reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Apple z pozwem przeciwko izraelskiej firmie NSO Group

dodano: 2021-11-25 21:23 | aktualizacja: 2021-11-26 11:05
autor: Dr. Hack | źródło: Apple

MAC ios Apple malware 360px.jpg Amerykańska firma Apple Corp. złożyła pozew przeciwko izraelskiej firmie NSO Group i jej spółce macierzystej Q Cyber ​​Technologies, aby pociągnąć je do odpowiedzialności za szpiegowanie użytkowników urządzeń Apple przy pomocy trojana Pegasus, z którego zaczęły korzystać służby specjalne wielu krajów. Odpowiednie oświadczenie zostało opublikowane na stronie internetowej firmy Apple.

NSO Group trojan Pegasus 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W pozwie firma Apple przedstawiła dodatkowe informacje o tym, jak NSO Group wykorzystała luki w oprogramowaniu urządzeń użytkowników i zainstalowała na nich trojana Pegasus.

Apple zamierza uzyskać stały zakaz korzystania z oprogramowania Pegasus, usług i urządzeń firmy NSO Group. Ponadto Apple domaga się odszkodowania za naruszenie przepisów USA , w tym prawa federalnego, a także prawa poszczególnych stanów.

We wrześniu Apple ogłosił wydanie aktualizacji dla iPhone'a 6 i wszystkich nowszych generacji telefonów, a także wszystkich tabletów firmy. Aktualizacje przygotowano w celu wyeliminowania luk, które umożliwiały złośliwemu oprogramowaniu przejęcie kontroli nad telefonem z pominięciem działań użytkownika.

Jeden z problemów został odkryty przez The Citizen Lab, grupę badawczą ds. cyberbezpieczeństwa z Uniwersytetu Toronto w Kanadzie. Według jej informacji, ta konkretna luka, która wykorzystuje luki w zabezpieczeniach podczas pracy z plikami PDF, została wykorzystana przez izraelską firmę NSO Group podczas tworzenia oprogramowania szpiegującego Pegasus.

Citizen Lab twierdzi, że luka umożliwiła przejęcie kontroli nie tylko nad telefonami i tabletami, ale także nad komputerami Apple z systemem operacyjnym macOS. Eksperci z tej firmy twierdzą, że luka jest znana hakerom od lutego 2021 roku i od tego czasu może być wykorzystywana do celów hakowania informacji i innych treści z urządzeń firmy Apple.

W lipcu portal Forbidden Stories i 17 mediów z różnych państw opublikowało wyniki dziennikarskiego śledztwa, według którego wiele krajów mogło szpiegować co najmniej 50 tys. osób na całym świecie za pomocą izraelskiego systemu Pegasus. Celem inwigilacji mogą być szefowie państw, rządów i organizacji międzynarodowych, w tym prezydent Francji Emmanuel Macron. Z oprogramowania Pegasus korzystają też polskie służby specjalne.

Apple ogłosił również finansowanie w wysokości 10 mln dol. na wsparcie badaczy i specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Co ciekawe, rząd Izraela zmniejszył listę krajów, którym izraelskie firmy mogą sprzedawać narzędzia do nadzoru lub cyberataków, głownie chodzi tu o Pegasusa. Ta liczba nagle zmniejszyła się z 102 do 37, a listy skreślono takie kraje jak Polska, Węgry, Maroko, Meksyk, Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. To te kraje kupiły produkty NSO Group, takie jak Pegasus.

To prawdopodobnie oznacza, że polskie służby i inne z wykreślonych krajów nie otrzymają aktualizacji oprogramowania Pegasus, czyli skończy się szpiegowanie urządzeń Apple, bo to jest wbrew interesowi USA i Izraela.

​​​​​​​

Źródło: apple.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kradzież danych


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...