reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP: 40. rocznica ogłoszenia stanu wojennego

dodano: 2021-12-12 23:58
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP siedziba Telewizja Polska „Wolna Rzeczpospolita Łupkowska”, „Sowieci do domu”, „Śmierć jak kromka chleba”, „O roku ów”, „Towarzysz generał idzie na wojnę”, „Po co nam wolność”, „Spór o historię: Stan wojenny”, „Stan wojenny. Nie byliśmy sami”, „Autor nieznany”, „Taksówkarz - cichy bohater grudnia”, „Jack Strong”, „Giganci historii”, „Babilon. Raport o stanie wojennym”, „Paszporty Wolności”, „Po co nam wolność”, „40. rocznica stanu wojennego - debata w Sejmie” - to pozycje oferty programowej przygotowanej dla widzów kanałów TVP1, TVP2, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Kultura 2, TVP Rozrywka, TVP Historia i TVP Dokument, aby upamiętnić 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce.

Telewizja Polska TVP siedziba


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W niedzielę, 12 grudnia br. kanał TVP1 zaprosił na film „Babilon. Raport o stanie wojennym” w reżyserii Marka Bukowskiego. Scenariusz powstał na podstawie książki Marka Nowakowskiego „Raport o stanie wojennym. Zapiski z codzienności”. Tłem przedstawionej w filmie opowieści są wydarzenia, które rozegrały się 3 maja 1982 roku na ulicach Warszawy. Wystąpili w nim m.in. Jolanta Fraszyńska, Szymon Bukowski, Przemysław Bluszcz, Krzysztof Wakuliński, Jacek Knap, Piotr Głowacki i Maciej Mikołajczyk. Film został objęty patronatem narodowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości (więcej tutaj).

Tego samego dnia w kanałach TVP1 i TVP Historia, a w poniedziałek, 13 grudnia br. o godzinie 22:40 w TVP Polonia wyemitowana zostanie gala „Paszporty Wolności”, podczas której zostali uhonorowani zasłużeni działacze antykomunistycznego podziemia lat 80. ubiegłego wieku, bohaterowie Solidarności. Inicjatorem tego wydarzenia jest Telewizja Polska, a projekt został zrealizowany przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, Stowarzyszenia Godność i Stowarzyszenia Wolnego Słowa (więcej tutaj).

W 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego - w poniedziałek, 13 grudnia br. o godzinie 20:15 Telewizja Polska oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają do TVP1 na koncert „Po co nam wolność”. Będzie to artystyczny hołd złożony ofiarom i bohaterom PRL-owskiego reżimu, którzy w zderzeniu z bezwzględnością i arogancją władzy wykazali niezwykłą odwagę i poświęcenie. Wśród wykonawców m.in.: Katarzyna Moś, Justyna Steczkowska, Katarzyna Cerekwicka, Grzegorz Hyży, Janusz Radek i Mateusz Ziółko. Po koncercie o godzinie 21:25 wyemitowany zostanie film dokumentalny „Stan wojenny. Nie byliśmy sami”. Dokument Jana Czarlewskiego ukazuje reakcje wolnego świata i konsekwencje ogłoszenia stanu wojennego nad Wisłą w grudniu 1981 w kontekście nie tylko wielkiej polityki, ale także zwykłych ludzi i narodów, które solidaryzowały się z Polakami i im pomagali.

Następnie o godzinie 22:35 w Jedynce odbędzie się debata zatytułowana „40. rocznica stanu wojennego - debata w Sejmie”, którą poprowadzi Krzysztof Ziemiec. W dyskusji o tematyce „Świadectwo walki, spuścizna buntu, czyli stan wojenny okiem działaczy opozycji antykomunistycznej” głos zabiorą: Zofia Romaszewska, Bogusław Sonik, Adam Borowski i Michał Aściukiewicz, a w panelu „Kobiety w stanie wojennym” rozmawiać będą: Elżbieta Witek, Ewa Tomaszewska oraz Ewa Józefowicz. W kolejnej dyskusji „Stan wojenny. Przesłanie dla współczesnych” udział wezmą: Jerzy Zelnik, Sławomir Cenckiewicz, Włodzimierz Suleja i Tomasz Kandziora. W części artystycznej wystąpi Jan Pietrzak.

Z okazji rocznicy TVP1 przypomni widzom produkcje związane z wydarzeniami grudniowymi. W sobotę, 11 grudnia br. stacja pokazała film Władysława Pasikowskiego, oparty na autentycznych wydarzeniach, prezentujący sylwetkę pułkownika Ryszarda Kuklińskiego „Jack Strong”. W rolę pułkownika wcielił Marcin Dorociński (więcej tutaj i tutaj). Natomiast w czwartek, 16 grudnia br. o godzinie 20:00 Jedynka zaprosi na film Kazimierza Kutza „Śmierć jak kromka chleba”, czyli filmowy zapis pacyfikacji kopalni Wujek, z udziałem m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Treli i Jerzego Radziwiłowicza.

Tematyka związana z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce obecna będzie także na antenie TVP Historia. Wśród propozycji m.in.: w sobotę, 11 grudnia br. w nowym odcinku teleturnieju „Giganci historii” zatytułowanym „Karnawał Solidarności” uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę na temat wydarzeń z lat 1980-1981 (więcej tutaj). Wydarzeniom tego samego okresu zostanie poświęcony nowy odcinek programu „O roku ów”. Program w poniedziałek, 13 grudnia br. o godzinie 17:55 poświęcony będzie okresowi pokojowej rewolucji Solidarności, od podpisania „Porozumień Sierpniowych” do 13 grudnia 1981 roku. Tego samego dnia o godzinie 19:20 TVP Historia zaprasza na premierę dokumentalnego filmu Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka „Towarzysz generał idzie na wojnę”. Twórcy filmu starają się dotrzeć do prawdy o przyczynach i skutkach stanu wojennego. Odpowiedzialni za jego wprowadzenie utrzymywali latami mit, że był on koniecznością ze względu na realną groźbę radzieckiej interwencji zbrojnej w Polsce.

40. rocznica ogłoszenia stanu wojennego w Polsce - oferta programowa kanałów TVP:

„Wolna Rzeczpospolita Łupkowska”
emisja: w poniedziałek, 13 grudnia br. o 8:55 w TVP Historia

13 grudnia 1981 roku na terenie Zakładu Karnego w Łupkowie (Bieszczady) został wyodrębniony tak zwany Ośrodek Odosobnienia dla Internowanych. Zostali w nim osadzeni działacze solidarności i peerelowscy opozycjoniści. Po 26 latach w czasie prac remontowych w Zakładzie Karnym Łupków na ścianie jednej z cel odnaleziono napis „Solidarność” wykonany charakterystycznym krojem tak zwaną solidarycą, jak się potem okazało przez jednego z osadzonych. Wydarzenia te stały się pretekstem do powstania filmu dokumentalnego pod tytułem „Wolna Rzeczpospolita Łupkowska”. Historia ratowania napisu, jego wykucie wraz z kawałkiem ściany i umieszczenie w gablocie jak zabytkowego fresku, staje się przyczynkiem do wielu wspomnień i refleksji, czym stan wojenny był wtedy, a czym jest po latach. Film Arkadiusza Gołębiewskiego wraz z odkuwaniem kolejnych warstw tynku i farby pokrywającej napis pokazuje opresyjność poprzedniego systemu, jego brutalność, nie przez czołgi na ulicach czy działania Służby Bezpieczeństwa (SB), ale przez postrzeganie czym to było dla rodzin osadzonych. Jak zapowiada nadawca, film jest próbą świeżego spojrzenia na tamte czasy. Internowani w Łupkowie stworzyli podziemną przestrzeń wolności, wydawali gazetki, wykonywali własnoręcznie koperty i inne ciekawe przedmioty, które przetrwały do dziś i do których nawiązuje tytuł filmu. Jak nauczał Jan Paweł II (Karol Wojtyła) - „Niech jeden będzie obok drugiego, a nie jeden przeciw drugiemu”, bohaterowie filmu udowodnili, że przeciwstawić się złu można tylko wzajemnie się wspierając, tworząc wspólnie dobro - tak powstała nieformalna Wolna Rzeczpospolita Łupkowska. Film dokumentalny, reżyseria Arkadiusz Gołębiewski, 2018 rok.

„Sowieci do domu”
emisja: w poniedziałek, 13 grudnia br. o 13:15 w TVP Historia

„Sowieci do domu” to film dokumentalny powstały z okazji 30. rocznicy podpisania w Moskwie (27 października 1991 roku) „Traktatu o wyjściu wojsk sowieckich z Polski”. Dokument przypomni czas instalacji Sowietów w naszym kraju, prawie półwieczny ich pobyt oraz samo wyjście. W filmie zabiorą głos świadkowie wydarzeń oraz historycy. Głównym ekspertem będzie profesor Antoni Dudek, który opowie o sytuacji w kraju po II wojnie światowej, instalacji wojsk sowieckich bez formalnej zgody Polaków i z pogwałceniem praw, jak również o kolejnych etapach pobytu sowieckich wojsk, licznych protestach Polaków i wreszcie wyjściu Sowietów. Profesor odkrywa mało znane fakty związane także z momentem finalnym, czyli podpisaniem umowy w 1992 roku. Film dokumentalny, reżyseria Marek Stremecki, 2021 rok.

„Śmierć jak kromka chleba”
emisja: w poniedziałek, 13 grudnia br. o 13:45 w TVP Historia, a w kolejnych dniach w TVP1, TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Kultura 2

Filmowy zapis pacyfikacji kopalni Wujek - najtragiczniejszego epizodu stanu wojennego. Jak czytamy w opisie, Kazimierz Kutz z wielką dbałością o szczegóły zrealizował patetyczny fresk o tamtych dramatycznych wydarzeniach. Jego film, o niekwestionowanej wartości artystycznej, jest też swoistym hołdem dla odwagi i determinacji górników, którzy nie zawahali się oddać życie za ideały sierpnia. Katowice, noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Jednostki wojskowe zajmują strategiczne punkty miasta. Niebawem generał Wojciech Jaruzelski ogłosi w telewizji wprowadzenie stanu wojennego. Grupa zomowców, rozbijając związkową ochronę, wyciąga z mieszkania Jana Ludwiczaka, przewodniczącego Komisji Zakładowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność w kopalni Wujek. Wieść o tym szybko przedostaje się do górników. Początkowo zaskoczeni, wkrótce reagują spontanicznym protestem. 14 grudnia w zakładzie wybucha strajk. Scenariusz i reżyseria: Kazimierz Kutz, obsada: Anna Dymna, Małgorzata Majewska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Janusz Gajos, Jerzy Trela, Jerzy Radziwiłowicz, Mariusz Benoit, Roman Gancarczyk, Jan Peszek, Ryszard Jasiński, Przemysław Branny i Szymon Kuśmider.

„O roku ów”
emisja: w poniedziałek, 13 grudnia br. o 17:55 w TVP Historia

Odcinek cotygodniowego programu o charakterze edukacyjno-publicystycznym poświęcony będzie okresowi pokojowej rewolucji Solidarności, od podpisania „Porozumień Sierpniowych” do 13 grudnia 1981 roku. Autorzy cyklu proponują przypomnienie wybranych wydarzeń i zjawisk z lat 1980-1981, po części w układzie chronologicznym, po części rocznicowym i opatrzenie ich autorskimi komentarzami uwzględniając obecny stan wiedzy historycznej. Byłyby to zarówno wydarzenia i zjawiska ważkie, jak i brzemienne w konsekwencje polityczne. Widzowie poznają bardziej anegdotyczne, ale oddające ducha tamtego czasu, panujące nastroje, ówczesne powody do nadziei, radości, lęków, gniewu, ówczesne poczucie humoru, przykłady twórczości satyrycznej. Odcinek piętnasty poświęcony jest prezentacji nastrojów społecznych w miesiącach karnawału Solidarności. Autorzy przypominają m.in.: absurdy socjalistycznej gospodarki planowej, warunki pracy w Hucie Warszawa i Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku, kłopoty rolnictwa indywidualnego i rzemiosła. Autorami, a zarazem prowadzącymi program są Andrzej Kaczmarczyk i Dobrosław Rodziewicz.

„Towarzysz generał idzie na wojnę”
emisja: w poniedziałek, 13 grudnia br. o 19:20 w TVP Historia i o 20:45 w TVP Dokument

Jak czytamy w opisie, 30 lat po ogłoszeniu stanu wojennego para reżyserów Robert Kaczmarek i Grzegorz Braun stara się dotrzeć do prawdy o jego przyczynach i skutkach. Po 1989 roku zaczęto budować mit, jakoby stan wojenny był koniecznością ze względu na realną groźbę interwencji sowietów. Powszechna jest również opinia, wybielająca Wojciecha Jaruzelskiego, iż stanął on przed trudnym wyborem i mógł wybrać jedynie mniejsze zło. Towarzysz generał Wojciech Jaruzelski miał w ten sposób uchronić przed wejściem do Polski wojsk naszych przyjaciół. Grzegorz Braun i Robert Kaczmarek w filmie „Towarzysz Generał idzie na wojnę” ujawniają szokujące fakty, które miały miejsce przed wprowadzeniem stanu wojennego, rozmawiają z historykami i ekspertami wojskowymi oraz ujawniają dokumenty i materiały archiwalne, które rzucają nowe światło na wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku. Film dokumentalny, reżyseria Grzegorz Braun i Robert Kaczmarek, 2011 rok.

„Po co nam wolność”
emisja: w poniedziałek, 13 grudnia br. o 20:15 w TVP1 i TVP Polonia oraz o 21:40 w TVP2, a w kolejnych dniach w TVP Historia i TVP Rozrywka

W rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w dniu 13 grudnia 1981 roku Telewizja Polska oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na koncert „Po co nam wolność”, przypominający dramatyczną historię grudniowej interwencji wojskowej przeprowadzonej przez władze komunistyczne 40 lat temu. Jak zapowiada nadawca, koncert ten będzie artystycznym hołdem złożonym ofiarom i bohaterom PRL-owskiego reżimu, którzy w zderzeniu z niewyobrażalną bezwzględnością i arogancją władzy wykazali niezwykłą odwagę i poświęcenie. Akcent położony na przekazie wybranych tekstów literackich oraz specjalnie zaaranżowanych utworów muzycznych o ponadpokoleniowym zasięgu pomoże przedstawić prawdziwy dramat tego okresu. Wykonawcy: Maja Kleszcz, Katarzyna Cerekwicka, Katarzyna Moś, Justyna Steczkowska, Michał Grobelny, Damian Ukeje, Bartosz Madej, Tadeusz Sejbert, Grzegorz Hyży, Janusz Radek i Mateusz Ziółko, reżyseria: Kamil Pohl.

„Spór o historię: Stan wojenny”
emisja: w poniedziałek, 13 grudnia br. o 21:00 w TVP Historia

„Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią” - informował Polaków w niedzielny ranek 13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski, zapowiadając wprowadzenie stanu wojennego. Co upoważniało go do podjęcia takich kroków? Kiedy generał Wojciech Jaruzelski informował Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego, od kilku godzin na ulicach polskich miast stały już czołgi. Ulice patrolowały wojsko i milicja. O północy żołnierze i funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej, w tym Służby Bezpieczeństwa, rozpoczęli operację „Jodła”. Opanowane zostały ośrodki radia i telewizji. Już pierwszego dnia stanu wojennego do więzień trafiło blisko 3,5 tysiąca działaczy Solidarności i innych opozycjonistów. W sumie przez obozy internowania przeszło około 10 tysięcy osób. Przez niemal miesiąc nie działały telefony miejskie. Wprowadzono godzinę milicyjną. Początkowo obowiązywała od godziny 22:00 do 6:00 rano. Dopiero w marcu 1982 roku przywrócono połączenia międzymiastowe, jednak w słuchawkach słychać było komunikat, że „Rozmowa jest kontrolowana”. Kilkaset kluczowych zakładów pracy zostało zmilitaryzowanych, m.in. kopalnie, huty, kolej, radio, telewizja, porty i szpitale. Stan wojenny na wiele lat odsunął zmiany systemowe w Polsce i w całym bloku wschodnim. Kosztował życie dziesiątki osób, wśród których były zarówno ofiary milicyjnych kul, ale i ludzie, do których wskutek wyłączenia telefonów, nie mogła dojechać pomoc lekarska. Okoliczności wprowadzenia stanu wojennego i jego przebieg nadal budzą gorące dyskusje i spory (więcej tutaj).

„Stan wojenny. Nie byliśmy sami”
emisja: w poniedziałek, 13 grudnia br. o 21:25 w TVP1 i w nocy z poniedziałku na wtorek, z 13 na 14 grudnia br. o 4:40 w TVP Polonia

Strajki sierpniowe i działania Solidarności w 1980/1981 roku doprowadziły do prawdziwego trzęsienia ziemi w globalnej polityce i spowodowały reakcje antagonistycznych bloków - sowieckiego i wolnego świata. Dokument ukazuje reakcje wolnego świata i konsekwencje ogłoszenia stanu wojennego nad Wisłą w grudniu 1981 roku, w kontekście nie tylko wielkiej polityki, ale także wśród poszczególnych ludzi i narodów, którzy solidaryzowali się z Polakami i im pomagali. Pokazane reakcje, działania i zachowania zagranicznych przywódców, olbrzymie zainteresowanie i sympatia dla Solidarności ze strony zachodniej opinii publicznej oraz zaangażowanie się osobistości o różnych poglądach i formacji na rzecz Polski. Jest to opowieść o wydarzeniach z punktu widzenia zagranicznych korespondentów, polityków, aktywistów, ludzi kultury i kościoła, którzy swoją działalnością i pomocą wsparli ówczesny ruch antykomunistyczny. Reżyser przeprowadził rozmowy z zagranicznymi bohaterami rozsianymi w wielu krajach, dla których stan wojenny w Polsce był często jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu. O wydarzeniach mówią między innymi historyk Norman Davies i muzyk Jean-Michel Jarre. W filmie wykorzystano unikalne archiwalia uzupełniające fascynujące historie opowiadane przez zagranicznych świadków tamtego czasu. Reżyseria: Jan Czarlewski.

„40. rocznica stanu wojennego - debata w Sejmie”
emisja: w poniedziałek, 13 grudnia br. o 22:35 w TVP1

Debata o stanie wojennym, którą poprowadzi Krzysztof Ziemiec. Panel I zatytułowany jest „Świadectwo walki, spuścizna buntu, czyli stan wojenny okiem działaczy opozycji antykomunistycznej”, a jej uczestnicy to Zofia Romaszewska, Bogusław Sonik, Adam Borowski oraz Michał Aściukiewicz, laureat „Olimpiady historycznej”. Panel II: „Kobiety w stanie wojennym”, a w nim dyskutować będą: Elżbieta Witek, Ewa Tomaszewska i Ewa Józefowicz. Panel III: „Stan wojenny. Przesłanie dla współczesnych”, z udziałem Jerzego Zelnika, Sławomira Cenckiewicza, Włodzimierz Suleji oraz Tomasz Kandziora, laureata „Olimpiady historycznej”. W części artystycznej występ Jana Pietrzaka.

„Autor nieznany”
emisja: we wtorek, 14 grudnia br. o 21:05 w TVP1, a w kolejnych dniach w TVP Polonia i TVP Dokument

Film opowiada historię fotoreportera Jerzego Kośnika, który w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku dokumentował dramatyczne losy Polski. Fotografie Jerzego Kośnika opowiadają o wydarzeniach tamtych lat, m.in. o karnawale Solidarności, stanie wojennym, brutalnie tłumionych manifestacjach. Z filmu widzowie dowiadzą się o istnieniu nieznanych zdjęć z pacyfikacji kopalni Wujek, w której tragicznie zginęło dziewięciu górników. Jerzy Kośnik po wielu latach odnajduje ich autora Marka Janickiego, który w 1981 roku miał 18 lat. W filmie zostają poruszone kwestii niezwykłej roli fotoreporterów, ich odpowiedzialności, postaw moralnych, jako tych, którzy opowiadają prawdziwą historię i zatrzymują tę prawdę na zdjęciach. Scenariusz i reżyseria: Wiesław Paluch.

„Taksówkarz - cichy bohater grudnia”
emisja: w środę, 15 grudnia br. o 22:30 w TVP1

Leszek Gorgol, uczestnik strajków studenckich i działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS), postanowił odnaleźć lubelskiego taksówkarza, który bezinteresownie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku jeździł, żeby informować i ostrzegać przed mającymi nastąpić represjami wobec ludzi Solidarności i opozycji. Odnajdują się świadkowie tych pełnych napięcia godzin sprzed wprowadzenia stanu wojennego i odwiedzają najważniejsze miejsca wydarzeń z tamtej nocy: miejsce ataku Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO) na zarząd regionu Solidarności, miasteczko akademickie, dworzec Polskich Kolei Państwowych (PKP), okolice komendy Milicji i komitetu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Odżywają dramatyczne wspomnienia świadków aresztowań działaczy opozycji i Solidarności oraz ludzi, którzy w pamiętną noc próbowali ostrzegać innych i zapobiec represjom. Wracają emocje tamtej nocy, bez telefonów i informacji, nocy wyciągania ludzi z domów, niepokojących plotek o interwencji radzieckiej, zagrożenia i bezradności, Solidarności oraz agresji, bezprawia i cynizmu służb milicyjnych oraz Służby Bezpieczeństwa (SB). Polifonicznie zmontowane sekwencje opowieści świadków są oparte na archiwalnych materiałach fotograficznych i filmowych, scenach fabularyzowanych oraz archiwalnych dokumentach operacyjnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MSW) z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej odtwarzających dramatyzm sytuacji oraz bohaterów. Reżyseria: Grzegorz Linkowski (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

129 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...