reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Morderstwo na kolei” w kanale Polsat Viasat History

dodano: 2021-10-09 13:52
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History HD Historia zbrodni na torach. W poniedziałek, 11 października br. o godz. 21:00 w kanale Polsat Viasat History wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek brytyjskiego serialu dokumentalnego „Morderstwo na kolei” („Murder on the Railway”). Kolej zmieniła Wielką Brytanię. Tory rozeszły się po całym kraju, łącząc miasta, miasteczka i wsie, na zawsze zmieniając życie ludzi. Ale pojawienie się kolei miało też swoją mroczniejszą stronę. Rewolucja technologiczna dała nowe możliwości popełniania zbrodni.

Polsat Viasat History


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W serii „Morderstwo na kolei” jego twórcy badają morderstwa związane z brytyjskimi kolejami. Prezenter Nicholas Day wprowadza widzów w świat przestępstw i pokazuje, jak pomysłowość policji i dawne metody kryminalistyczne pomagały wymierzać sprawiedliwość. Premiera serialu dokumentalnego „Morderstwo na kolei” odbędzie się w poniedziałek, 11 października br. o godzinie 21:00 w kanale Polsat Viasat History.

W sześcioczęściowym programie nie zabraknie opowieści o ludziach, którzy zabijali, policji, która na nich polowała, i o ofiarach, które po nich pozostały. Każdy odcinek przybliża oddzielną historię sprzed wielu lat - widzowie poznają zarówno wydarzenia z końca XIX wieku, jak i z połowy XX wieku. Wszystkie informacje pochodzą z akt Scotland Yardu i brytyjskiej policji kolejowej.

Pierwszy odcinek opowiada o zdarzeniu z 1864 roku. Na torach pomiędzy stacjami Bow i Hackney Wick w Londynie znaleziono ciało bogatego bankiera, Thomasa Briggsa. Jego śmierć nie okazała się dziełem przypadku - było to pierwsze morderstwo na brytyjskiej kolei. Będąca pod presją policja robiła wszystko, by rozwiązać zagadkę, ale nikt nie mógł przewidzieć tego, co nastąpiło: desperackiej ucieczki zabójcy i transatlantyckiego pościgu, by postawić go przed sądem.

W drugim odcinku widzowie poznają losy Percy’ego Lefroya Mapletona, utalentowanego młodego pisarza, który był także kłamcą, złodziejem i fantastą. W 1881 roku zauroczył się piękną aktorką teatralną. Przekonany, że oboje pasują do siebie, wymyślił misterne oszustwo, by zdobyć jej serce. Ale Lefroy nie mógł kłamać wiecznie. Kiedy zawisło nad nim widmo zdemaskowania, posunął się do mrocznej i brutalnej zbrodni.

Trzeci odcinek przedstawi wydarzenia z pewnej wrześniowej nocy 1895 roku, kiedy to dwóch policjantów kolejowych zaskoczyło gang złodziei pracujących na placu składowym w Wigan. Następnie sytuacja rozwinęła się szybko: wybuchła brutalna bójka, w wyniku której sierżant Robert Kidd został śmiertelnie ugodzony nożem. Był to pierwszy przypadek zamordowania funkcjonariusza policji kolejowej na służbie. Pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności okazało się jednak nie lada wyzwaniem.

W programie nie zabraknie również polskiego akcentu. Tę sprawę do tej pory uważa się za jedną z największych nierozwiązanych zagadek Londynu. Późnym wieczorem w maju 1957 roku sędziwa polska hrabina wracała do domu z przyjęcia, kiedy została zaatakowana na stacji metra Gloucester Road. Wielokrotnie pchnięta nożem na peronie, zmarła w szpitalu jeszcze tej samej nocy. Jej zabójca nigdy nie został zidentyfikowany i do dziś istnieją tylko teorie na temat tego, dlaczego hrabina Teresa Łubieńska stała się celem ataku. Czy jej przeszłość może zawierać jakąś wskazówkę? Hrabina wiodła bowiem niezwykłe życie. Była filmowcem, aktywistką, poetką, bojowniczką ruchu oporu i ocalałą z obozu koncentracyjnego. Tej niezwykłej kobiecie ktoś życzył śmierci.

Premiera serialu „Morderstwo na kolei” odbędzie się w poniedziałek, 11 października br. o godzinie 21:00 w kanale Polsat Viasat History. Emisja kolejnych odcinków odbywać się będzie w dni powszednie o tej samej godzinie (więcej tutaj).
 
Nicholas Day w programie „Morderstwo na kolei”, foto: Viasat World
Nicholas Day w programie „Morderstwo na kolei”, foto: Viasat World


„Morderstwo na kolei” - emisja od poniedziałku do piątku (od 11 października 2021 roku) o godz. 21:00 w kanale Polsat Viasat History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...