reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Aresztowano 7 hakerów - tysiące cyberataków

dodano: 2021-11-09 12:01
autor: HP | źródło: Europol/Eurojust

Revil ransomware haker europol 360px Międzynarodowi śledczy zdołali skutecznie uderzyć w grupę hakerów REvil, o których mówi się, że są odpowiedzialni za tysiące cyberataków na organizacje i firmy. Departament Sprawiedliwości USA poinformował w Waszyngtonie, że w Polsce złapano 22-letniego Ukraińca, Jarosława Wasinskiego, który był podejrzany m.in. o udział w poważnym cyberataku na amerykańskiego dostawcę usług IT Kaseya. Setki firm w Stanach Zjednoczonych i innych krajach zostało zaatakowanych oprogramowaniem szantażowym przez lukę w zabezpieczeniach Kaseya na początku lipca. Europol poinformował w Hadze, że w Rumunii aresztowano 2 osoby, które rzekomo dokonały ataków przy użyciu tego samego oprogramowania - aresztowania były częścią międzynarodowej operacji.

satkurier.pl
Haker hacker new 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Prezydent USA, Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone wraz z międzynarodowymi partnerami robią wszystko, co w ich mocy, aby walczyć z cyberprzestępcami. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale USA podjęły już ważne kroki w celu lepszej ochrony infrastruktury krytycznej, pociągania napastników do odpowiedzialności i demontażu międzynarodowych sieci hakerów.

Według Europolu w śledztwo brało udział 17 krajów, w tym USA, Niemcy, Francja, Holandia, Polska, Rumunia i Kanada. 

Europol potwierdził, że w ciągu kilku miesięcy aresztowano łącznie 7 podejrzanych w różnych krajach. Podejrzewa się, że zaatakowali około 7000 celów w ramach tak zwanych ataków ransomware i kradzieży milionów.

W atakach z użyciem „oprogramowania szantażującego" – znanego również jako oprogramowanie ransomware – dane na komputerach są szyfrowane, a hakerzy żądają pieniędzy za wydanie. Według Eurojustu, cyberataki były skierowane przeciwko firmom, a także władzom lokalnym, szpitalom, sądownictwie, szkołom i uniwersytetom.

5 z aresztowanych przeprowadziło ataki przy użyciu oprogramowania REvil.

Grupa hakerów REvil wywołała dużymi cyberatakami niezłe zamieszanie. Podczas ataku Kaseya grupa REvil umieściła klucz główny do wszystkich zainfekowanych komputerów w swojej witrynie Darknet. Ponieważ wielu klientów Kaseya, których to dotyczy, to sami dostawcy usług IT dla innych, wpływ ataku dotarł na przykład do Szwecji, gdzie sieć supermarketów Coop nie była w stanie otworzyć setek sklepów z powodu wadliwych systemów kasowych.

Kilka tygodni wcześniej oprogramowanie REvil sparaliżowało kilka zakładów największej na świecie firmy mięsnej JBS - również z międzynarodowymi efektami. W tym czasie grupa zebrała od firmy 11 mln dol. okupu w kryptowalutach.

Amerykański prokurator generalny Merrick Garland potwierdził, że do tej pory oprogramowanie REvil zostało wykorzystane do ataków na około 175 tys. komputerów na całym świecie, a za ataki z użyciem tego oprogramowania zapłacono co najmniej 200 mln dol. okupu. Aresztowany w związku z oprogramowaniem 22-letni Ukrainiec został zatrzymany przy wjeździe do Polski na wniosek USA. Zwrócono się o jego ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.

Departament Sprawiedliwości USA skonfiskował również 6,1 mln dol., które rzekomo ukradł inny haker REvil podczas ataków ransomware. 28-letni Rosjanin Jewgienij Polanin zaatakował około 3000 celów za pomocą oprogramowania ransomware.

Departament Stanu USA w poniedziałek zaoferował nagrodę w milionach za wskazówki, które prowadzą do identyfikacji lub ustanowienia przywódców grupy REvil – lub kogokolwiek zaangażowanego w ataki przy użyciu oprogramowania.

Kilka dni wcześniej rząd USA ogłosił podobną nagrodę z myślą o grupie hakerskiej DarkSide, która według USA była odpowiedzialna za wiosenny atak cybernetyczny na największy rurociąg w Ameryce. W wyniku ataku rurociąg, którym przepływa około 45% całego paliwa zużywanego na wschodnim wybrzeżu USA, został tymczasowo całkowicie zamknięty. W niektórych częściach kraju występowały braki benzyny. Hakerzy włamali się do sieci komputerowej operatora rurociągu i zażądali wielomilionowego okupu, który firma zapłaciła.

Źródło: rmf24.pl  europa.eu 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ataki komputerowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

259 zł Więcej...