reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Znany gang ransomware aresztowany na Ukrainie

dodano: 2021-10-07 22:23 | aktualizacja: 2021-10-09 00:12
autor: HP | źródło: Europol

europol empact ukraina ransomware 360px 28 września br. skoordynowany strajk między francuską żandarmerią narodową (Gendarmerie Nationale), ukraińską policją krajową (Національна поліція України) i Federalnym Biurem Śledczym Stanów Zjednoczonych (FBI), koordynowany przez Europol i INTERPOL, doprowadził do aresztowanie na Ukrainie dwóch osób korzystających z oprogramowania ransomware i znanych z wygórowanych żądań okupu (od 5 do 70 mln euro).
 


Europol
europol empact ukraina ransomware 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Znany gang ransomware aresztowany na Ukrainie przy wsparciu EUROPOL
Była to wspólna międzynarodowa operacja organów ścigania przeprowadzona przez kilka organów ścigania koordynowanych przez Europol.

Aktorzy groźby zostali aresztowani 28 września w Kijowie, stolicy Ukrainy. Następnie urzędnicy przeprowadzili dochodzenie i dowiedzieli się, że wśród dwóch członków jednym z nich był 25-latek uznany za znaczącego członka dużej operacji ransomware.

Wyniki akcji:
 • 2 aresztowania i 7 przeszukań mienia
 • zajęcie 375 tys. dol. w gotówce
 • zajęcie dwóch luksusowych samochodów o wartości 217 tys. euro
 • zamrożenie aktywów o wartości 1,3 mln dol. w kryptowalutach
 • zaangażowano kilka organów ścigania z całego świata

Zorganizowana grupa przestępcza jest podejrzewana o przeprowadzenie szeregu ukierunkowanych ataków na bardzo duże grupy przemysłowe w Europie i Ameryce Północnej od kwietnia 2020 roku. Przestępcy wdrażali złośliwe oprogramowanie i kradli poufne dane tych firm przed zaszyfrowaniem ich plików.

Następnie oferowali klucz deszyfrujący w zamian za zapłacenie okupu w wysokości kilku milionów euro, grożąc wyciekiem skradzionych danych w ciemnej sieci, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione.

Ścisła współpraca między zaangażowanymi organami ścigania, wspierana przez grupę Europolu do walki z cyberprzestępczością (J-CAT), doprowadziła do zidentyfikowania na Ukrainie tych dwóch osób.

Sześciu śledczych z francuskiej żandarmerii, czterech z amerykańskiego FBI, prokurator z francuskiej prokuratury w Paryżu, dwóch specjalistów z Europejskiego Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3) Europolu i jeden funkcjonariusz Interpolu zostali oddelegowani na Ukrainę w celu wspólnego prowadzenia czynności dochodzeniowych z policją krajową.

Europol wspierał dochodzenie od samego początku, gromadząc wszystkie zaangażowane kraje w celu ustanowienia wspólnej strategii. Specjaliści ds. cyberprzestępczości zorganizowali 12 spotkań koordynacyjnych, aby przygotować się do dnia akcji, a także zapewnili wsparcie analityczne, dotyczące złośliwego oprogramowania, kryminalistyki i śledzenia kryptowalut. 

Europol utworzył wirtualne stanowisko dowodzenia, aby zapewnić płynną koordynację między wszystkimi zaangażowanymi organami.

W dochodzeniu wzięły udział następujące organy ścigania:

 • Francja: Narodowe Centrum Cyberprzestępczości Żandarmerii Narodowej (C3N)
 • Ukraina: Wydział Cyberpolicji Narodowej Policji Ukrainy
 • USA: Biuro terenowe Federalnego Biura Śledczego w Atlancie
 • Europol: Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości (EC3)
 • INTERPOL: Centrum Cyber ​​Fusion

Operacja ta została przeprowadzona w ramach Europejskiej Multidyscyplinarnej Platformy Przeciwko Zagrożeniom Przestępczym (EMPACT).

Poza tym zauważono również, że dwaj podejrzani są członkami gangu ransomware REvil.
 

Źródło: europa.eu 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ataki komputerowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...

Konwerter Single Televes LNB

Ostatni model pojedynczego konwertera Universal hiszpańskiej firmy Televes. Charakterystyczna pomarańczowa...

39 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...