reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

53 satelity internetowe Starlink na nowej orbicie [wideo]

dodano: 2021-11-13 17:20
autor: Jan Borejko | źródło: SpaceX

Starlink satelita start Falcon 9 2021 360px W sobotę 13 listopada br. firma SpaceX wyniosła na orbitę kolejne 53 satelity internetowe Starlink przy pomocy rakiety Falcon 9. Tym samym rozpoczęto nową fazę wdrażania globalnej sieci szerokopasmowej Starlink z pierwszym wyniesieniem satelitów na nową „powłokę” na wysokości około 540 km nad Ziemią. Na razie trafiły na wysokość 227 km i zostaną podniesione na 540 km własnymi silnikami kryptonowymi.

SpaceX
Starlink satelita SpaceX start Falcon 9 2021 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
To był 31. start rakiety Falcona 9 w ciągu 2,5 roku, co daje całkowitą liczbę wyniesionych satelitów Starlink na orbicie równą 1844.

Pole startowe SLC-40 na Cape Canaveral było w mgle podczas startu 13 listopada o 12:19:30 GMT. 
Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 został wyłączony po około 2,5 minutach lotu, by zejść z powrotem na Ziemię w celu lądowania, które odbyło się bez problemu na pływającej barce na Atlantyku. Co ciekawe to było lądowanie 1. stopnia po 9. starcie w kosmos i z powrotem, który 1. raz poleciał w maju 2020 r. wraz z wyniesieniem astronautów Douga Hurleya i Boba Behnkena na pierwszą misję załogową SpaceX. 

Sobotni start był pierwszym, który rozpoczął budowę nowej „powłoki” Starlink pod kątem nachylenia 53,2 st. do równika.
Trzeba wiedzieć, że większość wyniesionych do tej pory satelitów Starlink znalazła się na orbicie o wysokości 550 km o nachyleniu 53 stopni, pierwszej z 5 powłok orbitalnych. SpaceX zakończył wystrzeliwanie satelitów tej pierwszej powłoki serią lotów Starlink z Cape Canaveral od maja 2019 do maja 2021 roku.

Laserowa sieć „międzysatelitarna" zamiast stacji uplink
W maju firma SpaceX zakończyła opracowywanie nowych międzysatelitarnych terminali laserowych, aby umieścić je na wszystkich przyszłych satelitach Starlink. Laserowe usieciowanie, czyli przekazywanie sygnału między satelitami, które zostały przetestowane na kilku satelitach Starlink podczas wcześniejszych startów, zmniejszą zależność sieci internetowej Starlink od stacji naziemnych uplink.

Naziemne stacje uplink to koszty - są drogie w utrzymaniu i wiążą się z ograniczeniami geograficznymi i politycznymi, dotyczącymi ich lokalizacji np. w tak ogromnych krajach jak Rosja czy Chiny, które nie są zainteresowane, by stacje uplink amerykańskiego Starlink były na ich terenach. Łącza laserowe pozwolą satelitom Starlink na przekazywanie ruchu internetowego z satelitów do satelitów na orbicie, bez konieczności przekazywania sygnałów przez stację naziemną podłączoną do naziemnej sieci internetowej.

We wrześniu SpaceX wyniósł pierwszą partię 51 satelitów Starlink na orbitę o nachyleniu 70 stopni. Ta orbitalna powłoka będzie ostatecznie zawierać 720 satelitów na wysokości 720 km.

Oprócz 53-stopniowych i 70-stopniowych powłok orbitalnych, inne warstwy Starlink SpaceX będą liczyć 1584 satelity na wysokości 540 km i nachyleniu 53,2 stopnia oraz 520 satelitów rozłożonych na 2 powłoki na 560 km i nachyleniu 97,6 stopnia.

SpaceX posiada zezwolenie FCC (Federalnej Komisji Łączności) na około 12 000 satelitów Starlink. Firma początkowo chce się skoncentrować  na wyniesieniu 4400 satelitów.

Plany startowe SpaceX
Następny start Falcona 9 nastąpi 23 listopada z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii z ładunkiem NASA DART, który zademonstruje technikę odchylania, która może chronić Ziemię przed przyszłym zagrożeniem uderzeniem asteroidy.

Kolejne 4 starty rakiety Falcon 9 zaplanowano na grudzień już z Cape Canaveral, by wynieść, m.in. więcej satelitów Starlink, astronomiczny teleskop rentgenowski NASA IXPE, tureckiego satelitę Turksat 5B i kolejny ładunek NASA na międzynarodowa stację kosmiczną.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

699 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...