reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Narodowe Święto Niepodległości na antenach Telewizji Polskiej

dodano: 2021-11-10 17:14 | aktualizacja: 2021-11-10 17:20
autor: Janina Klepacka | źródło: TVP

TVP święto niepodległości 11 listopada 2020 360px.jpg W czwartek, 11 listopada, z okazji Narodowego Święta Niepodległości Telewizja Polska przygotowała specjalną ofertę programową: transmisje uroczystości państwowych, premiery filmów dokumentalnych oraz okolicznościowe koncerty.

TVP
TVP święto niepodległości 11 listopada 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W środę 10 listopada o godz. 21:00 TVP1 zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Kościuszko.
Przewodnik bardzo współczesny”, który ukazuje biografię Tadeusza Kościuszki – pierwszego bohatera współczesnej Polski i Litwy. W filmie Piotra Kornobisa próba odpowiedzi na pytanie zadawane przez kolejne pokolenia Środkowoeuropejczyków – jak przetrwać na skrwawionych ziemiach, między Wschodem a Zachodem (powtórka filmu: 11 listopada o godz. 21:55 w TVP2).

W czwartek, 11 listopada o godz. 10:00 Jedynka będzie transmitować Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, która odbędzie się z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i władz państwowych w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Następnie o godz. 11:10 w TVP1 premiera filmu dokumentalnego „Rzeczpospolita Nieodbudowana. Warszawa”. Będzie to opowieść o zabytkach stolicy, które zostały celowo zniszczone i świadomie nieodbudowane przez okres dwóch totalitaryzmów: socjalizmu i komunizmu.

Transmisja uroczystości państwowych z Placu Piłsudskiego w Warszawie rozpocznie się o godz. 11:40 w TVP1, a tuż po niej o godz. 13:30 „Wojna światów” – poruszający film dokumentalny w reżyserii Mirosława Borka i Krzysztofa Talczewskiego, oparty na zrekonstruowanych materiałach archiwalnych z wojny polsko–sowieckiej 1920 roku, która zakończyła się jednym z największych sukcesów militarnych narodu polskiego. O godz. 17:15 Jedynka zaprosi na koncert z okazji 100 - lecia urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dzięki specjalnie przygotowanemu repertuarowi opartemu na twórczości poety oraz scenografii wzorowanej na Warszawie z dawnych lat twórcy przybliżą widzom dramatyczne losy pokolenia Kolumbów.

Na scenie zaaranżowanej w konwencji Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpią: Krzysztof Cugowski, Varius Manx, Halina Mlynkova, Łukasz Zagrobelny, Kasia Moś, Ania Rusowicz, Alicja Węgorzewska, Andrzej Lampert, Paulla, Józefina, Grzegorz Wilk oraz Robert Gonera.

Dwójka o godz. 20:10 przypomni widowisko zrealizowane w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, zatytułowane „11 listopada-koncert z okazji Święta Niepodległości”. Artyści zaprezentują tradycyjne pieśni i współczesne utwory muzyki rozrywkowej. W repertuarze m.in. utwory instrumentalne Chopina, pieśni Moniuszki, Karłowicza i Paderewskiego, pieśni patriotyczne i utwory z okresu 20-lecia międzywojennego oraz piosenki uniwersalne. Na scenie zobaczymy: Sound’N’Grace, Marylę Rodowicz, Igora Herbuta, Krzysztofa Cugowskiego, Kamila Bednarka, Adama Stachowiaka, Marka Piekarczyka, Alicję Węgorzewską, Józefinę oraz zespół Tulia.

Specjalną ofertę programową przygotowała TVP Historia.
O godz. 9:45 w cyklu „Polskie 100 lat” film dokumentalny w reżyserii Jana Czarlewskiego z muzyką Michała Lorenca –„11 listopada 1918”. O godzinie 10:15 film „15 miesięcy niepodległości” w reżyserii Leszka Staronia i Jerzego Oleszkowicza przybliży dokonania marszałka Józefa Piłsudskiego zakończone powstaniem II Rzeczpospolitej. Teleturniej „Giganci Historii” o godz. 21:00 poświęcony będzie Ignacemu Janowi Paderewskiemu, natomiast o godz. 22:05 TVP Historia przypomni film Jerzego Hoffmana pt. „1920 Bitwa Warszawska”.

Natomiast 12 listopada na antenie TVP Historia o godz. 16:20 odbędzie się premiera nowego cyklu dokumentalnego o najważniejszych polskich muzeach „Przestrzeń pamięci”. Pierwszy odcinek przybliży historię i ekspozycję Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W TVP VOD widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. trzy poruszające obrazy wojenne „Bracia”, „Cudak”, „Ciotka Hitlera”, połączone cyklem „Kto ratuje jedno życie”. Filmy są inspirowane prawdziwymi wydarzeniami i opowiadają historie Polaków ratujących Żydów przed niemieckimi oprawcami. Poza tym nie zabraknie seriali historycznych, jak m.in.: „Młody Piłsudski”, „Drogi wolności”, interesujących dokumentów: „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918” o Polkach-obywatelkach i kobietach z pełnią praw wyborczych w odzyskanym państwie, czy spektakli Teatru Telewizji, w tym „Człowiek, który zatrzymał Rosję” o fenomenie polskiego wywiadu w latach 20. XX wieku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...