Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak czytamy w projekcie Karty powinności TVP na lata 2020-2024, z lipca br.,
TVP World będzie kanałem telewizyjnym tworzonym i udostępnianym w języku angielskim, z możliwością innych wersji językowych, dostępnym na różnych kontynentach, służącym przedstawianiu Polski, zwłaszcza w kontekście bieżących wydarzeń, ale także jej języka, historii lub kultury, adresowanym przede wszystkim do osób nieposługujących się językiem polskim. Kluczowe gatunki: informacja, publicystyka, reportaż, dokument, magazyny. Informacja na stanowić 26 proc. czasu antenowego, publicystyka - 27 proc., kultura - 26 proc., edukacja - 2 proc., sport - 1 proc. Kanał ma być nadawany 24 godziny na dobę.
W 2021 roku na internetowy projekt Poland In zarezerwowano 12,129 mln w budżecie TVP. W 2022 roku na TVP World przeznaczone ma być
22,573 mln, a w 2023 i 2024 roku
po 30 mln zł.
Dyrektorem
TVP World, który zastąpi Poland In, jest Marcin Darmas, a jego zastępcami Filip Styczyński i Dawid Wildstein. Funkcję redaktora naczelnego pełni Grzegorz Kuczyński.
Jak w lipcu br. wyjaśniał w rozmowie z portalem TVP Info Grzegorz Kuczyński, nowy kanał będzie miał nieco inną formułę niż Poland In, poświęcony przede wszystkim promocji Polski.
- Będzie to 24-godzinny kanał informacyjny w języku angielskim, który ma prezentować polski punkt widzenia na najważniejsze problemy międzynarodowe, a także punkt widzenia pozostałych krajów Trójmorza. A więc coś, czego bardzo brakuje. Kanał TVP World będzie poruszał tematy gospodarcze, kulturalne czy społeczne. Będzie to więc pełnowymiarowa telewizja informacyjna - powiedział Grzegorz Kuczyński, redaktor naczelny TVP World (za tvp.info).
Przypomnijmy, iż wcześniej zapowiadano już start kanału telewizyjnego pod nazwą
Poland 24, bazującego na projekcie Poland In, oraz wspólną stację publicznych nadawców państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) pod marką
V4 TV.
Zapowiedź startu Poland 24 pojawiła się w 2016 roku. Stacja miała ruszyć w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli 11 listopada 2018 roku, i prezentować w języku angielskim materiały o Polsce.
Ostatecznie tego dnia uruchomiono projekt internetowy Poland In.
Także w 2016 roku pojawiła się zapowiedź uruchomienia kanału
V4 TV, wspólnego projektu publicznych nadawców państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Stacja miała nadawać 24 godziny na dobę w języku angielskim, który miał umożliwić „uniwersalny odbiór”. Oprócz informacji i publicystyki ważną częścią programu, realizującą misję społeczną, miały być materiały o charakterze wizerunkowym, prezentujące kulturę, historię czy sztukę krajów Grupy Wyszehradzkiej, ale również promujące ich gospodarki i innowacyjność. Start V4 TV również planowano na 2018 rok, ale w 2017 roku nadawcy z Czech (České televize) i Słowacji (Rozhlas a televízia Slovenska) poinformowali o wycofaniu się z tego projektu, a ostatecznie kanał ten nigdy nie ruszył.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.