reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Nędzarz i madame” nadawcy TV Trwam w kinach

dodano: 2021-11-12 03:53
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

Fundacja Lux Veritatis TV Trwam TVP „Nędzarz i madame” Od piątku, 12 listopada br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polski film „Nędzarz i madame”. Producentem filmu jest Fundacja Lux Veritatis, a dystrybutorem TVP Dystrybucja Kinowa. Jego bohaterem jest Adam Chmielowski „Brat Albert”. W obsadzie znaleźli się Magdalena Michalik, Magdalena Jaworska, Tomasz Błasiak, Lech Dyblik, Remigiusz Jankowski, Paweł Tchórzelski, Michał Chorosiński, Marcin Kwaśny, Jarosław Gajewski, Maciej Gąsiorek, Mariusz Saniternik, Jarosław Gruda, Ryszard Mróz, Piotr Rzymyszkiewicz, Radosław Pazura, Tomasz Grochoczyński, Dariusz Bereski, Radosław Osypiuk, Jan Boldt, Jacek Mielke, Krzysztof Olędzki, Wiesław Rajca, Witold Bieliński, Krzysztof Wakuliński i Piotr Zajączkowski.

Fundacja Lux Veritatis TV Trwam TVP „Nędzarz i madame”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Film dystrybuowany przez Telewizję Polską „Nędzarz i madame”, w reżyserii Witolda Ludwiga, wchodzi do kin w piątek, 12 listopada br. Tego dnia przypada 32. rocznica kanonizacji świętego Brata Alberta, którego życie i działalność jest tematem filmu.

„Nędzarz i madame” ukazuje artystyczną i duchową drogę polskiego powstańca styczniowego, artysty - malarza oraz dobroczyńcy ubogich - Adama Chmielowskiego, który po latach burzliwej młodości postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie, a świat poznaje go jako Brata Alberta. Buntownicza natura oraz niezgoda na zło i cierpienie sprawiają, że ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie. Po osiągnięciu sławy porzuca sztukę, aby służyć ludziom. Jego tragiczny los wieńczy załamanie, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Wkrótce jednak odrodził się i powrócił, jako Brat Albert - przyszły święty. Filmową historię jego życia dopełniają losy sławnych przyjaciół i artystów - Heleny Modrzejewskiej i Józefa Chełmońskiego.

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Witold Ludwig, twórca filmu „Zerwany kłos” (więcej tutaj). Autorem zdjęć jest Julian Kucaj. W rolach Adama Chmielowskiego i Brata Alberta występują Piotr Zajączkowski („Żeby nie było śladów”, „Żużel” i „Zerwany kłos”) i Krzysztof Wakuliński („Skorumpowani”, „Wielka wsypa” i „Ucieczka z kina Wolność”). Partnerują im m.in.: Magdalena Michalik („Zerwany kłos”), Tomasz Błasiak („Układ”), Mariusz Saniternik („Republika Dzieci”), Paweł Tchórzelski („Zerwany kłos”), Lech Dyblik („Sonata”), Radosław Pazura („Mecenas Porada”), Jarosław Gajewski („Kamerdyner”) oraz Witold Bieliński („Syberiada polska”). Film wyprodukowała Fundacja Lux Veritatis.

- Losy Adama Chmielowskiego zawierają ogromny potencjał inscenizacyjny i dramaturgiczny: posępne lasy powstańcze, barwne oraz rojne salony i teatry, zatęchłe podwórza bezdomnych, mistyczny klasztor, dojmujący zakład psychiatryczny oraz epicka przyroda - na tym tle film niesie uniwersalne przesłanie o wielkich walorach humanistycznych i etycznych, takich jak afirmacja wolności, czy prometeizm. Losy Chmielowskiego są tematem oryginalnym i nowatorskim, niewyczerpanym dotąd, ani w kulturze wysokiej, ani popularnej. Biografia Chmielowskiego par excellence nie była dotąd podejmowana przez rodzimą kinematografię. Filmowe i teatralne adaptacje: „Brata naszego Boga”, zamykały się w obrębie dramatu Wojtyły, nie dotykając biografii Chmielowskiego

- mówi Witold Ludwig.


Muzycznym dopełnieniem filmu jest utwór „Wciąż pytasz czemu” w wykonaniu Andrzeja Lamperta, solisty opery w Gratz, w Austrii. Autorem muzyki jest Jakub Lubowicz. Witold Ludwig napisał słowa piosenki i wyreżyserował teledysk.

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Piotr Zajączkowski na plakacie promującym kinową emisję filmu „Nędzarz i madame”, foto: Fundacja Lux Veritatis
Piotr Zajączkowski na plakacie promującym kinową emisję filmu „Nędzarz i madame”, foto: Fundacja Lux Veritatis
Piotr Zajączkowski w filmie „Nędzarz i madame”, foto: Jakub Grabowski
Piotr Zajączkowski w filmie „Nędzarz i madame”, foto: Jakub Grabowski


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...