reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Obłoki Śmierci - Bolimów 1915” w kinach

dodano: 2021-11-05 23:41
autor: Łukasz Knapik | źródło: Best Film Co/satkurier.pl

Best Film Co „Obłoki Śmierci - Bolimów 1915” Od piątku, 5 listopada br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polski film „Obłoki Śmierci - Bolimów 1915”. Producentem jest Crew Production, a dystrybutorem Best Film Co. Film oparto na zrzutce w serwisie polakpotrafi.pl. Wystąpili Agnieszka Palka, Krzysztof Marczyk, Piotr Dymecki, Michał Jurkowski, Artur Student, Piotr Moskwa i Jarosław Kostrzewa. Lektorem jest Mirosław Zbrojewicz. To pełnometrażowy, fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o narodzinach broni chemicznej z polskiej perspektywy. Film relacjonuje przebieg jednych z pierwszych ataków gazowych w dziejach, do których doszło w trakcie I wojny światowej, w samym sercu współczesnej Polski - pod Bolimowem.

Best Film Co „Obłoki Śmierci - Bolimów 1915”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W latach 1914-1915 w bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi - żołnierzy i cywilów. Państwa Polskiego nie było wówczas na mapie Europy. Na jego ziemiach starły się ze sobą potężne armie trzech zaborczych mocarstw - Imperium Rosyjskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Austro-Węgier. Przebieg przedstawionych w filmie wydarzeń jako pierwszy opisał w latach 60. ubiegłego wieku Francuz André Malraux, w powieści „Łazarz” (uznanej przez ówczesne polskie władze za fikcję).

Jak czytamy w opisie, film Ireneusza Skruczaja nie jest kolejnym, suchym dokumentem historycznym, jakie znamy z popularnonaukowych stacji telewizyjnych. Twórca oparł przekaz dzieła na efektownych scenach batalistycznych, zrealizowanych językiem nowoczesnego kina wojennego. Zabieg ten pozwala widzom przenieść się w samo centrum relacjonowanych wydarzeń i doświadczyć losu polskich żołnierzy, walczących w armii rosyjskiej i niemieckiej, na tle epokowego wydarzenia - narodzin broni masowego rażenia.

Dla Polaków I wojna światowa była wojną bratobójczą. Pomimo epizodów użycia najbardziej nieludzkiej broni w historii, pomiędzy żołnierzami przeciwnych stron dochodziło do niesamowitych gestów braterstwa, które zostały ukazane w filmie. Warstwę fabularną rozbudowano o portret mrocznej postaci profesora Fritza Habera (w tej roli Jarosław Kostrzewa) - wybitnego niemieckiego chemika, ojca broni chemicznej.

Część dokumentalna prezentuje postać Wiesława Sokołowskiego - poety, organizatora życia artystycznego i działacza podziemia antykomunistycznego. W latach 70. ubiegłego wieku Wiesław Sokołowski, jako pierwszy zajął się trudną pamięcią o bitwie pod Bolimowem i jej ofiarach. Poeta nagrał relacje ostatnich żyjących świadków, które, wzbogacone wspomnieniami Wiesława Sokołowskiego umieszczono w filmie.

Przebieg i koszmar walk pod Bolimowem komentują naukowcy prowadzący badania archeologiczno-historyczne w ramach programu „Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie”: archeolog doktor Anna Zalewska, historyk Stanisław Kaliński, autor książki „Bolimów 1915” oraz specjalista do spraw broni chemicznej - doktor Maciej Śliwakowski. Materiał wzbogacono unikalnymi materiałami archiwalnymi pozyskanymi z brytyjskich, niemieckich i amerykańskich archiwów. W lektora wcielił się Mirosław Zbrojewicz. Autorami scenariusza są Piotr Jasiński i Ireneusz Skruczaj, reżyserem jest Ireneusze Skruczaj, a autorem zdjęć Kacper Wójcicki.

Film jest produkcją niezależną, zrealizowaną dzięki zaangażowaniu niemal 200 osób: członków ekipy, mieszkańców Bolimowa, rekonstruktorów historycznych i aktywistów lokalnego stowarzyszenia. Znacząca dla powstania filmu była także zbiórka pieniędzy w serwisie polakpotrafi.pl. Dzięki niej projekt wsparło ponad 250 donatorów. Prace nad projektem trwały w sumie 5 lat, zdjęcia zrealizowano w trakcie 25 dni zdjęciowych, w 13 lokalizacjach. Zgromadzono niemal 100 godzin materiałów, z których powstał pełnometrażowy film.

„Obłoki Śmierci - Bolimów 1915” - o filmie - reżyseria: Ireneusz Skruczaj, kategoria: dokumentalny, rok produkcji: 2020, czas trwania: 65 minut.

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Plakat promujący kinową emisję filmu „Obłoki Śmierci - Bolimów 1915”, foto: Best Film Co
Plakat promujący kinową emisję filmu „Obłoki Śmierci - Bolimów 1915”, foto: Best Film Co


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...