reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Falowiec" w kanałach TVP Kultura i TVP Kultura 2

dodano: 2021-11-04 15:59
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP Kultura

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji We wtorek, 9 listopada br. o godz. 20:00 TVP Kultura i TVP Kultura 2 zapraszają na premierę sztuki Moniki Milewskiej „Falowiec”, zrealizowanej w ramach projektu „Teatroteka” Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF). Emisję poprzedzi rozmowa Małgorzaty Niecieckiej-Mac z reżyserem spektaklu, Jakubem Pączkiem. W obsadzie znaleźli się Marta Malikowska, Magdalena Grąziowska, Janusz Chabior, Mariusz Jakus, Łukasz Simlat, Andrzej Mastalerz i Grzegorz Mikołajczyk.

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Tytułowy „falowiec” to wybudowany w Gdańsku, jeden z najdłuższych na świecie budynków mieszkalnych. - Powstał jako przykład nowoczesnej architektury Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i stał się koszmarnym pomnikiem tego okresu - czytamy w opisie.

Opuszczony przez żonę i dwie córki inżynier, główny architekt gdańskiego falowca (w sztuce postać fikcyjna) mieszka w najstarszej części budynku i spędza samotny urlop w swoim mieszkaniu. Pewnego dnia wyrusza na przechadzkę po krętych ścieżkach zaprojektowanego przez siebie mieszkaniowego labiryntu. Ze zdumieniem odkrywa, że w falowcu zakrzywiając przestrzeń, zakrzywił również czas. Bohater odbywa więc podróż w przyszłość, wysłuchując niekończących się narzekań i skarg sąsiadów na architekturę budynku, poznając jednocześnie historię ostatnich czterdziestu lat Polski, której sam jeszcze nie był świadkiem, gdyż w jego mieszkaniu jest wciąż rok 1975 (więcej tutaj).

W spektaklu wystąpili: Janusz Chabior, Mariusz Jakus, Łukasz Simlat, Marta Malikowska, Andrzej Mastalerz, Magdalena Grąziowska i Grzegorz Mikołajczyk. Autorką sztuki jest Monika Milewska, a reżyserem spektaklu Jakub Pączek (więcej tutaj).

„Falowiec” otrzymał wyróżnienie w konkursie zamkniętym na utwór dramatyczny dla „Teatroteki”, rozpisanym przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF) oraz Stowarzyszenie ZAiKS w 2016 roku. Spektakl został wyróżniony także nagrodą dziennikarzy, nagrodą dla „Najlepszego tekstu dramatycznego” podczas 3. edycji festiwalu „Teatroteka Fest”-  w 2019 roku, a rok później nagrodą „Platinum Remi w kategorii „Independent Shorts - Comedy - Black/Dark” na międzynarodowym festiwalu „World Fest Houston” (więcej tutaj).
 
Janusz Chabior w spektaklu „Falowiec”, foto: Wojciech Radwański
Janusz Chabior w spektaklu „Falowiec”, foto: Wojciech Radwański

„Falowiec” - emisja we wtorek, 9 listopada 2021 roku o godz. 20:00 w kanałach TVP Kultura i TVP Kultura 2.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

379 zł Więcej...

Przyrząd do zarabiania kabli (CaP)

mini obcinaczka do kabli koncentrycznych

20 zł Więcej...