reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Ucieczka na srebrny glob” - film TVP w kinach

dodano: 2021-11-12 02:50
autor: Łukasz Knapik | źródło: Against Gravity/satkurier.pl

Against Gravity TVP „Ucieczka na srebrny glob” Od piątku, 12 listopada br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polski film „Ucieczka na srebrny glob”. Producentami tego dokumentalnego filmu są TVP, Silver Frame, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF), DI Factory, MX35 i Krakowskie Biuro Festiwalowe, wsparcia finansowego udzielili Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie i Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), a dystrybutorem jest Against Gravity. Dokument opowiada o polskim filmie „Na srebrnym globie”.

Against Gravity TVP „Ucieczka na srebrny glob”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego mógł stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii kina - jeszcze przed amerykańskimi „Gwiezdnymi wojnami” George’a Lucasa (więcej tutaj i tutaj). Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed końcem zdjęć? Pozostał film - legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata oraz rozgrzewa emocje dawnych członków ekipy równie silne dziś co 40 lat temu.

„Ucieczka na srebrny glob” Jakuba Mikurdy prezentuje jedną z największych tajemnic i niespełnione marzenie polskiego kina. Widzowie poznają także prywatne kulisy powstawania filmu - Andrzej Żuławski był wówczas świeżo po rozstaniu z pierwszą żoną, Małgorzatą Braunek, i praca nad ambitnym dziełem stanowiła dla niego rodzaj terapii (więcej tutaj).

Jak czytamy w komunikacie, film Jakuba Mikurdy zrobił furorę podczas tegorocznej edycji festiwalu „Millennium Docs Against Gravity” - cieszył się rekordową frekwencją zarówno podczas części kinowej, jak i online oraz otrzymał trzy nagrody od jurorów: „Nos Chopina” dla „Najlepszego filmu o muzyce i sztuce”, nagrodę „Smakjam” za „Najlepszą produkcję w konkursie polskim” oraz nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych w „Konkursie polskim”.

Scenarzystą i reżyserem filmu „Ucieczka na srebrny glob” jest Jakub Mikurda, a autorem zdjęć Radosław Ładczuk.

„Ucieczka na srebrny glob” - o filmie - premiera: w piątek, 12 listopada 2021 roku, scenariusz i reżyseria: Jakub Mikurda, zdjęcia: Radosław Ładczuk, produkcja: Polska, 2021, czas trwania: 94 minuty.

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Andrzej Seweryn na plakacie promującym kinową emisję filmu „Ucieczka na srebrny glob”, foto: Against Gravity
Andrzej Seweryn na plakacie promującym kinową emisję filmu „Ucieczka na srebrny glob”, foto: Against Gravity


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...