reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Firma SpaceX warta 100 mld dol.?

dodano: 2021-10-12 11:44
autor: Jerzy Kruczek | źródło: CNBC

SpaceX Starlink 26 maja 2021 start Cape Canaveral 360px.jpg Wycena firmy SpaceX Elona Muska przekroczyła wartość 100 mld dol. po ogłoszonej w tym tygodniu sprzedaży akcji przez istniejących inwestorów, informuje CNBC. SpaceX ma umowę z nowymi i obecnymi inwestorami na sprzedaż akcji o wartości 755 mln dol. w cenie 560 dol. za akcję, co zwiększa wycenę firmy do kwoty 100,3 mld dol. Firma nie pozyskała w tym czasie nowego kapitału, a oferta kupna stanowiła wtórną sprzedaż istniejących akcji.

SpaceX
SpaceX


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nowa cena akcji to wzrost o 33 proc. w porównaniu z ostatnią wyceną SpaceX na 74 mld dol. przy 419,99 dol. za akcję w lutym, kiedy firma pozyskała prawie 1,2 mld dol. Firma przeprowadziła podobną wtórną transakcję w lutym, na sprzedaż do wartości 750 mln dol.

SpaceX Muska jest obecnie drugą najcenniejszą prywatną firmą na świecie, według CB Insights, tuż za chińskim Bytedance i przed fintechową firmą Stripe.

Wycena firmy wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ SpaceX zebrał miliardy na sfinansowanie prac nad dwoma kapitałochłonnymi projektami: Starship i Starlink.

Starlink to plan firmy dotyczący zbudowania połączonej sieci internetowej z tysiącami satelitów, znanej w przemyśle kosmicznym jako konstelacja, zaprojektowanej w celu dostarczania szybkiego Internetu konsumentom w dowolnym miejscu na świecie. Do tej pory SpaceX wystrzelił 1740 satelitów Starlink, a sieć ma ponad 100 tys. użytkowników w 14 krajach, którzy uczestniczą w publicznej wersji beta, z usługą wycenioną na 99 dol. miesięcznie.

Starship to potężna rakieta nowej generacji, którą SpaceX opracowuje, aby wystrzeliwać ładunki i prowadzić misje załogowe na Księżyc i Marsa. Firma testuje prototypy w zakładzie w południowym Teksasie i odbyła wiele krótkich lotów. Wejście na orbitę to kolejny krok w testowaniu rakiety, a SpaceX czeka na zatwierdzenie przez organy regulacyjne kolejnego startu.

Źródło: cnbc.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat TERRABOX T3 DVB-T/T2 HEVC

TERRABOX T3 to odbiornik do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T...

159 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

549 zł Więcej...