reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Naukowcy wiedzą co chroni przed demencją

dodano: 2021-10-08 20:05
autor: Beata Wiśniowska | źródło: Frontiers

Bazylia zioło 360px Naukowcy wiedzą co chroni przed demencją. Okazało się, że naturalny związek fenchol znajdujący się w liściach bazylii może pomóc chronić mózg przed chorobą Alzheimera. Takie rewelacje na temat bazylii opublikowała grupa amerykańskich i indyjskich naukowców na stronie Frontiersin.org.

Bazylia zioło 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Związki zawarte w liściach bazylii mogą hamować rozwój choroby Alzheimera.
Choroba Alzheimera (AD) jest najczęstszą przyczyną demencji starczej. Chociaż badania nad tą chorobą dokonały ważnych przełomów, patogeneza tej choroby nadal pozostaje niejasna.

Naukowcy wskazują, że ​​fenchol jest w stanie obniżyć poziom neurotoksyczności mózgu. Zauważono, że lecznicze działanie popularnej bazylii wynika z mechanizmów wpływających na mikrobiom jelitowy.

Podczas badań naukowcy badali interakcje molekularne między mózgiem a jelitami, aby określić, w jaki sposób mogą one wpływać na zdrowie mózgu i pogorszenie funkcji poznawczych.

Po przeanalizowaniu 144 tys. naturalnych związków zespół odkrył, że to właśnie fenchol - związek, który nadaje bazylii jej aromatyczny zapach, najlepiej stymuluje określony receptor, co z kolei zapobiega gromadzeniu się toksycznych związków beta-amyloidowych w mózgu. Fenchol zawiera 15,9% olejków eterycznych niektórych gatunków astrów. 

Takie związki jak f
enchole pozyskiwane są z terpentyny. Fenchole hamują aktywność wielu mikroorganizmów, są w ograniczonym stopniu stosowane jako rozpuszczalniki i składniki sztucznych olejków eterycznych. Naturalny fenchol wyekstrahowany z roślin jest zawsze mieszaniną 4 różnych izomerów o ogólnym zapachu kamforowym, którego skład zależy od gatunku rośliny.

Najlepszy fenchol w przypadku demencji jest ten z bazylii.


Należy tu przypomnieć, że na całym świecie na chorobę Alzheimera cierpi około 24 mln ludzi.
Co gorsze, oczekuje się, że liczba chorych na Alzheimera będzie się podwajać co 20 lat z powodu starzenia się społeczeństwa. Odkrycie naukowców związane z fencholem zawartym w liściach bazylii byłoby pewnego rodzaju przełomem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zdrowie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...