedwabnego Szlaku, prowadzącą przez pustynie starożytnej Persji.

Jak zapowiada nadawca, seria „Jedwabny Szlak” jest pouczającą opowieścią o szlaku handlowym, który zmienił świat. Premiera programu odbędzie się w niedzielę, 10 października br. o godz. 19:55 w kanale Polsat Viasat History. Emisja kolejnych odcinków odbywać się będzie w niedziele o tej samej porze (więcej tutaj).
 
Sam Willis w programie „Jedwabny Szlak”, foto: Viasat World
Sam Willis w programie „Jedwabny Szlak”, foto: Viasat World


„Jedwabny Szlak” - emisja w niedziele (od 10 października 2021 roku) o godz. 19:55 w kanale Polsat Viasat History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

145 zł Więcej...