reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Nagroda Radia Zet 2021” przyznana

dodano: 2021-12-01 04:56
autor: Łukasz Knapik | źródło: Eurozet

Radio ZET Zwycięzcą „Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego 2021” został dziennikarz TVN24 („Czarno na białym” - „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”) Marcin Gutowski. Honorowe wyróżnienia przyznano Piotrowi Jaconiowi (TVN24, „Wszystko o moim dziecku”) oraz Jackowi Harłukiewiczowi („Gazeta Wyborcza”), Konradowi Szczygłowi (Fundacja Reporterów) i Sebastianowi Klauzińskiemu (OKO.press). Ponadto wezwano do uwolnienia więzionego na Białorusi dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Fundatorem nagrody jest Radio Zet (Eurozet/Agora). Partnerem prawnym 17. edycji nagrody jest kancelaria GWW.

Radio ZET
Radio ZET


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Celem nagrody jest „uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane”. Tegoroczna uroczystość odbyła się w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. Z uwagi na pandemię wzięli w niej udział wyłącznie nominowani, członkowie kapituły i przedstawiciele organizatora. Laureatem 17. edycji tego konkursu dziennikarskiego został Marcin Gutowski, nominowany za reportaż pod tytułem „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”, opowiadający o przypadkach tuszowania skandali pedofilskich w Kościele i roli, jaką w tym procederze mógł odgrywać kardynał Stanisław Dziwisz. Materiał ukazał się 9 listopada 2020 roku w programie „Czarno na białym” w telewizji TVN24 (więcej tutaj).

Kapituła wyróżniła również autorów cyklu artykułów o „układzie wrocławskim” - Jacka Harłukowicza, Konrada Szczygła i Sebastiana Klauzińskiego. Dziennikarskie śledztwo dotyczyło niejasnych relacji biznesowych agencji consultingowej R4S, założonej przez byłych polityków Prawa i Sprawiedliwości (PiS) - Adama Hofmana i Michała Wiórkiewicza - oraz byłego rzecznika prasowego komendanta głównego policji, Mariusza Sokołowskiego, ze spółkami Skarbu Państwa. Według dziennikarzy w zamian za załatwienie dostępu do polityków partii rządzącej firma miała zarobić na współpracy 1,2 mln zł. Artykuły można było przeczytać na łamach „Gazety Wyborczej” i OKO.press.

Drugie honorowe wyróżnienie trafiło do rąk Piotra Jaconia za reportaż pod tytułem „Wszystko o moim dziecku”, opowiadający o codziennym życiu osób transpłciowych i niebinarnych w Polsce - „materiał o akceptacji i miłości rodziców do dziecka w zderzeniu z tradycyjnymi normami, nietolerancją, niezrozumieniem i odrzuceniem”. Reportaż Piotra Jaconia został wyemitowany 30 marca 2021 na antenie TVN24 w programie „Czarno na białym”.

Zwycięzca, oprócz honorowej statuetki, otrzymał nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł netto, w tym roku ufundowaną przez Radio Zet.

Podczas gali została odczytana specjalna uchwała przyjęta jednogłośnie przez członków kapituły nagrody. Oto jej treść:

- Mija osiem miesięcy od bezprawnego uwięzienia polskiego dziennikarza, Andrzeja Poczobuta, przez białoruski reżim. Dziennikarza, który swoją postawą codziennie przypomina nam o wartościach nadrzędnych: niezależności, prawdzie, sprawiedliwości i wolności słowa. Andrzeju! Chylimy czoła przed twoją niezłomną postawą. Pamiętamy, wierzymy i czekamy na ciebie! Przyłączamy się do dotychczasowych apeli do władz polskich i instytucji międzynarodowych o użycie wszelkich środków, które doprowadzą do uwolnienia Andrzeja Poczobuta. W imię tych samych wartości, którym wierny pozostaje Andrzej, wzywamy rząd Rzeczypospolitej Polskiej do bezzwłocznego umożliwienia dziennikarkom i dziennikarzom dostępu do strefy objętej stanem wyjątkowym w celu realizacji konstytucyjnego prawa obywateli do informacji

- podpisy 22 członków kapituły „Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego 2021”.


Do siedemnastej edycji konkursu członkowie kapituły nominowali autorów trzynastu materiałów dziennikarskich.

W skład kapituły wchodzą redaktorzy naczelni i przedstawicieli polskich mediów. Po raz pierwszy Nagrodę „Nagrodę Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego” wręczono w 2005 roku. Członkowie kapituły nie mogą nominować dziennikarzy ze swoich redakcji i redakcji powiązanych.
Organizatorem nagrody jest Radio Zet. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała kancelaria GWW.

Wśród dotychczasowych laureatów „Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego” znaleźli się: Alicja Kos i Wojciech Cieśla (w roku 2005); Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (w roku 2006); Adam Wajrak (w roku 2007); Ewa Stankiewicz i Anna Ferens (w roku 2008); Ewa Ewart (w roku 2009); Paweł Reszka i Michał Majewski (w roku 2010); Andrzej Poczobut (w roku 2011); Wawrzyniec Smoczyński (w roku 2012); Mariusz Szczygieł (w roku 2013); Grzegorz Sroczyński (w roku 2014); Bianka Mikołajewska (w roku 2015); Małgorzata Zubik i Iwona Szpala (w roku 2016); Wojciech Bojanowski (w roku 2017); Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski (w roku 2018); Marek i Tomasz Sekielscy (w roku 2019); Judyta Watoła i Wojciech Czuchnowski (w roku 2020). W 2010 roku przyznano również „Nagrodę Specjalną Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego” - „Dziennikarz XX-lecia”, która trafiła w ręce Jerzego Baczyńskiego - redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”, a w 2019 roku wręczono trzy równorzędne nagrody specjalne „Dziennikarz Dekady”, które otrzymali: Bianka Mikołajewska, Adam Pieczyński oraz Paweł Reszka (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radiowe propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

699 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...