reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Złoto Priama” w kanale Polsat Viasat History

dodano: 2021-11-27 08:28
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History HD Od równin Hisarlik, przez podziemia niemieckiego bunkra, po ciemne piwnice największego muzeum w Moskwie - we francuskim programie „Złoto Priama” („The Odyssey of Priam's Gold”), którego premiera odbędzie się w niedzielę, 28 listopada br. o godz. 21:00 w kanale Polsat Viasat History, widzowie prześledzą prawdziwą, obejmującą ponad 3 tysiąclecia historię skarbu Priama.

Polsat Viasat History


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W XIX wieku odkrywcy wyruszyli na poszukiwania mitycznej Troi, ciekawi, czy pisma Homera są prawdziwe czy przedstawiają jedynie fikcje. Jednym z nich był Heinrich Schliemann, niemiecki biznesmen, który stał się kluczową postacią w tej historii. Heinrich Schliemann urodził się w 1822 roku w Neubukow w Meklemburgii. Prowadził własną firmę handlującą indygo i złotem w Sankt Petersburgu, a znalezienie Troi było jego obsesją. Franck Calvert, urzędnik konsularny we wschodnim regionie Morza Śródziemnego, również entuzjastyczny archeolog - amator, prowadził wykopaliska w bazie w Hisarlik w Turcji. Na podstawie opisów Homera, Calvert i Schliemann ustalili wspólnie, że Troja może znajdować się właśnie w miejscu, w którym kopał Calvert.

Prace w Hisarlik trwały od 1871 do 1873 roku. Pewnego dnia zespół znalazł pierwsze umocnienia - mur obwodowy i cytadelę. Odnaleziono Troję. W tym samym czasie Heinrich Schliemann dokonał nieoczekiwanego odkrycia. Wykopał naszyjnik, diadem, kolczyki, pierścionki i wiele innych artefaktów. Doszedł do wniosku, że to musiało być złoto Priama. Uradowany, że osiągnął swój cel, jakim było odnalezienie skarbu i zdobycie sławy, Heinrich Schliemann wygłosił wiele publicznych wystąpień i podzielił się licznymi publikacjami na temat swojego odkrycia.

Jednak z czasem jego znalezisko zostało zakwestionowane ze względu na to, że nie zawsze wszystkie fakty zgadzały się z wersją Heinricha Schliemanna. Historycy i archeolodzy również nie byli pod wrażeniem, gdy odkryli, że metody prowadzenia wykopalisk pozostawiały wiele do życzenia. Brak prowadzenia przez niego dokumentacji sprawił, że praktycznie niemożliwe stało się odnalezienie i dopasowanie do siebie cennych przedmiotów oraz konkretnej epoki, z której mogły pochodzić.

Czy odnaleziony skarb był naprawdę z czasów panowania króla Priama? I co stało się z przedmiotami po śmierci Heinricha Schliemanna? Odpowiedzi na te pytania przedstawione zostaną w filmie dokumentalnym „Złoto Priama”, którego premiera odbędzie się w niedzielę, 28 listopada br. o godzinie 21:00 w kanale Polsat Viasat History (więcej tutaj).

„Złoto Priama” - emisja w niedzielę, 28 listopada 2021 roku o godz. 21:00 w kanale Polsat Viasat History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Mini PC Android Openbox AND-95

OPENBOX AND-95 to urządzenie - player 4K, który działa na...

189 zł Więcej...