reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Satelita-weteran wstrzymuje transmisje

dodano: 2021-10-30 17:50 | aktualizacja: 2021-10-31 13:45
autor: RO | źródło: Obob.tv

antena satelitarna satelita Fani satelitarnego odbioru raportują o wyłączaniu transmisji prowadzonych przez satelitę Intelsat 906 (64°E). Z pasma C zaprzestano dystrybucji kanałów Channel Ten, Star TV i ATN. Nie ma wątpliwości, że ostatni kanał telewizyjny TBN Namibia wkrótce zakończy (lub już zakończył) nadawanie. Pozycja ta jest interesująca pod tym względem, że nadal z niej działa satelita telekomunikacyjny, który pojawił się na orbicie w czasach, gdy Hot Bird 1 znajdował się na 13°E.

https://cdn.ihs.com/www/blog/blog-Tech-129648791-1265x843-post.jpg
arabska antena telewizja satelitarna


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Amerykański satelita Intelsat 906 działa już prawie 20 lat. Na orbitę został wyniesiony jesienią 2002 roku. Po osiągnięciu swojej docelowej pozycji orbitalnej 64°E, pozostał na niej już na stałe. Zastąpił Intelsata 804, którego przesunięto nad Atlantyk, gdzie nagle utracił orbitę po upływie zaledwie połowy okresu eksploatacji.

Odbiorem z Intelsata 906 w krajach WNP (również i w Polsce) interesowali się głównie profesjonalni DX-erzy, którzy przez jakiś czas mogli odbierać transmisje z satelity w paśmie Ku. Dlatego zainteresowanie satelitą jest bardziej nostalgiczne. Z jednej strony przepracował cały swój okres eksploatacji i jest nadal używany, mimo, że jego planowany czas "życia" minął 5 lat temu. Z drugiej strony jest to jeden z najstarszych satelitów telekomunikacyjnych, pracujących obecnie na orbicie geostacjonarnej. Kiedy Intelsat 906 rozpoczął regularną działalność, wspomniany Hot Bird 1, który kojarzy się z początkami konsumenckiej telewizji satelitarnej w wielu krajach Europy, w tym Rosji a nawet Polski, nadal funkcjonował, dystrybuując programy w systemie analogowym PAL.

Kiedy Intelsat 906 rozpoczynał regularną pracę, to ówcześnie na wiodącej w Rosji pozycji 36°E działał tylko jeden operator NTV Plus, a do pojawienia się Trikolor trzeba było jeszcze poczekać kilka lat. Był to też moment, kiedy jednokierunkowy Internet satelitarny dopiero zaczynał zdobywać pierwszych abonentów i tylko duże firmy lub bardzo zamożni użytkownicy mogli korzystać z dostępu do światowej sieci. A komunikacja mobilna dopiero zaczynała się upowszechniać i wciąż istniała usługa wysyłania wiadomości przez pager.

W pewnym sensie Intelsat 906 staje się symbolem odchodzącej epoki - fanatycznego, ale prawdziwego zainteresowania odbiorem telewizji satelitarnej, kiedy amatory marzyli o postawieniu na budynku wielorodzinnym ogromnej anteny do odbioru kanałów telewizyjnych z satelity, których sygnał był bardzo słaby, a pojawienie się nowego nadawcy zawsze wzbudzało w nich emocje.

Kolejny element tamtejszej epoki niestety się kończy. Intelsat 906 doświadcza obecnie inklinacji od standardowej pozycji o 1,5 stopnia. Z tego powodu opuścili go prawie wszyscy nadawcy. Wraz z zakończeniem jego eksploatacji, zostanie przerwane ostatnie ogniwo łączące historię amatorskiego odbioru telewizji satelitarnej.

Źródło: obob.tv 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...