reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Wikingowie” 4 w kanale Polsat Seriale

dodano: 2021-10-16 12:01 | aktualizacja: 2021-10-16 21:57
autor: Łukasz Knapik | źródło: Grupa Polsat Plus

History „Wikingowie” W niedzielę, 17 października br. o godz. 21:00 w kanale Polsat Seriale wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek 4. sezonu irlandzko-kanadyjskiego serialu „Wikingowie” („Vikings”), wyprodukowanego przez Irish Film Board, MGM Television, Shaw Media, Take 5 Productions i World 2000 Entertainment. Występują Morgane Polański, Dianne Doan, Jessalyn Gilsig, Alyssa Sutherland, Katheryn Winnick, Clive Standen, Travis Fimmel, Gustaf Skarsgård, John Kavanagh, Gabriel Byrne, George Blagden, Donal Logue, Ivan Kaye i Thorbjorn Har. Wcześniejsze odcinki tego serialu mogą obecnie oglądać widzowie stacji TV4 i Polsat Seriale.

History „Wikingowie”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, czwarty sezon rozpoczyna się jako dopełnienie tego, co wydarzyło się w finale poprzedniej, ekscytującej serii - po niezwykłej bitwie o Paryż. „Wikingowie” to dramat telewizyjny, który sprawił, że współcześni chrześcijanie zafascynowali się krwiożerczym pogaństwem z czasów wczesnego średniowiecza. Co kryje się za sukcesem tego niezwykłego serialu historycznego? Czy los głównego bohatera, Ragnara, jest już przesądzony?

Ragnar Lothbrok (w tej roli Travis Fimmel) zdobył Paryż, to mityczne miasto fortelem, gdy wszyscy już widzieli go martwym. Przemienił porażkę w zwycięstwo, ale do Kattegat powrócił ciężko chory. Teraz, myśli o jego śmierci dodają sił tym, którzy chcą zastąpić króla. Los jego żony, królowej Aslaug (Alyssa Sutherland) i ich dzieci oraz jego najstarszego syna, Bjorna (Alexander Ludwig) jest niepewny. Tymczasem Lagertha (Katheryn Winnick) kontynuuje walkę o władzę ze swoim wyrachowanym, byłym zastępcą - Kalfem (Ben Robson). Rollo (Clive Standen) zdradza swoje dziedzictwo wikingów, pozostając w państwie Franków. Floki (Gustaf Skarsgård) zostaje pojmany za swoje brutalne czyny wobec chrześcijańskiego kapłana Athelstana. Nordyccy bogowie czuwają, by spełniły się przepowiednie. Czy każdy z bohaterów tej skandynawskiej sagi dostanie to, na co zasłużył?

Do głównej obsady czwartej serii tego serialu dołączyli dwaj fińscy aktorzy - Peter Franzén i Jasper Pääkkönen, a także kanadyjska aktorka Dianne Doan. Franzén zagrał króla Haralda Pięknowłosego, potencjalnego rywala Ragnara. Ten wiking, który przybywa z „nie wiadomo skąd”, ma ambicję, by zostać pierwszym królem Norwegii, bo wzgardziła nim kobieta. Pääkkönen został obsadzony w roli Halfdana Czarnego, brata Haralda. Nie ma on o sobie tak wygórowanego mniemania, jego interesuje wyłącznie zabijanie chrześcijan, a potem też muzułmanów. Doan wciela się w postać Yidu, młodej Chinki, która odegra dużą rolę w pierwszej połowie tego sezonu. Do Kattegat trafia jako niewolnica. Zakupiona przez Aslaug, zwróci na siebie uwagę jej męża. Ragnar zaintrygowany egzotycznym pochodzeniem dziewczyny, będzie szukał potwierdzenia, że to córka cesarza Chin, i pozna zniewalający smak Orientu.

Świat chrześcijański bynajmniej nie zastygł w oczekiwaniu na to, co nieuniknione, czyli powrót wikingów. Cesarz Karol z Zachodniej Francji (Lothaire Bluteau) oferuje Rollo ziemię i tytuł księcia Normandii, a także córkę w zamian za zobowiązanie do obrony stolicy przed przyszłymi atakami armii jego brata. Księżniczka Gisla (Morgane Polanski) zostaje poślubiona i początkowo nie kryje ona swego obrzydzenia do wikińskiego małżonka. W przeciwieństwie do niej głównodowodzący cesarskich wojsk, hrabia Odo (Owen Roe) podziwia talent wojskowy nowego sojusznika. Wieści o zuchwalstwie Ragnara w Paryżu tymczasem docierają na wyspy brytyjskie - u króla Ecberta (Linus Roache) i jego synowej, Judith (Jennie Jacques) ożywiają wspomnienia o mnichu, który towarzyszył królowi wikingów. Połączy ich miłość do Athelstana. Natomiast swojego jedynego syna, księcia Aethelwulfa (Moe Dunford) władca Wessexu wysyła z misją samobójczą do Mercji, na ratunek królowej Kwenthrith (Amy Bailey). Król Aelle (Ivan Kaye), panujący w Northumbrii, poprzysiągł zemstę na Ragnarze za jego najazdy, i otrzyma szansę, by jej dopełnić. 

Druga cześć czwartego sezonu „Wikingów” przenosi widzów w czasie o kilka lat. Bjorn Żelaznoboki stanie się jednym z najważniejszych bohaterów tego serialu. Zazwyczaj walczy u boku ojca, teraz zdecyduje się na własne podróże. Pociąga go wizja odkrycia ziem, leżących wokół Morza Śródziemnego. Synowie Ragnara i Aslaug zmieniają się z chłopców w mężczyzn. Ubbe (Jordan Patrick Smith) jest najstarszy i wydaje się najbardziej rozsądny z braci. Młodszy Hvitserk (Marco Ilsø) podziwia go – łączy ich szczególna więź, odkąd jako dzieci omal nie utonęli w lodowatym jeziorze. Trzeci otrzymał imię Sigurd Wężowooki (David Lindström). W oku piętno Fafnira, mitycznego węża-smoka i imię legendarnego pogromcy smoków zobowiązuje, ale niełatwo mu sprostać. Czwarty - Ivar Bez Kości (Alex Høgh), najmłodszy i najbardziej bezwzględny, wyjątkowo przebiegły i okrutny, nawet jak na wikińskie standardy. Każdy kto go zlekceważy - ze względu na jego kalectwo, gorzko tego pożałuje. Który z synów Ragnara Lothbroka przejmie po legendarnym ojcu przywództwo?

„Wikingowie” to serial historyczny o plemionach skandynawskich doby wczesnego średniowiecza i ich podbojach. Powstał w 2013 roku i od razu zyskał popularność. Fascynująca fabuła i charyzmatyczni bohaterowie sprawiają, że ta irlandzko-kanadyjska produkcja telewizyjna z każdym kolejnym sezonem coraz bardziej wciąga widzów w swój świat nieznanej kultury, tajemniczej mitologii i szokujących relacji międzyludzkich. Ragnar, jego brat Rollo, żona pierwszego i wojowniczka, Lagertha, szalony Floki czy młody heros, Bjorn są już równie rozpoznawalni jak prawdziwe postaci historyczne. Zdecydowały o tym doskonały casting, bo większość aktorów, którzy stworzyli tak świetne kreacje, nie była znana wcześniej światu, imponujący budżet i wynikający z tego rozmach inscenizacyjny, narastający z sezonu na sezon. Kulminacją czwartego sezonu tego serialu będzie scena bitewna, jakiej wcześniej nie było w „Wikingach”. 

Jak zapowiada nadawca, czwarty sezon „Wikingów” to podwójna dawka przygody, mitu i pasjonującej historii, bo zrealizowano dwadzieścia odcinków - dwa razy więcej niż w poprzedniej serii tego telewizyjnego przeboju. Pomysłodawcą, scenarzystką i jednym z producentów wykonawczych tego serialu był Michael Hirst. „Wikingowie” w 2020 roku otrzymali nagrodę „Emmy”, a wcześniej byli trzynaście razy nominowani do tego telewizyjnego wyróżnienia (więcej tutaj).

„Wikingowie” sezon 4., opis postaci:

Ragnar Lothbrok (w tej roli Travis Fimmel)  jest niespokojnym wojownikiem i człowiekiem rodzinnym, który pragnie odnaleźć i podbić nowe ziemie po drugiej stronie morza i zagarnąć tamtejsze bogactwa dla siebie. Teraz jest królem, z większą władzą niż kiedykolwiek wcześniej, a jego pragnienie odkrywania nowych królestw pozostaje niezaspokojone. Ragnar czuje głębokie pokrewieństwo z nordyckim bogiem Odynem. To potężne bóstwo jest bogiem wojowników poległych w bitwie i jest również bogiem ciekawości. Po raz pierwszy Lothbrok poczuje, że jest śmiertelny i jako trup zdobędzie mityczny Paryż. Na dużym ekranie Fimmela można było oglądać w głównej roli w filmie „Warcraft”, który zarobił ponad 450 milionów dolarów na całym świecie. W tym widowisku fantasy partnerowali mu: Ben Foster, Dominic Cooper i Paula Patton, a reżyserem był Duncan Jones. Wystąpił również w komedii romantycznej „Plan Maggie” u boku Julianne Moore, Ethana Hawke'a i Grety Gerwig. Inne wcześniejsze jego występy telewizyjne, to seriale: „Tarzan” i „Bestia”, w którym wcielił się w postać nowicjusza u boku doświadczonego agenta, którego zagrał Patrick Swayze (w swojej ostatniej kreacji aktorskiej). Inne premiery filmowe z udziałem Travisa Fimmela to: „Polegaj na mnie”, u boku Chloe Sevigny, Steve'a Buscemi i Charliego Plummera, oraz główna rola w filmie „Inversion”, do którego scenariusz napisał Paul Haggis, a także film Marka Stevena Johnsona „Finding Steve McQueen” z Forestem Whitakerem, Kate Bosworth i Williamem Fichtnerem. W przeszłości zagrał m.in. drugoplanową rolę u boku Matthew McConaughey'a jako Johnny Doran w filmie „Surfer, Dude” -  komedii o surferze, przeżywającym kryzys egzystencjalny. Ponadto w dorobku ma takie filmy niezależne, jak: „Ivory Trade”, „Needle and Restraint”, „The Experiment” z Adrienem Brodym i Forestem Whitakerem, „The Baytown Outlaws” z Billy’m Bobem Thorntonem oraz „Harodim” z Peterem Fondą. Travis Fimmel pochodzi z Echuca Victoria w Australii.

Lagertha (Katheryn Winnick) jest pierwszą żoną Ragnara Lothbroka. Jest jarlą, silną tarczowniczką i siłą, z którą należy się liczyć. Walczy, broniąc się tarczą, u boku mężczyzn. Jest niezależna i ma silną wolę, zarówno jeśli chodzi o ochronę swojej rodziny, jak i towarzyszenie Ragnarowi w jego niebezpiecznych i śmiałych najazdach. Ale to związek z młodszym od niej i pozornie niedoświadczonym w sztuce wojny, Kalfem okaże się dla niej śmiertelnie groźny. „Entertainment Weekly” ogłosił, że jej rola jako Lagerthy może być „najbardziej ekscytującą feministyczną postacią w telewizji”. Jej portret zadziornej panny z tarczą przyniósł jej kilka imponujących nominacji, w tym nominację do „Critic's Choice Award” dla „Najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu dramatycznym”, nominację do „Canadian Screen Award” dla „Najlepszego występu głównej aktorki dramatycznej”, „Najlepszej aktorki w serialu dramatycznym” przez „Women's Image Network zarówno w 2014 jak i 2015 roku oraz nominację do „Golden Maple Award” dla „Najlepszej aktorki w serialu telewizyjnym”. Winnick z powodzeniem występuje również na dużym ekranie - w takich filmach, jak: „Miłość i inne używki” z Jakiem Gyllenhallem, „Zabójcy” z Ashtonem Kutcherem, a także „Stand up Guys” z Alem Pacino, Christopherem Walkenem i Alanem Arkinem. Zagrała również w komediodramacie Paula Giamattiego „Cold Souls”. Ostatnio widzieliśmy ją w adaptacji powieści Stephena Kinga pod tytułem „Mroczna wieża”, w której wystąpili: zdobywca „Oscara” Matthew McConaughey i zdobywca „Złotego Globu” Idris Elba. Oprócz „Wikingów” ta aktorka ma na swoim koncie inne występy w telewizji - w tym role w serialach: „Person of Interest”, „House”, „CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas”, „Prawo i porządek” oraz „Kości”. W 2015 roku Winnick została mianowana ambasadorką marki dla luksusowej szwajcarskiej firmy zegarkowej Raymond Weil i jest obecnie twarzą ich eleganckiej i kobiecej kolekcji „Shine”. Katheryn Winnick z „dumą wspiera markę zegarków, która celebruje zarówno siłę, jak i piękno aktywnej, nowoczesnej kobiety na całym świecie”. Oprócz aktorstwa Katheryn Winnick jest mistrzynią sztuk walki, posiada czarny pas trzeciego stopnia w Taekwondo i czarny pas drugiego stopnia w Karate. Do 21. roku życia założyła i była właścicielką trzech szkół sztuk walki. Po ukończeniu studiów uniwersyteckich na York University w Toronto Katheryn Winnick rozpoczęła karierę aktorską w Nowym Jorku, a następnie w Los Angeles.

Rollo (Clive Standen), brat Ragnara, jest impulsywny, dziki, beztroski i kompulsywny. Rollo jest zaciekłym wojownikiem, którego często przyćmiewa jego brat. Relacja między Rollo i Ragnarem jest intensywna i zawsze nieprzewidywalna. Ragnar nigdy nie może być pewien lojalności swojego brata, ale zawsze jest niezmiernie wdzięczny, gdy ją otrzymuje, gdyż Rollo jest potężnym wojownikiem. Inni też dostrzegą jego potencjał i złożą Rollo kuszącą propozycję. Wieszcz przepowie mu, że Niedźwiedź zatańczy na plaży. Aktor stworzył sobie silną pozycję w Hollywood, grając w kilku docenionych przez krytyków serialach telewizyjnych. Ostatnio zagrał główną rolę w nowym serialu NBC - „Uprowadzona”, wyprodukowanym przez Luca Bessona i opartym na serii filmów. Oprócz „Wikingów” Standen jest najbardziej znany z roli Sir Gawaina w oryginalnym serialu Starz pod tytułem „Camelot”, u boku Josepha Fiennesa i Evy Green, oraz z głównej roli w serialu BBC America „Robin Hood”. Wcześniej wystąpił w dramacie „Operacja Barras”, opowiadającym o niesławnej misji Special Air Service (SAS) w Sierra Leon. W 2015 można go było oglądać w filmie „Everest” wytwórni Universal Picture, gdzie zagrał u boku Kiery Knightley, Jake'a Gyllenhaala, Robin Wright i Josha Brolina, a w 2017 roku Clive Standen zagrał w filmie „Patient Zero” u boku Natalie Dormer, Matta Smitha i Stanley’a Tucci. Standen studiował aktorstwo w National Youth Theatre, National Youth Music Theatre oraz London Academy of Music and Dramatic Art. Występował w rolach teatralnych w Royal Albert Hall i Shakespeare's Globe Theatre, a także we wznowieniu sztuki Toma Stopparda „The Invention of Love”. Urodził się w bazie Armii Brytyjskiej w Hollywood, County Down, w Irlandii Północnej. W wieku pięciu lat przeprowadził się do Anglii. Odkrył kaskaderkę i walkę na miecze, a jako nastolatek pracował w profesjonalnym zespole kaskaderskim, doskonaląc takie umiejętności, jak: jazda konna, jousting i szermierka. Jako zapalony znawca sztuk walki, studiował również boks Muay Thai i szybko stał się niepokonanym mistrzem kraju. Obecnie mieszka w Londynie z żoną i trójką dzieci.

Bjorn (Alexander Ludwig) jest synem Ragnara i Lagerthy oraz najstarszym z kilku synów wodza wikingów. Inteligentny i zdeterminowany, Bjorn kocha i podziwia swojego ojca ponad wszystkich ludzi. Idąc jego ślady, ten młody mężczyzna pragnie sprawdzić się zarówno jako wojownik, jak i odkrywca. Po brutalnej bitwie, w której nie odniósł ani jednej rany, czy też jednego zadrapania, zyska słynny przydomek Bjorn Żelaznoboki. Ludwig dorastał w Vancouver w Kanadzie i po rozpoczęciu kariery aktorskiej w wieku dziewięciu lat, z sukcesami w reklamach i telewizji, dostał główną rolę Willa Stantona w przygodowym filmie akcji wytwórni 20th Century Fox pod tytułem „The Seeker: The Dark is Rising”. W 2012 roku wystąpił jako Cato, antagonista, w kasowym widowisku science-fiction „Igrzyska śmierci”. Alexander zagrał również w filmie Walt Disney Pictures „Wyścig do góry czarownic”, gdzie partnerował Dwayne'owi Johnsonowi „The Rock” i Carli Gugino. Ostatnio tego aktora można oglądać w: thrillerze „Blackway”, u boku Julii Stiles i Anthony'ego Hopkinsa, horrorze „Final Girl”, z udziałem Abigail Breslin i Wesa Bentleya oraz w horrorze komediowym „The Final Girls”, w którym zagrał razem z Malin Akerman i Niną Dobrev. Jego talenty wykraczają poza aktorstwo i film, Ludwig jest muzykiem i zapalonym miłośnikiem przyrody. W wolnym czasie bierze udział w ekstremalnych zawodach freestyle'owych na Whistler Mountain lub surfuje na kalifornijskim wybrzeżu.

Floki (Gustaf Skarsgård) jest genialnym konstruktorem statków. Projektuje i buduje prototyp nowej generacji okrętów wikingów, które mogą pływać po otwartym oceanie, ale także w górę najpłytszych rzek. Bez niego Ragnar nigdy nie byłby w stanie spełnić swoich marzeń o odkrywaniu nowych lądów i nowych cywilizacji. Bliski i lojalny przyjaciel Ragnara Floki jest zabawnym, ale niebezpiecznym błaznem. Zwłaszcza, gdy jest zazdrosny.  Gustaf Skarsgård jest Szwedem, urodził się w Sztokholmie. Ten aktor filmowy, telewizyjny i teatralny pochodzi z aktorskiej rodziny - jego młodszy brat to Alexander Skarsgård („Czysta krew”), starsze rodzeństwo również odnosi sukcesy w filmie i telewizji, ich ojciec to Stellan Skarsgård. Gustaf Skarsgård zaczął grać jako sześciolatek. Wcześnie zakochał się w tym rzemiośle i pracował przez całe dzieciństwo. W rekordowo młodym wieku 18 lat został przyjęty do sztokholmskiej Akademii Sztuk Dramatycznych. Po ukończeniu studiów w 2003 roku został członkiem zespołu Królewskiego Teatru Dramatycznego (szwedzki Teatr Narodowy). Gustaf Skarsgård zagrał w wielu europejskich filmach, które odniosły sukces: nominowany do nagrody Akademii Filmowej film „Zło” z 2003 roku (nominacja do „Guldbagge” dla „Najlepszego aktora drugoplanowego”), „Kidz in da Hood”  z 2006 roku (wygrana „Guldbagge” dla „Najlepszego aktora”) oraz „Patrik, Age 1. 5”  z 2008 roku (nominacja do „Guldbagge” dla „Najlepszego aktora”). W 2007 roku otrzymał nagrodę „Shooting Star”, przyznawaną przez Europejską Akademię Filmową. W 2010 roku powrócił do teatru, by wystąpić w „Hamlecie” w roli tytułowej. Ostatnie filmy Gustafa Skarsgårda to: dramat historyczny „Templariusze. Miłość i krew”, kino drogi według Petera Weira „Niepokonani”, u boku Eda Harrisa i Colina Farrella, oraz nominowany do „Złotego Globu” i „Oscara”, dramat przygodowy „Kon-Tiki”.

Ecbert (Linus Roache) jest władcą Wessex, największego z pięciu królestw w Anglii z wielkimi planami, aby uczynić go jeszcze większym. W przeciwieństwie do króla Aelle z Northumbrii, Ecbert jest wytrawnym wizjonerem, dobrze zorientowanym w życiu dworskim. Ecbert zawsze przewidywał, że kiedyś będzie musiał zmierzyć się z wikingami i jest przygotowany na strategię, jak można z nimi zawrzeć sojusz, który tylko jemu zapewni korzyści. Tylko ktoś tak przebiegły jak on, potrafi wykorzystać najeźdźców, by pozbyć się własnej opozycji i przejąć kontrolę nad sąsiednim królestwem. Ten brytyjski aktor po raz pierwszy zdobył światowy rozgłos dzięki roli tytułowej w dramacie Antonii Bird „Ksiądz”. W swoim dorobku ma takie filmy, jak: „Miłość i śmierć w Wenecji”, „Batman - Początek”, „Imiennik” oraz „Blind Flight”, za rolę tym filmie otrzymał nominację do nagrody „BAFTA” dla „Najlepszego aktora”. Zagrał również główną rolę w filmie „Królestwo demonów”, za którą otrzymał nagrodę dla „Najlepszego aktora” na „Evening Standard Film Awards”. Na uwagę zasługuje też jego film „ID2: Shadwell Army”, którego akcja rozgrywa się współcześnie w Holandii. Na małym ekranie Linus Roache otrzymał nominację do „Złotego Globu” za rolę Roberta Kennedy'ego w filmie telewizyjnym F/X „RFK”, a także wystąpił w dramacie historycznym HBO „Wzbierająca burza”, za co otrzymał „Złotego Satelitę” dla „Najlepszego aktora w roli drugoplanowej”. Linus Roache grał stałego bywalca serialu NBC „Prawo i porządek” - prokuratora wykonawczego Michaela Cuttera - i powrócił w spin-offie „Prawo i porządek: Jednostka specjalna”. Zagrał również główną rolę w mini serialu Juliana Fellowesa „Titanic”. Jego doświadczenie teatralne obejmuje sezony z Royal Shakespeare Company, gdzie zagrał w „Ryszardzie II” oraz „Koriolanie”, wystąpił też u boku Ralpha Fiennesa w londyńskim Almeida Theatre i Brooklyn Academy of Music.

Aslaug (Alyssa Sutherland) jest mądrą i piękną córką słynnego pogromcy smoków Sigurda i panny tarczy Brunhildy. Ta wyniosła, z pozoru zimna jak głaz, kobieta złożyła Ragnarowi obietnicę, że da mu synów, których przepowiedziała mu starożytna Widząca - i tak też się stało. Wierności nie obiecywała? Alyssa Sutherland rozpoczęła karierę od występu w kilku niezależnych filmach, takich jak: „The Fortune Theory”, „Don't Look Up” i „Day on Fire” z Olympią Dukakis, które były pokazywane na festiwalach filmowych w Toronto i Berlinie. Na małym ekranie Alyssa Sutherland pojawiła się w serialach: NBC „Law & Order: Special Victims Unit” i Fox „New Amsterdam”. Można ją również zobaczyć w telewizyjnej adaptacji bestsellerowej powieści Stephena Kinga „Mgła”. Pochodząca z Brisbane w Australii, Alyssa zaczęła pracować jako modelka w wieku 15 lat i wkrótce potem pojawiła się na swojej pierwszej z wielu okładek „Vogue Australia”. Następnie Alyssa Sutherland przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie kontynuowała karierę modelki i pojawiła się w kampaniach reklamowych m.in. dla: Calvina Kleina, Chanel, Ralpha Laurena i Bulgari,  Herb Ritts, Steven Miesel, Bruce Weber i Ellen von Unwerth. Ponadto, Alyssa Sutherland pojawiła się na zdjęciach w dziesiątkach międzynarodowych magazynów, takich jak: „Vogue”, „Elle” czy „Marie Claire”. Ta australijska modelka i aktorka obecnie mieszka w Los Angeles (Kalifornia). 

Kalf (Ben Robson) - młody, przystojny Skandynaw, który mieszka w Hedeby i stał się niezbędny dla miejscowego władcy, jarla Ingstad - inaczej zwanego Lagerthą. Lubi swoją panią, daje jej do zrozumienia, że będzie dbał o jej sprawy, gdy jej nie będzie. Możliwe jednak, że jej zaufanie jest źle ulokowane, a Kalf jest bardziej ambitny i wyrachowany, niż się wszystkim wokół wydaje. Dla tego, urodzonego w Newcastle Upon Tyne (północna Anglia), aktora udział w trzecim sezonie serialu „Wikingowie” okazał się przepustką do międzynarodowej kariery. Młody, przystojny i czarujący Ben Robson zagrał znaczącą, i kluczową w jednym z wątków, postać Kalfa - zaufanego pomocnika Lagerthy (granej przez Katheryn Winnick). W 2012 roku Robson otrzymał swoją pierwszą główną rolę jako Lucian, u boku zdobywcy „Oscara” Jona Voigta, w filmie „Dracula: The Dark Prince”, w reżyserii Pearry'ego Reginalda Teo. Premiera filmu odbyła się w ramach „Le Marche De Film” w Cannes w marcu 2013 roku. Robson dorastał w Northumbrii, studiował w Newcastle i Buckinghamshire. W 2009 roku wybrał Los Angeles, gdzie przez dwa lata uczył się aktorstwa u Stelli Adler, po czym w 2011 roku wrócił do Wielkiej Brytanii. Kilka lat potem Robson na stałe zamieszkał w Los Angeles, a jego aktorski dorobek wzbogacił się o role: Cole’a w horrorze „Boy”, Ray’a Younga w thrillerze kryminalnym „A Violent Separation”, Luke’a McCabe’a w dramacie historycznym „Cesarz” oraz Craiga Cody’ego w amerykańskiej wersji serialu „Królestwo zwierząt”.

Karol (Lothaire Bluteau) - wielki władca rozległych ziem dawnego Świętego Cesarstwa Rzymskiego, cesarz Karol Wielki, po swojej śmierci pozostawił władzę swoim trzem wnukom. Podzielili oni imperium na trzy części, a Karol zajął część zachodnią, z centrum w starożytnym rzymskim mieście, Paryżu. Karol jest skomplikowanym, niespokojnym człowiekiem, który staje teraz przed największym wyzwaniem swojego życia: pojawieniem się ogromnej floty wikingów, płynącej w górę Sekwany, by zaatakować jego miasto. Tylko pokonując tę wielką pogańską armię, Karol może sprostać swojemu dziedzictwu i przezwyciężyć najgłębsze lęki. Lothaire Bluteau jest znany z roli ambasadora Marillac w nagradzanym nagrodą „Emmy” serialu „The Tudors”, kronice burzliwych ostatnich lat panowania Henryka VIII jako króla. Lothaire Bluteau wystąpił też u boku Ethana Hawke'a i Emmy Watson w filmie fabularnym „Regression” w reżyserii Alejandro Amenabara. Ostatnio zagrał w „Gravy”, mrocznej komedii o kanibalizmie, w której zagrał kucharza, oraz w nagradzanym horrorze na poważnie „Rouge Sang”. Inne jego role w telewizji to udział w serialach: „Law & Order: Special Victims Unit”, „24” i „Oz”. W 1983 roku, po intensywnej pracy w teatrze, gdzie występował w Kanadzie, Anglii i Stanach Zjednoczonych Ameryki, Bluteau przeniósł się do kina. Od tamtej pory zagrał m.in. w: „Jezusie z Montrealu”, „Confessional” (z Kristin Scott Thomas), „Bent” (u boku Clive'a Owena) oraz „I Shot Andy Warhol z Lily Taylor”. Bluteau występuje zarówno po francusku, jak i po angielsku, a jego bohaterowie to: od męskiej prostytutki („Being at Home with Claude”), osoby niepełnosprawnej („Les Fous De Bassan”), po nieuczciwego dżokeja („Dead Heat”) do jezuickiego misjonarza („Black Robe”).

Gisla (Morgane Polański) - córka cesarza Karola, piękna, młoda kobieta o wielkiej odwadze i zdecydowaniu. Odmawia opuszczenia Paryża w potrzebie i głęboko, osobiście interesuje się przetrwaniem i morale jego mieszkańców. To ona przekonuje obrońców do przyjęcia Oriflamme, świętego sztandaru St. Denis, jako ich duchowego i narodowego godła. Jednak nadal jest kobietą i dlatego pozostaje na łasce potężnych i wyrachowanych mężczyzn, którzy ją otaczają. Urodzona we Francji aktorka Morgane Polanski jest córką polskiego reżysera, Romana Polańskiego, i jego żony, aktorki Emmanuelle Seigner. Morgane Polański karierę zaczynała od ról w filmach swojego ojca, takich jak „Pianista”, „Oliver Twist” i „Autor widmo”. Wystąpiła też w dziełach filmowych innych twórców: „Graystone” w reżyserii Russella Englanda, „Kulisy sławy”, którego reżyserką była Emmanuelle Bercot, „Unhallowed Ground” z 2015 roku oraz w nominowanym do „Oscara” dramacie „Żona”, którego reżyserem był Björn Runge, u boku plejady gwiazd kina i telewizji (Glenn Close, Jonathan Pryce, Max Irons, Christian Slater i Elizabeth McGovern). W teatrze Morgane Polanski grała m.in. w przedstawieniach: „Przebudzenie wiosny”, „Sen nocy letniej” i „Hedda Gabler”. Morgane Polanski aktorstwa uczyła się w Central School of Speech & Drama na Uniwersytecie Londyńskim.

„Wikingowie” - sezon 4., w kolejnych odcinkach:

Odcinek 1.: „A Good Treason”
reżyseria: Ciaran Donnely
emisja: w niedzielę, 17 października br. o 21:00

Czwarty sezon „Wikingów” rozpoczyna się jako dopełnienie tego, co wydarzyło się w kulminacji poprzedniej, ekscytującej serii - po niezwykłej bitwie o Paryż. Ragnar zdobył to mityczne miasto fortelem, gdy wszyscy już widzieli go martwym. Przemienił porażkę w zwycięstwo, ale do Kattegat powrócił ciężko chory. Teraz, gdy król wikingów leży w swoim łóżku, wydarzenia rozwijają się poza jego kontrolą. Ragnara dręczy koszmar, w którym wejście do Valhalli zamyka się przed nim. Myśli o jego śmierci dodają sił tym, którzy chcą zastąpić króla. Los jego żony, królowej Aslaug i ich dzieci oraz jego najstarszego syna, Bjorna jest niepewny. Tymczasem Lagertha kontynuuje walkę o władzę ze swoim wyrachowanym, byłym zastępcą - Kalfem. Ku zaskoczeniu jej przeciwników w Hedeby, bezpośrednio po powrocie z paryskiej wyprawy Kalf ogłasza wspólne rządy z Lagerthą. Ale czy podział władzy jest prawdziwym zamiarem Kalfa i czy Lagertha rzeczywiście chce się podzielić tym, co kiedyś było jej? Z rozkazu Bjorna, Floki zostaje pojmany za swoje brutalne czyny wobec chrześcijańskiego kapłana Athelstana. Tymczasem Rollo zdradza swoje dziedzictwo wikingów, pozostając w państwie Franków. Żeni się z księżniczką Gislą, która płacze podczas ceremonii a w noc poślubną przystawia mu nóż do gardła. Aby wzmocnić swoją pozycję na francuskim dworze, Rollo zdradza ostatniego ze swoich skandynawskich zwolenników. 

Odcinek 2.: „Kill the Queen”
reżyseria: Ciaran Donnely  
emisja: w niedzielę, 17 października br. o 22:00

Bjorn wyruszył samotnie w srogą skandynawską zimę i wkrótce jego umiejętności przetrwania w dziczy zostają wystawione na próbę. Helga uwalnia Flokiego z upokarzających więzów. Ragnar nadal mu nie  wybaczył zdrady i nakazuje obławę. Triumfuje, gdy jego syn, Ubbe - jeszcze chłopiec - odkrywa Flokiego, ukrywającego się w strumieniu. Zemsta Ragnara na byłym przyjacielu będzie okrutna. Czy król wikingów zdobędzie się na łaskę, gdy znajdzie żonę Flokiego, Helgę, kopiącą w zamarzniętej ziemi grób dla ich córki. Natomiast w Wessexie król Ecbert wysyła swojego syna, Aethelwulfa do Mercji z misją ocalenia księżniczki Kwenthrith i jej dziecka, przetrzymywanych w nieznanym miejscu przez zbuntowanych szlachciców. Książę angażuje się w walkę i omal nie ginie. Tymczasem jego ojciec zbliża się do jego żony, Judith. W państwie Franków Rollo, książę Normandii, próbuje się zasymilować, ścinając włosy i ubierając się stosownie do sytuacji, ale te wysiłki jedynie śmieszą jego żonę. Rollo nie poddaje się i proponuje budowę fortów, aby powstrzymać wikingów przed płynięciem w górę rzeki.

Odcinek 3.: „Mercy”
reżyseria: Ciaran Donnely
emisja: w niedzielę, 17 października br. o 23:00

Ragnar wciąż nie wybaczył Flokiemu zdrady - zabójstwa anglosaskiego mnicha i poddaje byłego przyjaciela wodnym torturom. Niedługo potem zarówno Ragnar w Kattegat, jak i król Ecbert w Winchesterze doświadczają wizji Athelstana i od niego chrześcijańskiego przesłania miłosierdzia. Życiem cesarskiego dworu w Paryżu rzadzą intrygi i każdy potrzebuje sojusznika, a Rollo ze strony swojej żony, Gisli nadal doświadcza jedynie pogardy. Wkrótce niespodziewanie znajduje sprzymierzeńca w hrabim Odo i z jego pomocą zaczyna się uczyć języka Franków. Bjorn Żelaznoboki znajduje na pustkowiu więcej wyzwań, niż się spodziewał. Najpierw jego zimową samotnię odwiedza niedźwiedź, a potem zjawia się tam równie potężny zabójca, nasłany przez Erlendura i Kalfa. Czy synowi Ragnara uda się przetrwać obydwa zagrożenia? Tymczasem w łóżku z Lagerthą Kalf wydaje się jedynie zakochanym bez pamięci mężczyzną i wyznaje wojowniczce miłość. Aethelwulf wraca z uratowaną królową Kwenthrith i jej synem Magnusem. Obsesja Judith na punkcie Athelstana pogłębia się. Wessex tworzy armię zdolną odeprzeć inwazję z Północy. Frankowie również przygotowują się do obrony Paryża przed wikingami.

Odcinek 4.: „Yol”
reżyseria: Helen Shaver
emisja: w niedzielę, 24 października br. o 20:00

Król wikingów zwraca uwagę na nową niewolnicę swojej żony. Ragnar zbliża się do Yidu i pozwala jej mieszkać w swoim prywatnym domku. Ona daje mu w zamian „lekarstwo” z jej rodzinnych Chin, co prowadzi do nocy halucynacji. Natomiast Bjorn w drodze do domu spotyka na pustkowiu zabójcę, którego nasłano, by go zgładził. To potężny wojownik, więc syn Ragnara jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Król Aelle odwiedza Wessex z okazji Bożego Narodzenia i jest wstrząśnięty, widząc jakie relacje łączą jego córkę, Judith z teściem, królem Ecbertem. W Paryżu, przyszłość Rollo wisi na włosku - czy zdoła przekonać do siebie Gislę, gdy delegacja papieska przybywa, by zaaranżować ich rozwód? Bjorn udaje do Hedeby, skąd zamierza wyjechać z żoną Erlendura, Torvi. Yule Log płonie w Wielkiej Sali w Kattegat. Floki tym razem musi pozostać na mrozie, inni goście są mile widziani. Pomimo zimowej pory, przybył król Harald Pięknowłosy. Ten wiking, który pochodzi z „nie wiadomo skąd”, ma ambicję, by zostać pierwszym królem Norwegii, więc potencjalnie jest rywalem Ragnara.    
    
Odcinek 5.: „Promised”
reżyseria: Helen Shaver
emisja: w niedzielę, 24 października br. o 21:00

Ragnar i Yidu zbliżają się do siebie. On jest uzależniony od jej „lekarstwa” i podczas seansu opium była niewolnica z Chin i król wikingów wyznają sobie nawzajem największe sekrety. Tymczasem na czele floty przybywa do Kattegat brat króla Haralda Pięknowłosego, Halfdan Czarny - obaj chcą wziąć udział w najbliższej wyprawie Ragnara, by dla sławy zabijać chrześcijan. Na dworze w Paryżu i Wessexie panuje atmosfera zdrady. Ci, którym hrabia Odo ufa, knują przeciw niemu. Therese i Roland ujawniają cesarzowi Karolowi, że on planuje go obalić. Królowa Kwenthritha też nie powinna wierzyć słowom Ecberta, gdy zapewnia on, że jest jej prawdziwym sojusznikiem. Gdy Lagertha powiadamia Kalfa, że spodziewa się jego dziecka, do pełni szczęścia brakuje tylko zawarcia małżeństwa, które przywróci jej władzę. Ale wydarzenia w dniu ich ślubu przybierają nieoczekiwany obrót, bo Lagertha spełnia obietnicę, jaką dała Kalfowi, i krwawo wyrównuje rachunki. 

Odcinek 6.: „What Might Have Been”
reżyseria: Ken Girotti
emisja: w niedzielę, 24 października br. o 22:00

Ragnar ogłasza swój plan najazdu na Paryż. W Wessexie Ecbert również ma w planach podróż, wysyła księcia Aethelwulfa i kilkuletniego Alfreda, syna Judith i Aethelstana, na pielgrzymkę do Rzymu. W Paryżu Karol błaga Rollo, aby nie wracał do Ragnara. Odo ujawnia Therese, że marzy, by zobaczyć cesarza obalonego. Tymczasem w Kattegat, po wypłynięciu wojowników, powraca Harbard. Sztorm zrzuca statki wikingów z kursu. Ragnar, Lagertha i Harald docierają do kraju Franków i rozbijają obóz. Harald i Halfdan biorą swoich pierwszych francuskich jeńców i masakrują ich, dopingowani przez Erlendura. Po przybyciu pozostałych statków wikingowie płyną w górę rzeki, w kierunku Paryża. Ragnar zażywa więcej „lekarstwa” i ma halucynacje. Gdy statki zbliżają się do Paryża, wikingowie widzą Rollo, czekającego z nowymi francuskimi sojusznikami.

Odcinek 7.: „The Profit and the Loss”
reżyseria: Ken Girotti
emisja: w niedzielę, 24 października br. o 23:00

Ragnar proponuje atak na Paryż zarówno od strony rzeki, jak i od strony lądu. Rollo zauważa, że wojownicy Lagerthy utknęli w bagnie, i ostrzeliwuje ich oraz statki. Gdy statki zbliżają się do fortów, Rollo rozkazuje Frankom podnieść między nimi metalowy łańcuch, co prowadzi do kolizji i zniszczenia wikińskich jednostek. Atak Lagerthy wycofuje się a Frankowie zaczynają podpalać statki wikingów. Bjorn ratuje Haralda i Halfdana, a Ragnar - Flokiego. Gdy wikingowie wycofują się, Ragnar krzyczy do Rollo, że uratował mu życie, kiedy wszyscy chcieli go zabić. Tymczasem w Kattegat Sigurd podgląda, jak Harbard i Aslaug całują się. Król Wessexu, Ecbert wyjeżdża do Mercji; na miejscu spotyka się z księciem Wigstanem, przywódcą powstania przeciw Kwenthrith, od którego dowiaduje się, że Mercianie nie zaakceptują tej kobiety jako królowej, ale Ecbert nadaje się na króla Mercji. Wikingowie wracają do swojego obozu pod Paryżem, gdzie Roland zastawił krwawą zasadzkę. Tymczasem Harbard, tajemniczy wędrowiec, wywołuje poruszenie wśród kobiet z Kattegat.

Odcinek 8.: „Portage”
reżyseria: Ken Girotti
emisja: w niedzielę, 31 października br. o 20:00

Wikingowie wycofują się spod Paryża a przywództwo Ragnara jest kwestionowane przez Haralda. Ragnar każe Bjornowi wylądować w pobliżu klifu i zdradza nowy plan: zabiorą statki lądem, na wodę spuszczą za frankijskimi fortami. Rollo i Gisla mają dla cesarza nowinę, która wzmacnia pozycję Rolla na francuskim dworze. Podczas gdy hrabia Odo nie potrafi zidentyfikować swoich prawdziwych wrogów, co ma dla niego fatalne skutki. Ecbert powraca do Wessexu po zwycięstwie nad Mercją i informuje Kwenthrith, że ona już nie jest królową. Czyżby zapomniał, że ta kobieta potrafi być śmiertelnie groźna? Tymczasem w Kattegat królowa Aslaug widzi swojego kochanka, Harbarda z innymi kobietami i jest zazdrosna. Dochodzi do konfrontacji. W kraju Franków Ragnar żąda od Yidu więcej narkotyków, ale ona mu odmawia. Kłócą się i wtedy ona popełnia śmiertelny błąd - grozi mu, że ujawni jego sekret o masakrze w Wessexie.     

Odcinek 9.: „Death All 'Round”
reżyseria: Jeff Woolnough
emisja: w niedzielę, 31 października br. o 21:00

Gdy wikingowie przenoszą swoje statki w głąb lądu, Harald i Halfdan zabijają frankijską rodzinę. W wyniku poronienia Lagertha traci dziecko, Ragnar ją pociesza. Aethelwulf i Alfred przybywają do Rzymu, gdzie papież czyni kilkuletniego chłopca konsulem. W Winchesterze Ecbert zostaje koronowany na króla zarówno Wessexu, jak i Mercji. Król Aelle jest niezadowolony, gdyż teraz z Ecbertem nie są już sobie równi. W Kattegat Sigurd odkrywa, że Siggy, kilkuletnia córka Bjorna, nie żyje. Ale pijana Aslaug nie czuje się winna zaniedbania, które doprowadziło do śmierci niewinnego dziecka. W Paryżu Karol mianuje Rolanda swoim protektorem. Wikingowie docierają pod stolicę kraju Franków. Erlendur szantażuje Torvi, żądając, by zabiła Bjorna, albo on zabije jej syna - wkrótce potem ona zbliża się do Bjorna z kuszą Erlendura. Wikingowie znowu wsiadają na swoje łodzie i płyną w kierunku Paryża. Jedyne, czego pragnie Ragnar, to zabić Rolla.   

Odcinek 10.: „The Last Ship”
reżyseria: Jeff Woolnough
emisja: w niedzielę, 31 października br. o 22:00

Flota okrętów frankijskich pod wodzą Rolla zbliża się do łodzi wikingów. W Paryżu Karol każe Rolanda i Teresę zgładzić, podczas gdy Gisla modli się za Rollo. Wikingowie i Frankowie walczą i najeźdźcy z Północy pokonują pierwszą linię frankijskiej obrony. Rollo prowadzi swoje pozostałe statki do szturmu. Halfdan, Floki i Lagertha zostają ranni. Zaciekła bitwa między wikingami a Frankami w końcu sprowadza się do walki Ragnara z Rollo. Bracia stają twarzą w twarz i walczą na śmierć i życie. Frankowie zyskują przewagę, wtedy Ragnar każe Bjornowi zabrać Lagerthę i nakazuje odwrót. Ragnar szarżuje na Rollo, ale zostaje powstrzymany skutecznie przez swoich ludzi. Wikingowie wycofują się. Powracający do Paryża z pola bitwy, Rollo zostaje przywitany przez Karola i Gislę jak prawdziwy bohater i doceniony przez mieszkańców Paryża. Tymczasem w Kattegat mija wiele lat. Ragnar zniknął. Thorhall przekazuje Aslaug i Bjornowi wiadomość, że osada norweska w Wessexie została przed laty zmasakrowana oraz, że Ragnar ma tam syna o imieniu Magnus. Bjorn przekazuje te ponure wieści swoim braciom. Planuje popłynąć na południe - do Morza Śródziemnego. Ragnar wraca do Kattegat i wyzywa swoich synów. Ten, który chce zostać królem, musi go zabić. 

Odcinek 11.: „The Outsider”
reżyseria: Daniel Groiu
emisja: w niedzielę, 31 października br. o 23:00

Ragnar powrócił do Kattegat, gdzie obmyśla plan powrotu do Wessexu, by naprawić dawne krzywdy. Ale zanim będzie mógł go zacząć realizować, musi stawić czoła swoim synom - pretendentom do tronu. Ubbe - najstarszy z czterech synów Ragnara i Aslaug - jako pierwszy rzuca wyzwanie ojcu i obejmuje go. Konflikt w rodzinie królewskiej wydaje się zażegnany. Ragnar prosi swoich synów, by udali się z nim w podróż do Wessexu. Ale Bjorn odmawia, gdyż planuje najazd na Morze Śródziemne z Flokim, Haraldem i Hvitserkiem. Ubbe i Sigurd obiecują, że zostaną i będą chronić swoją matkę i Kattegat, teraz ważny ośrodek handlowy. Ivar podgląda swoich braci, uprawiających na przemian seks z niewolnicą o imieniu Margrethe, i również chce ją mieć. Po nieudanej próbie przespania się z tą piękną dziewczyną grozi, że ją zabije, jeśli ona wyjawi jego słabość. Ragnar odwiedza Flokiego, potem Lagerthę. Gdy ona też odmawia udziału w wyprawie odwetowej, Ragnar w drodze powrotnej do Kattegat próbuje się powiesić. Jednak kruki ratują mu życie. 

Odcinek 12.: „The Vision”
reżyseria: Daniel Groiu
emisja: w niedzielę, 7 listopada br. o 20:00

Ragnar prosi wojowników, by towarzyszyli mu w wyprawie odwetowej do Wessexu, ale oni odmawiają, mówiąc, że bogowie go opuścili. Sigurd gani Ivara, że ich matka i bracia litują się nad nim. Harald i Halfdan przybywają, by popłynąć z Bjornem w kierunku Morza Śródziemnego. Bjorn obawia się, że Harald zamierza obalić Ragnara. Przybywa Lagertha i zgadza się z Aslaug, by złożyć bogom ofiarę za ich synów. Oficjalnie wspierają się, ale Lagertha wyznaje Aslaug, że nie może jej wybaczyć, iż odebrała jej męża i możliwość bycia u jego boku królową Kattegat. Ragnar wykopuje stary skarb i przekupuje kilku starszych wojowników, by połączyli do niego - ze starców kompletuje załogę na wyprawę do Wessexu. Aslaug ma wizję, w której Ivar tonie, i ostrzega go, że umrze, jeśli popłynie z ojcem. Bjorn, Hvisterk, Floki i Harald wyruszyli w rejs na Morze Śródziemne. Ragnar i Ivar żeglują ku wyspom brytyjskim, ich statki wpadają w środek gwałtownej burzy.

Odcinek 13.: „Two Journeys”
reżyseria: Sarah Harding
emisja: w niedzielę, 7 listopada br. o 21:00

Ragnar, Ivar i kilka innych ocalałych wikingów budzi się na plaży w Wessexie - po gwałtownej burzy już nie ma śladu, podobnie jak po ich statkach. Niektórzy obwiniają Ragnara za swoje nieszczęście. Aethelwulf odkrywa, że Ragnar powrócił, i alarmuje króla Ecberta. Ten jednak bagatelizuje niebezpieczeństwo. Tymczasem flota Bjorna przybija do wybrzeża kraju Franków. Bjorn prosi Rolla o zgodę na bezpieczne przejście, ale zostaje uwięziony wraz z Flokim, Haraldem i Halfdanem. Harald i Halfdan ganią Bjorna za to, że zaufał Rollo. Później Rollo spotyka Bjorna i zgadza się dać im wolną drogę, jeśli może płynąć z nimi. W Hedeby Lagertha więzi Ubbe i Sigurda, i atakuje Kattegat, zamierzając zastąpić Aslaug na tronie. Statki Bjorna wypływają, ale niedługo potem zatrzymują się a Rollo zostaje poddany próbie. W Wessexie Ragnar zdradza Ivarowi swój plan - muszą iść do Winchesteru, ale wcześniej bez litości i we śnie pozbywają się wszystkich swoich ludzi. Po przybyciu do królewskiego miasta poddają się.

Odcinek 14.: „In the Uncertain Hour Before the Morning”
reżyseria: Sarah Harding
emisja: w niedzielę, 7 listopada br. o 22:00

Lagertha zajęła Kattegat. Aslaug zrzeka się tytułu królowej, obiecując Lagerthcie, że jej synowie nie będą szukać zemsty - w zamian chce bezpiecznego przejścia, by móc odpłynąć. Lagertha początkowo się zgadza, ale potem zabija Aslaug. Ubbe i Sigurd przybywają, by znaleźć Lagerthę w Wielkiej Sali. Ubbe rzuca wyzwanie wojownikom Lagerthy, próbując ją zabić, ale nie udaje mu się. Astrid mówi Ubbe i Sigurdowi, że zginą, jeśli skrzywdzą Lagerthę. W Wessexie Ragnar i Ivar zostają uwięzieni przez Aethelwulfa. Ecbert bezpośrednio od Ragnara otrzymuje potwierdzenie, że Magnus nie jest jego synem. Ecbert przyznaje się do zlecenia Aethelwulfowi zabicia normańskich osadników, wyraża żal i uwalnia Ragnara z klatki. Dwaj pijani królowie dyskutują o życiu pozagrobowym i śmierci Athelstana, która ciąży Ragnarowi na sumieniu. Ragnar prosi Ecberta, by go zabił, ale Ecbert odmawia. Zamiast tego król Wessexu zgadza się przekazać Ragnara królowi Aelle i zorganizować bezpieczny powrót do domu dla Ivara, jak obiecał jego ojcu. Ragnar zapewnia, że jego synowie będą szukać zemsty na Northumbrii, a nie na Wessexie.

Odcinek 15.: „All His Angels”
reżyseria: Ciaran Donnely
emisja: w niedzielę, 7 listopada br. o 23:00

Ecbert zorganizował statek, który zabierze Ivara do domu. Ragnar rozmawia z synem sam na sam i żegna się, wiedząc, że zostanie przekazany królowi Aelle i umrze. W sekrecie nakazuje też Ivarowi, by zemścił się na Ecbercie i był bezwzględny. Ragnar daje krzyż Athelstana jego synowi, Alfredowi i mówi Ecbertowi, że w końcu Athelstan wybrał Chrystusa. W drodze Ragnar ma wizje swoich młodych dni i rozmów z Wieszczem, w trakcie których on wypiera się wiary w nordyckich bogów. Niedługo potem Ragnar przybywa do Northumbrii i jest torturowany przez Aelle. Ecbert udaje się tam w przebraniu, by uczestniczyć w egzekucji Ragnara. Ivar wraca do Kattegat, aby odkryć, że jego matka została zabita przez Lagerthę. Po drugiej stronie fiordu zbliża się statek, na pokładzie którego znajduje się postać w czarnej pelerynie, bez prawego oka.

Odcinek 16.: „Crossings”
reżyseria: Ciaran Donnely
emisja: w niedzielę, 14 listopada br. o 20:00

Lagertha w Norwegii i Aethelwulf w Wessexie rozważają konsekwencje śmierci Ragnara, podczas gdy jego synowie zaczynają planować zemstę. Lagertha rozkazuje zbudować obronę wokół Kattegatu. Ivar wyzywa nową królową na pojedynek, ale zostaje odrzucony. Halfdan i Harald zawiązują spisek, mający na celu obalenie rodu Ragnara Lothbroka jako część ich podboju całej Norwegii. Tymczasem wikingowie pod wodzą Bjorna i Rolla docierają do wybrzeży Hiszpanii. Pod osłoną nocy atakują miasto Algeciras, mordują jego niewinnych mieszkańców lub uprowadzają w niewolę. Floki jest zaintrygowany swoim pierwszym kontaktem z islamem i zmusza wikingów do oszczędzenia mężczyzn, modlących się w meczecie. Po tym, jak Floki odmawia posiadania kolejnego dziecka z Helgą, ona zaczyna traktować jako swoją córkę porwaną podczas najazdu, mauretańską dziewczynkę, Tanaruz. Mężczyzna w czarnym płaszczu - wcielenie boga Odyna - przynosi jego synom wieść o śmierci Ragnara. Lagertha dowiaduje się z przepowiedni, że zostanie zabita przez jednego z synów Ragnara. 

Odcinek 17.: „The Great Army”
reżyseria: Jeff Woolnough
emisja: w niedzielę, 14 listopada br. o 21:00

Armia Wikingów zaczyna zbierać się w Kattegat. Lagertha musi zachować czujność pod nieobecność swojego syna, Bjorna. Ubbe, Sigurd i Ivar postanawiają zebrać dużą armię i wrócić do Anglii, aby pomścić Ragnara. Przed powrotem do Gisli i swoich dzieci, Rollo oferuje ziemię w Normandii dla każdego wikinga, chętnego do osiedlenia się, ale jego szczodra oferta zostaje odrzucona. Judith odwiedza swoją królewską rodzinę w Northumbrii i próbuje przekonać króla Aelle do sprzymierzenia się z Ecbertem przeciwko nadchodzącemu atakowi. Jednak jej ojciec nie wykazuje zamiaru odnowienia sojuszu z Wessex. Ubbe uwalnia Margrethe z niewoli, bo chciałby się z nią ożenić. W Wessexie Ecbert wychowuje Alfreda jako przyszłego króla i ostrzega go, aby nie ufał innym, ale myślał samodzielnie. Armada szwedzkich wikingów, dowodzona przez jarla Jorgensena, przybywa, by dołączyć do Lothbroków. Ivar i Ubbe próbują zabić Lagerthę, ale zostają powstrzymani przez Bjorna, który stawia sprawę jasno - jego bracia będą musieli zabić najpierw jego, przed jego matką. Bjorn opuszcza Torvi w przypływie wściekłości i spotyka się z Astrid. Floki buduje dla Ivara rydwan wojenny, który pozwoli kalekiemu synowi Ragnara prowadzić wojska w walce.

Odcinek 18.: „Revenge”
reżyseria: Jeff Woolnough
emisja: w niedzielę, 14 listopada br. o 22:00

Plan Ragnara dochodzi do skutku, wielka armia wikingów ląduje na wybrzeżu Northumbrii. Bjorn i Ivar kłócą się o jej przywództwo. Harald dostrzega Ellisif, kobietę, w której zakochał się przed laty, a której chciał zaimponować podbijając Norwegię. Jednak od tego czasu wyszła ona za mąż za duńskiego jarla, o niższym statusie niż on. Ubbe i Margrethe są małżeństwem, ale on zgadza się dzielić nią z Hvitserkiem. Helga chce dołączyć do wielkiej armii z mauretańską dziewczynką, Tanaruz, którą traktuje jak swoją córkę, ale Floki nie jest zadowolony z jej decyzji. Harald i Halfdan zlecają Egilowi infiltrację Kattegatu. Halfdan sugeruje Haraldowi zabicie Ellisif, aby odzyskać swój honor, ale Harald odmawia, ponieważ jest to jedyna kobieta, którą kocha. Tymczasem Athelwulf konfrontuje się z Ecbertem w sprawie jego romansu z Judith. Ecbert prosi syna, by stanął na czele obrony przed najeźdźcami z Północy. Armia króla Aelle nie ma szans w starciu ze znacznie większą armią wikingów i straszny los władcy Northumbrii jest już przesądzony.

Odcinek 19.: „On the Eve”
reżyseria: Ben Bolt
emisja: w niedzielę, 14 listopada br. o 23:00

Kattegat zostaje zaatakowany przez Egila i jego ludzi, ale zostają oni odparci a Egil pojmany. Torvi jest poważnie ranna. Podczas tortur Egil wyznaje Lagerthcie, że został opłacony przez króla Haralda, by ją zaatakować. Tymczasem w Mercji przerażeni wieśniacy uciekają przed nadciągającą pogańską armią. Harald udaje, że wybacza Ellisif, po czym zabija jej męża Vika. Ellisif nie pozostaje mu dłużna, uwodzi go, by zabić znienacka. Tanaruz ucieka od Helgi, ale Flokiemu udaje się ją odnaleźć i przekonać do powrotu. Książę Aethelwulf gromadzi dużą armię w Wessexie i rusza, by przechwycić nacierających wikingów w Repton. Zanim obie ogromne siły spotkają się, Ivar przekonuje Bjorna do zbadania potencjalnego pola bitwy i planu wykorzystania terenu do pokonania Sasów. Następnie łucznicy, ukryci w okolicznych lasach, nękają Sasów stojących na otwartym polu bitwy. Książę Aethelwulf postanawia ruszyć swoje siły w kierunku okrętów wikingów, ale Ivar zastawił na nich zasadzkę w ciasnej dolinie. W panice i frustracji Aethelwulf rozkazuje szarżę.    

Odcinek 20.: „The Reckoning”
reżyseria: Ben Bolt
emisja: w niedzielę, 21 listopada br. o 20:00

Sasi szarżują na norweskie mury obronne i ponoszą ciężkie straty. Aethelwulf zarządza odwrót i ucieka do stolicy Wessexu, by przygotować ewakuację Winchesteru. Ecbert odmawia wyjazdu i ceduje koronę Wessexu na swojego syna. Biskup Edmund pozostaje u boku Ecberta. Wikingowie przybywają i dochodzi do rzezi. Hvitserk zabija Edmunda, następcę tronu. Ecbert zostaje schwytany. Tanaruz śmiertelnie rani nożem Helgę, a następnie popełnia samobójstwo. Ivar żąda orła krwi dla Ecberta, ale Bjorn przekonuje swoich braci, by pozwolili Ecbertowi wybrać własną śmierć w zamian za podpisanie aktu darowizny Anglii Wschodniej. Następnie Ecbert odbiera sobie życie w swojej ukochanej rzymskiej łaźni. Po pogrzebie Helgi Floki odpływa w nieznane. Bjorn chciałby jak najszybciej ponownie wyruszyć w kierunku Morza Śródziemnego, podczas gdy Ivar proponuje dalsze najazdy na ziemie anglosaskie. W kłótni o to, jaką drogę na przyszłość wybrać, Sigurd zaczyna obrażać Ivara i szydzić z jego impotencji, co kończy się dla niego tragicznie - brat zabija brata.
 
Morgane Polański w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Morgane Polański w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Alyssa Sutherland w serialu „Wikingowie”, foto: Cyfrowy Polsat
Alyssa Sutherland w serialu „Wikingowie”, foto: Cyfrowy Polsat
Katheryn Winnick w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Katheryn Winnick w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Katheryn Winnick w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Katheryn Winnick w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Travis Fimmel i Katheryn Winnick w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Travis Fimmel i Katheryn Winnick w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Dianne Doan i Travis Fimmel w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Dianne Doan i Travis Fimmel w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Dianne Doan w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Dianne Doan w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.


„Wikingowie” - sezon 4., emisja w niedziele (od 17 października 2021 roku) o godz. 20:00 (17 października 2021 roku o godz. 21:00) w kanale Polsat Seriale. Wcześniejsze odcinki tego serialu mogą obecnie oglądać widzowie stacji TV4 i Polsat Seriale.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

699 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 199 zł Więcej...