reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Będzie kara dla Polsatu za brak transmisji meczu w kanale otwartym?

dodano: 2021-10-28 15:42 | aktualizacja: 2021-10-28 17:09
autor: Anita Kaźmierska | źródło: KRRiT/forum.satkurier.pl

CEV EuroVolley 2021 polsat Sport new 2021 360px.jpg Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi postępowanie w sprawie nałożenia na Telewizję Polsat kary pieniężnej na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji. Przeprowadzona wcześniej przez KRRiT analiza wykazała, że nadawca brakiem transmisji w kanale otwartym meczu Polska - Niemcy, rozegranego 19 sierpnia 2021 r. w ramach Mistrzostw Europy w piłce siatkowej kobiet, naruszył art. 20b ust. 1 pkt 1) ustawy o radiofonii i telewizji w związku z § 2 pkt 1) rozporządzenia KRRiT z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie listy ważnych wydarzeń.

CEV
Polska Niemcy CEV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Transmisje z ważnych wydarzeń sportowych w kanale otwartym

Zgodnie z art. 20b ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji oraz rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie listy ważnych wydarzeń, nadawca programu telewizyjnego może nadać bezpośrednią transmisję z wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym, zwanego dalej „ważnym wydarzeniem”, tylko w programie ogólnokrajowym w rozumieniu ustawy lub koncesji, dostępnym w całości bez opłaty, z wyłączeniem opłat abonamentowych w rozumieniu ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych i podstawowych opłat pobieranych przez operatorów sieci kablowych, lub jeżeli to samo wydarzenie jest transmitowane przez nadawcę programu spełniającego powyższe wymogi, na podstawie umowy z nadawcą, który nabył prawa do transmisji danego wydarzenia, lub z innym uprawnionym. Przepisu nie stosuje się, jeżeli dany nadawca wykaże, iż żaden nadawca programu spełniającego wspomniane wymogi nie wyraził gotowości zawarcia umowy umożliwiającej nadanie transmisji zgodnie powyższymi warunkami.

W skrócie: transmisja żywo z ważnego wydarzenia musi zostać nadana w kanale otwartym. Jeżeli posiadacz praw nie ma takiej możliwości, jest zobligowany udzielić stosownej sublicencji innemu nadawcy - takiemu, który dysponuje kanałem otwartym. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy nadawcy nie uda się udzielić sublicencji i jednocześnie wykaże, iż żaden nadawca z kanałem otwartym nie wyraził gotowości zawarcia umowy umożliwiającej nadanie transmisji.

Wykaz ważnych wydarzeń

Uwzględniając stopień społecznego zainteresowania wydarzeniami i ich znaczenie dla życia społecznego, gospodarczego i politycznego, za ważne wydarzenia uznaje się:
 • letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie;
 • półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne;
 • inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA;
 • mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, w tym mecze eliminacyjne;
 • zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce;
 • półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne;
 • Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym;
 • zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich;
 • zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet;
 • Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce.

Możliwe retransmisje

Co ciekawe powyższy przepis stosuje się również do nadań z opóźnieniem, jeżeli opóźnienie nadania transmisji z ważnego wydarzenia nie przekracza 24 godzin i wynika z ważnych powodów, w szczególności: z czasu, w którym odbywa się dane wydarzenie, obejmującego okres między godziną 24 a godziną 6 czasu obowiązującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej; z pokrywania się w czasie ważnych wydarzeń lub ich części.

Pozostałe mecze reprezentacji Polski już w otwartym kanale Super Polsat

Mecz Polska - Niemcy w ramach Mistrzostw Europy w piłce siatkowej kobiet został rozegrany w czwartek, 19 sierpnia 2021 r. o godz. 19:30. Jego transmisja na żywo została przeprowadzona wyłącznie w kodowanym, płatnym kanale Polsat Sport. Po licznych skargach widzów m.in. w mediach społecznościowych, nadawca zdecydował się na emisję powtórki meczu Polska - Niemcy w otwartym kanale Super Polsat kolejnego dnia. W ten sposób spełnił przepis mówiący o nadaniach z 24-godzinnym opóźnieniem, ale wydaje się, że tylko częściowo, gdyż raczej nie miał ważnego powodu ku temu, by nie przeprowadzić transmisji na żywo w kanale otwartym.

Warto dodać, że kolejne mecze polskich siatkarek - z Grecją, Czechami, Hiszpanią i Bułgarią - były już transmitowane zarówno w Polsacie Sport, jak i otwartym Super Polsacie. Dodano te pozycje do ramówki dopiero po skargach w mediach społecznościowych i publikacji artykułów na ten temat na branżowych portalach.

Telewizji Polsat grozi kara pieniężna

W związku z brakiem transmisji meczu Polska - Niemcy na antenie otwartej, do KRRiT wpłynęło 11 skarg. Krajowa Rada wszczęła w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, które wykazało, iż nadawca naruszył art. 20b ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji w związku z § 2 pkt 1) rozporządzenia KRRiT z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie listy ważnych wydarzeń.

Mając na uwadze powyższe, KRRiT wszczęła postępowanie w sprawie nałożenia na nadawcę kary pieniężnej na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji.

Zgodnie z przepisami, przewodniczący KRRiT może wydać decyzję nakładającą na nadawcę karę pieniężną w wysokości do 50 proc. rocznej opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością przeznaczoną do nadawania programu, a w przypadku gdy nadawca nie uiszcza opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością, karę pieniężną w wysokości do 10 proc. przychodu nadawcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym, uwzględniając zakres i stopień szkodliwości naruszenia, dotychczasową działalność nadawcy oraz jego możliwości finansowe.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

369 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

145 zł Więcej...