reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Mity: tajemnice ludzkości” w Polsat Viasat History

dodano: 2021-12-03 03:30
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History HD Mity i legendy są niemal tak stare jak ludzkość, a niektóre z nich wciąż pozostają bez wyjaśnienia. O nich właśnie opowiada niemiecka seria „Mity: tajemnice ludzkości”, w której naukowcy i badacze podążają m.in. tropem tajemnic Świętego Graala, Mothmana i Trójkąta Bermudzkiego. Premiera tego programu dokumentalnego odbędzie się w poniedziałek, 6 grudnia br. o godz. 21:00 na antenie kanału Polsat Viasat History (stacja pokaże sezony 1. i 2.), a poniżej uchylamy rąbka tajemnicy...

Polsat Viasat History


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mit Trójkąta Bermudzkiego: UFO (Unidentified Flying Object) czy potężne fale?

Trójkąt Bermudzki owiany jest licznymi legendami. Wiele statków i samolotów zniknęło bez śladu w wodach między Bermudami, Puerto Rico i Florydą. Pilot Bruce Germon jest jednym z niewielu szczęśliwców, którym udało się przeżyć lot nad Trójkątem Bermudzkim. Bruce Germon zetknął się z przerażającym zjawiskiem w tym rejonie, gdy podczas rutynowego lotu nagle znalazł się w gęstej chmurze. W tym samym czasie pokładowy kompas zwariował, a połączenie radiowe zostało zerwane. Całkowicie zdezorientowany pilot przedzierał się przez gęstą mgłę i uważa, że tylko dzięki szczęściu udało mu się z niej wydostać.

Istnieje wiele niewiarygodnych mitów na temat Trójkąta Bermudzkiego. Jedni mówią, że elektromagnetyczna mgła zatapia zabłąkane statki, inni, że połyka je tunel czasoprzestrzenny, kolejni podejrzewają aktywność pozaziemską, ale prawda jest o wiele bardziej prozaiczna. Najprawdopodobniej za tajemniczymi zjawiskami stoją ekstremalne warunki pogodowe, które panują w tym miejscu. Naukowcy próbowali je nawet modelować za pomocą największego na świecie generatora fal, a efektem eksperymentu były spontanicznie pojawiające się i nagle znikające potężne fale, które byłyby w stanie zatopić nawet okręt wojenny, jak zaginiony w trójkącie w 1918 roku USS Cyclops.

Święty Graal - gdzie został ukryty kielich, który daje życie wieczne?

Święty Graal jest bez wątpienia najbardziej poszukiwaną relikwią ostatnich dwóch tysięcy lat. Według podań i średniowiecznych malowideł, z tego kielicha podczas Ostatniej Wieczerzy pił Jezus Chrystus i również do niego zebrano krew Jezusa Chrystusa po ukrzyżowaniu. Legenda mówi, że kto się z niego napije, ten uzyska życie wieczne. Ale gdzie może znajdować się ta relikwia?

Wielu wierzy, że kielich zwany Santo Caliz, znajdujący się w gotyckiej katedrze w hiszpańskiej Walencji, to właśnie Graal. W średniowieczu, podczas krucjat i okupacji Konstantynopola i Jerozolimy, Krzyżowcy prowadzili poszukiwania naczynia. Historycy próbowali prześledzić tysiącletni szlak prowadzący z Jerozolimy przez Rzym do Hiszpanii, który wojownicy pozostawili za sobą. Jedną z głównych  wskazówek była opowieść Percivala, średniowiecznego rycerza, mówiąca o tym, że Graal jest niebiańskim klejnotem. Ale czy ten opis pasuje do Santo Caliz? Kielich z Walencji wykonany jest z agatu, który pod wpływem ciepłego światła rozświetla się na czerwono. Zatem charakterystyka wydaje się pasować.

Ale legenda o Graalu kwitnie nie tylko w Hiszpanii. Według niektórych mitów, Józef z Arymatei, który zebrał krew Jezusa Chrystusa, zabrał kielich do Anglii w I wieku i ukrył go w Glastonbury w hrabstwie Somerset. Według legend jest to miejsce, gdzie pochowano króla Artura.

„Mity: tajemnice ludzkości” w kanale Polsat Viasat History

Mity takie właśnie są - często biorą swój początek z lokalnych historii, a potem, przez wieki nabierają barw, czasem łączą się z innymi opowieściami i wchodzą na zupełnie nową drogę. Jak zapowiada nadawca, seria „Mity: tajemnice ludzkości” odkrywa prawdę kryjącą się za tymi tajemnicami. Premiera tej produkcji odbędzie się w poniedziałek, 6 grudnia br. o godzinie 21:00 w kanale Polsat Viasat History. Emisja kolejnych odcinków odbywać się będzie w dni powszednie o godzinie 21:00 (więcej tutaj).

„Mity: tajemnice ludzkości” - sezony 1. i 2., emisja od poniedziałku do piątku (od 6 grudnia 2021 roku) o godz. 21:00 w kanale Polsat Viasat History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

269 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

279 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...