reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
Zobacz sport w tv na dzień: 2022-05-27 - 2022-05-28

Mistrzostwa Europy w darcie na tvpsport.pl

dodano: 2021-10-11 22:41 | aktualizacja: 2021-10-12 15:12
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP Sport / Jakub Łokietek

TVP Sport od 11.06.2021 Niedużo czasu na ochłonięcie po World Grand Prix ma światowa czołówka w PDC. W czwartek, 14 października startuje kolejny duży turniej telewizyjny – mistrzostwa Europy. Pośród 32 zakwalifikowanych zawodników znalazło się również miejsce dla Krzysztofa Ratajskiego. Losowanie jednak go nie rozpieściło. Transmisje na stronie tvpsport.pl, w aplikacji mobilnej oraz na YouTube TVP Sport.

dart rzutki


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mistrzostwa Europy w darcie – format kwalifikacji

Mistrzostwa Europy to nazwa zwyczajowa, ale tak naprawdę są to mistrzostwa European Tour, czyli cyklu europejskiego, w którym nie grają jedynie zawodnicy ze Starego Kontynentu. Zazwyczaj ET obejmuje kilkanaście imprez w różnych krajach – głównie Niemczech. W ostatnich czasach jednak PDC gościła też w takich krajach jak Czechy, Dania i Austria. Najlepsi 32 zawodnicy z klasyfikacji generalnej cyklu dostawali awans do mistrzostw.

Ten rok był jednak wyjątkowy ze względu na pandemię. PDC zdołało zorganizować jedynie dwa turnieje – na Węgrzech i w Gibraltarze. System kwalifikacji nie został jednak zmieniony. Utworzono klasyfikację na podstawie pieniędzy zebranych w tych dwóch imprezach.

Było wiadomo, że spowoduje to ogromne zawirowania i wielu zawodników uplasuje się w tabeli z taką samą liczbą rankingowych pieniędzy. O końcowym awansie decydowała jednak absurdalna reguła, że wygrana w turnieju ET2 ma większe znaczenie niż ta z ET1. Przykładowo – Alan Soutar, który w rankingu uzbierał 2 tysiące funtów znalazł się niżej niż Adam Hunt, który w dorobku ma tyle samo, ale pieniądze wywalczył w drugim turnieju, a nie w pierwszym.

Przez to w Salzburgu nie wystąpi mnóstwo klasowych zawodników – między innymi niedawny triumfator World Grand Prix, czyli Jonny Clayton. Nie zagrają także Dave Chisnall, Dimitri van den Bergh i Stephen Bunting.

Mistrzostwa Europy w darcie – format meczów i nagrody

Turniej rozgrywany jest w formacie pucharowym przez pięć rund. W pierwszej spotkania przeprowadzane są w formule do sześciu wygranych legów. W drugiej i ćwierćfinałach zawodnicy, aby wygrać potrzebują dziesięciu partii. W półfinałach i finale ta liczba wzrasta do jedenastu.

Zwycięzca wzbogaci się o 120 tysięcy funtów (także rankingowych). Przegrany w finale weźmie połowę tej sumy. Półfinaliści zarobią 32, ćwierćfinaliści 20, wygrani pierwszej rundy 10, a gwarantowana wypłata dla każdego to 6 tysięcy.

Mistrzostwa Europy w darcie – z kim zagra Krzysztof Ratajski?

Dla naszego zawodnika jest to kolejna szansa na stopniowe wspinanie się w rankingu. Po World Grand Prix co prawda spadł o jedną pozycję – ze względu na spory awans Claytona – ale strata do najlepszej dziesiątki jest już nieduża.

Rywal w pierwszej rundzie nie będzie jednak łatwy. Danny Noppert jeszcze do niedawna był graczem, który świetnie spisywał się na turniejach podłogowych, ale spalał się, gdy przychodziło do występów na scenie. Tak było między innymi w trakcie World Matchplay. Postrzeganie Holendra zmieniło się jednak w zeszłym tygodniu. Doszedł on bowiem do półfinału WGP, eliminując po drodze m.in. Michaela van Gerwena.

Nawet gdyby udało się przejść pierwszą przeszkodę, to dalsza część drabinki także nie wygląda łatwo. W drugiej rundzie czeka potencjalne starcie z Ryanem Searle’em lub Michaelem Smithem – obaj brali udział w zeszłotygodniowym turnieju. W ćwiartce znajdują się również inni uczestnicy Grand Prix – Mervyn King, Nathan Aspinall, Gabriel Clemens i Damon Heta.

Mistrzostwa Europy w darcie – faworyci

Wobec nieobecności Claytona główny faworyt wydaje się być jeden – Gerwyn Price. Będzie on rozstawiony z jedynką, bo wygrał oba tegoroczne turnieje European Touru. W pierwszej rundzie jego przeciwnikiem będzie debiutant – Ritchie Edhouse.

Do dalszych faz powinien dojść także Jose de Sousa. Portugalczyk w World Grand Prix został zatrzymany przez późniejszego zwycięzcę, ale to zawodnik, który nadal jest w bardzo dobrej dyspozycji. Na początek los przydzielił mu utalentowanego Lewisa Williamsa.

Standardowo w gronie faworytów trzeba wymienić Petera Wrighta, Jamesa Wade’a i Michaela van Gerwena. Dwóch pierwszych spotkało się ze sobą w zeszłorocznym finale. Triumfował Szkot 11:4.


Plan transmisji:

Wszystkie spotkania na żywo w tvpsport.pl, aplikacji mobilnej i YouTube TVP Sport.

14 października (czwartek)

20:00 Sesja wieczorna
 • Simon Whitlock – WIlliam Borland
 • Brendan Dolan – Kim Huybrechts
 • Rob Cross – Keane Barry
 • Luke Humphries – Callan Rydz
 • Jose de Sousa – Lewis Williams
 • Peter Wright – Florian Hempel
 • Mensur Suljovic – Adam Hunt
 • Joe Cullen – Ted Evetts

15 października (piątek)

20:00 Sesja wieczorna
 • Adam Gawlas – Joe Murnan
 • Krzysztof Ratajski – Danny Noppert
 • James Wade – Adam-Smith Neale
 • Nathan Aspinall – Mervyn King
 • Michael Smith – Ryan Searle
 • Michael van Gerwen – Boris Krcmar
 • Gerwyn Price – Ritche Edhouse
 • Damon Heta – Gabriel Clemens

16 października (sobota)

13:45 Sesja popołudniowa - mecze drugiej rundy
20:00 Sesja wieczorna - mecze drugiej rundy

17 października (niedziela)

13:45 Sesja popołudniowa - ćwierćfinały
20:00 Sesja wieczorna - półfinały i finał


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inne sporty


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat TERRABOX T3 DVB-T/T2 HEVC

TERRABOX T3 to odbiornik do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T...

159 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...