reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Grobowce Majów” w kanale Polsat Viasat History

dodano: 2021-12-20 04:25 | aktualizacja: 2021-12-20 23:10
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History HD Przez 3 tysiące lat starożytni Majowie dominowali na terenie Ameryki Środkowej, a ich potężne królestwa rządziły kontynentem do momentu, gdy Majowie zniknęli z powierzchni ziemi. W brytyjsko-japońskim programie „Grobowce Majów” („Lost Treasure Tombs of the Ancient Maya”), którego 2-odcinkowa premiera odbędzie się w piątek, 24 grudnia br. o godz. 19:45 w kanale Polsat Viasat History, zespoły ekspertów z całego świata podróżują do różnych stanowisk archeologicznych i przy użyciu nowoczesnych technologii próbują odkryć tajemnicę powstania i upadku tej potężnej i wyrafinowanej starożytnej cywilizacji.

Polsat Viasat History


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Premiera dwuodcinkowej serii opowiadającej o życiu Majów odbędzie się 24 grudnia br. o godz. 19:45 w kanale Polsat Viasat History.

Jednym ze stanowisk archeologicznych, które odwiedzą widzowie jest Copán w Hondurasie - starożytne majańskie miasto niegdyś stanowiące dom dla około 20 tysięcy osób. Są tam wieżowe świątynie, szerokie otwarte place z rzeźbami i posągami. Rządziło nim 16 królów, lecz do dziś odkryto tylko osiem królewskich grobowców, pozostawiając wiele do zbadania zespołowi z Japonii pod wodzą Seiichiego Nakamury. Stosują oni technikę zwaną obrazowaniem mionowym, która pozwala na skanowanie świątyń w poszukiwaniu ukrytych komór, zapobiegając niepotrzebnym i być może szkodliwym wykopaliskom.

W kulturze majańskiej jadeit był jednym z najcenniejszych materiałów. Mary Lou Ridinger, ekspertka w dziedzinie handlu z Majami, wyjaśnia, że kamień ten jest twardszy niż stal, a wyrzeźbienie jednego kawałka często zajmowało tygodnie lub miesiące. Ze względu na swoją niezniszczalną wręcz naturę, jadeit postrzegany był jako symbol nieśmiertelności, dlatego też często w królewskich grobowcach można znaleźć jadeitowe pierścienie, naszyjniki czy maski pośmiertne.

Drugi zespół archeologów prowadzi wykopaliska na dnie meksykańskiego jeziora w San Claudio. Takeshi Nakagawa, paleoklimatolog, zakłada, że osad w jeziorze położonym tuż obok świątyni Majów może zawierać wskazówki, dlaczego ta prekolumbijska cywilizacja porzuciła swoje wspaniałe miasta. Dno jeziora nie zawiera tlenu, co najprawdopodobniej pozwoliło na doskonałą konserwację artefaktów. Im głębiej archeolodzy będą kopać, tym bardziej cofną się w przeszłość.

W lesie deszczowym w Gwatemali odkryto Tikal, które w VIII wieku było domem dla ponad 60 tysięcy mieszkańców. Archeolog Edwin Román bada to miejsce przy pomocy skomplikowanej mapy stworzonej przy użyciu technologii Lidar. Wykorzystuje ona samoloty wyposażone w lasery, które odsłaniają struktury na ogromnych połaciach ziemi, normalnie pokrytych drzewami i innymi przeszkodami. Edwin Román odkrywa, że wiele majańskich miast było ze sobą połączonych. Jedna ze znalezionych przez niego struktur w Tikal wygląda zaskakująco podobnie do budowli znajdującej się w Teotihuacán - mieście położonym ponad 1000 kilometrów dalej w Meksyku.

Jak zapowiada nadawca, program dokumentalny „Grobowce Majów” to niezwykła okazja, by dowiedzieć się co się stało z tą fascynującą prekolumbijską cywilizacją. Premiera pierwszego odcinka odbędzie się w piątek, 24 grudnia br. o godzinie 19:45 w kanale Polsat Viasat History. Emisja drugiego odcinka odbędzie się tego samego dnia o godzinie 20:50 (więcej tutaj).

„Grobowce Majów” - emisja w piątek, 24 grudnia 2021 roku o godz. 19:45 w kanale Polsat Viasat History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

699 zł Więcej...