reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Firma SpaceX warta 100 mld dol.?

dodano: 2021-10-12 11:44
autor: Jerzy Kruczek | źródło: CNBC

SpaceX Starlink 26 maja 2021 start Cape Canaveral 360px.jpg Wycena firmy SpaceX Elona Muska przekroczyła wartość 100 mld dol. po ogłoszonej w tym tygodniu sprzedaży akcji przez istniejących inwestorów, informuje CNBC. SpaceX ma umowę z nowymi i obecnymi inwestorami na sprzedaż akcji o wartości 755 mln dol. w cenie 560 dol. za akcję, co zwiększa wycenę firmy do kwoty 100,3 mld dol. Firma nie pozyskała w tym czasie nowego kapitału, a oferta kupna stanowiła wtórną sprzedaż istniejących akcji.

SpaceX
SpaceX


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nowa cena akcji to wzrost o 33 proc. w porównaniu z ostatnią wyceną SpaceX na 74 mld dol. przy 419,99 dol. za akcję w lutym, kiedy firma pozyskała prawie 1,2 mld dol. Firma przeprowadziła podobną wtórną transakcję w lutym, na sprzedaż do wartości 750 mln dol.

SpaceX Muska jest obecnie drugą najcenniejszą prywatną firmą na świecie, według CB Insights, tuż za chińskim Bytedance i przed fintechową firmą Stripe.

Wycena firmy wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ SpaceX zebrał miliardy na sfinansowanie prac nad dwoma kapitałochłonnymi projektami: Starship i Starlink.

Starlink to plan firmy dotyczący zbudowania połączonej sieci internetowej z tysiącami satelitów, znanej w przemyśle kosmicznym jako konstelacja, zaprojektowanej w celu dostarczania szybkiego Internetu konsumentom w dowolnym miejscu na świecie. Do tej pory SpaceX wystrzelił 1740 satelitów Starlink, a sieć ma ponad 100 tys. użytkowników w 14 krajach, którzy uczestniczą w publicznej wersji beta, z usługą wycenioną na 99 dol. miesięcznie.

Starship to potężna rakieta nowej generacji, którą SpaceX opracowuje, aby wystrzeliwać ładunki i prowadzić misje załogowe na Księżyc i Marsa. Firma testuje prototypy w zakładzie w południowym Teksasie i odbyła wiele krótkich lotów. Wejście na orbitę to kolejny krok w testowaniu rakiety, a SpaceX czeka na zatwierdzenie przez organy regulacyjne kolejnego startu.

Źródło: cnbc.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...