reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Aresztowano 7 hakerów - tysiące cyberataków

dodano: 2021-11-09 12:01
autor: HP | źródło: Europol/Eurojust

Revil ransomware haker europol 360px Międzynarodowi śledczy zdołali skutecznie uderzyć w grupę hakerów REvil, o których mówi się, że są odpowiedzialni za tysiące cyberataków na organizacje i firmy. Departament Sprawiedliwości USA poinformował w Waszyngtonie, że w Polsce złapano 22-letniego Ukraińca, Jarosława Wasinskiego, który był podejrzany m.in. o udział w poważnym cyberataku na amerykańskiego dostawcę usług IT Kaseya. Setki firm w Stanach Zjednoczonych i innych krajach zostało zaatakowanych oprogramowaniem szantażowym przez lukę w zabezpieczeniach Kaseya na początku lipca. Europol poinformował w Hadze, że w Rumunii aresztowano 2 osoby, które rzekomo dokonały ataków przy użyciu tego samego oprogramowania - aresztowania były częścią międzynarodowej operacji.

satkurier.pl
Haker hacker new 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Prezydent USA, Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone wraz z międzynarodowymi partnerami robią wszystko, co w ich mocy, aby walczyć z cyberprzestępcami. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale USA podjęły już ważne kroki w celu lepszej ochrony infrastruktury krytycznej, pociągania napastników do odpowiedzialności i demontażu międzynarodowych sieci hakerów.

Według Europolu w śledztwo brało udział 17 krajów, w tym USA, Niemcy, Francja, Holandia, Polska, Rumunia i Kanada. 

Europol potwierdził, że w ciągu kilku miesięcy aresztowano łącznie 7 podejrzanych w różnych krajach. Podejrzewa się, że zaatakowali około 7000 celów w ramach tak zwanych ataków ransomware i kradzieży milionów.

W atakach z użyciem „oprogramowania szantażującego" – znanego również jako oprogramowanie ransomware – dane na komputerach są szyfrowane, a hakerzy żądają pieniędzy za wydanie. Według Eurojustu, cyberataki były skierowane przeciwko firmom, a także władzom lokalnym, szpitalom, sądownictwie, szkołom i uniwersytetom.

5 z aresztowanych przeprowadziło ataki przy użyciu oprogramowania REvil.

Grupa hakerów REvil wywołała dużymi cyberatakami niezłe zamieszanie. Podczas ataku Kaseya grupa REvil umieściła klucz główny do wszystkich zainfekowanych komputerów w swojej witrynie Darknet. Ponieważ wielu klientów Kaseya, których to dotyczy, to sami dostawcy usług IT dla innych, wpływ ataku dotarł na przykład do Szwecji, gdzie sieć supermarketów Coop nie była w stanie otworzyć setek sklepów z powodu wadliwych systemów kasowych.

Kilka tygodni wcześniej oprogramowanie REvil sparaliżowało kilka zakładów największej na świecie firmy mięsnej JBS - również z międzynarodowymi efektami. W tym czasie grupa zebrała od firmy 11 mln dol. okupu w kryptowalutach.

Amerykański prokurator generalny Merrick Garland potwierdził, że do tej pory oprogramowanie REvil zostało wykorzystane do ataków na około 175 tys. komputerów na całym świecie, a za ataki z użyciem tego oprogramowania zapłacono co najmniej 200 mln dol. okupu. Aresztowany w związku z oprogramowaniem 22-letni Ukrainiec został zatrzymany przy wjeździe do Polski na wniosek USA. Zwrócono się o jego ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.

Departament Sprawiedliwości USA skonfiskował również 6,1 mln dol., które rzekomo ukradł inny haker REvil podczas ataków ransomware. 28-letni Rosjanin Jewgienij Polanin zaatakował około 3000 celów za pomocą oprogramowania ransomware.

Departament Stanu USA w poniedziałek zaoferował nagrodę w milionach za wskazówki, które prowadzą do identyfikacji lub ustanowienia przywódców grupy REvil – lub kogokolwiek zaangażowanego w ataki przy użyciu oprogramowania.

Kilka dni wcześniej rząd USA ogłosił podobną nagrodę z myślą o grupie hakerskiej DarkSide, która według USA była odpowiedzialna za wiosenny atak cybernetyczny na największy rurociąg w Ameryce. W wyniku ataku rurociąg, którym przepływa około 45% całego paliwa zużywanego na wschodnim wybrzeżu USA, został tymczasowo całkowicie zamknięty. W niektórych częściach kraju występowały braki benzyny. Hakerzy włamali się do sieci komputerowej operatora rurociągu i zażądali wielomilionowego okupu, który firma zapłaciła.

Źródło: rmf24.pl  europa.eu 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ataki komputerowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

299 zł Więcej...