reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Śmierć Zygielbojma” - film WFDiF w kinach

dodano: 2021-11-05 23:40
autor: Łukasz Knapik | źródło: Monolith Films/satkurier.pl

Monolith Films „Śmierć Zygielbojma” Od piątku, 5 listopada br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polski film „Śmierć Zygielbojma”. Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF), koproducentem jest Lightcraft, wsparcia finansowego udzielili Polska Fundacja Narodowa (PFN) i Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), a dystrybutorem jest Monolith Films. W obsadzie znaleźli się Karolina Gruszka, Aleksandra Popławska, Marta Ojrzyńska-Nalazek, Beata Fudalej, Karolina Kuklińska, Maja Luxenberg-Łukowska, Weronika Wronka, Wojciech Mecwaldowski, Jack Roth, Will Brown, Christopher Fairbank, Robert Gonera, Tomasz Sapryk i Marcin Bosak.

Monolith Films „Śmierć Zygielbojma”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak czytamy w opisie, „Śmierć Zygielbojma” to poruszająca prawdziwa historia heroicznej walki jednego człowieka o to, by świat wreszcie dostrzegł tragedię milionów. Historia niezwykłego poświęcenia i wielkiego dramatu, którą powinien znać każdy w Polsce, w Europie i na całym świecie. Znakomita obsada w filmie ukazującym szokującą obojętność przywódców zachodnich mocarstw wobec zbrodni Holocaustu.

Londyn 1943 rok. Młody brytyjski reporter szuka tematów, które pchnęłyby jego karierę do przodu. Pewnego majowego dnia trafia na sprawę samobójczej śmierci tajemniczego przybysza z Polski. Temat wydawałoby się jakich wiele, ale dziennikarz wiedziony przeczuciem postanawia przyjrzeć się losom zmarłego. Wkrótce okaże się, że trafił na historię tak dramatyczną i wstrząsającą, że cały świat powinien o niej usłyszeć. Zmarły nazywał się Szmul Zygielbojm (w tej roli Wojciech Mecwaldowski). W okupowanej Polsce zostawił żonę i troje dzieci, by ruszyć z tajną misją najpierw do Nowego Jorku, a potem do Londynu. Miał donieść przywódcom zachodniego świata o ogromie zbrodni popełnianych przez Niemców na milionach europejskich Żydów. Starania Zygielbojma spotykały się z murem obojętności i niezrozumienia. Zdał sobie sprawę, że nie jest w stanie sprawić, by ktokolwiek ruszył na pomoc jego mordowanym braciom, którzy w akcie ostatecznej desperacji chwycili za broń w warszawskim getcie. Załamany swą bezsilnością, postanowił więc poświęcić życie w nadziei, że taka ofiara nie pozostanie niezauważona. Teraz jego historia jest w rękach młodego dziennikarza, który spróbuje sprawić, by prawda wreszcie ujrzała światło dzienne.

Film był pokazywany w konkursie głównym 46. „Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych” w Gdyni.

„Śmierć Zygielbojma” - o filmie - produkcja: Polska, scenariusz: Wojciech Lepianka i Ryszard Brylski, reżyseria: Ryszard Brylski, zdjęcia: Piotr Śliskowski, gatunek: dramat, rok produkcji: 2021, obsada: Karolina Gruszka, Aleksandra Popławska, Wojciech Mecwaldowski, Jack Roth, Tomasz Sapryk i Marcin Bosak.

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Wojciech Mecwaldowski na plakacie promującym kinową emisję filmu „Śmierć Zygielbojma”, foto: Monolith Films
Wojciech Mecwaldowski na plakacie promującym kinową emisję filmu „Śmierć Zygielbojma”, foto: Monolith Films


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...