reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Filmy o prawach człowieka w serwisie Player [wideo]

dodano: 2021-12-20 23:15
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVN Grupa Discovery

Player „Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa człowieka w filmie” W poniedziałek, 20 grudnia br. w serwisie VOD Player zadebiutowała specjalna kolekcja filmów wchodzących w skład międzynarodowej imprezy „Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa człowieka w filmie”. Znajdują się w niej obrazy z ostatnich lat poświęcone tematyce praw człowieka. Filmy dostępne są w serwisie bez opłat. W ofercie pojawią się takie produkcje jak „Wszyscy wszystko zjedli”, „Pewnego razu w Wenezueli”, „Zbrodnia + kara”, „Exit”, „Nowaja”, „Ósma poprawka” i „Zmiana trasy”.

Player „Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa człowieka w filmie”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od poniedziałku, 20 grudnia 2021 roku do czwartku, 6 stycznia 2022 roku filmy z ostatnich edycji wydarzenia „Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa człowieka w filmie” można za darmo oglądać w serwisie VOD Player. - Wśród tytułów znajdują się nagradzane tytuły, które odkrywają nieznane historie, m.in. opowieści o nowojorskiej policji, wiosce rybackiej w Wenezueli, ruchach neonazistowskich, jednej z najsłynniejszych na świecie niezależnych gazet, walce o prawo do aborcji w Irlandii, sytuacji na Białorusi w przeddzień wyborów prezydenckich. Wisienką na torcie jest historia uchodźczyni z Czeczenii, która znalazła dach nad głową u Macieja Stuhra i jego żony Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr - zapowiada nadawca (więcej tutaj).

„Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa człowieka w filmie” w serwisie Player:

„Wszyscy wszystko zjedli”
Madina uciekła z Czeczenii: od męża, który ją bił, od biedy, braku przyszłości i opresyjnego społeczeństwa. Historia jej podróży przez Rosję, Białoruś i miesięcy udręki na dworcu kolejowym w Brześciu to materiał na osobny film. Kiedy wreszcie udało jej się przedostać przez granicę, w Polsce, z zahukanej ofiary przemocy domowej Madina zmieniła się w silną, niezależną kobietę. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, poznała Katarzynę Błażejewską-Stuhr i w rezultacie zamieszkała z rodziną Stuhrów.

„Pewnego razu w Wenezueli”
Congo Mirador to pływająca rybacka osada na jeziorze Maracaibo. Choć widoki zapierają dech w piersiach, nie żyje się tu łatwo. Jezioro zarasta, wodę zanieczyszczają odpady z pobliskiej rafinerii. Jak w soczewce widać tu wszystkie problemy Wenezueli. Wieloletnie zaniedbania niewydolnego systemu, który, by przetrwać, posiłkuje się korupcją - na tyle powszechną, że nikt nawet nie próbuje jej ukrywać. Krzykliwą propagandę maskującą chroniczne braki w zaopatrzeniu. Choć na ścianach wciąż wiszą plakaty z Hugo Chavezem, byłym prezydentem Wenezueli, prawie nikt już tu nie wierzy w rewolucyjne ideały. Wioska rozłazi się w szwach - podobnie jak cały kraj. Głównymi bohaterkami filmu są dwie silne kobiety: przedstawicielka lokalnej nomenklatury Tamara oraz nauczycielka Natalie, nie ukrywająca opozycyjnych sympatii.

„Zbrodnia + kara”
Najnowszy dokument Stephena Mainga to kronika procesu wytoczonego nowojorskiej policji przez dwunastu funkcjonariuszy. Sygnaliści postanawiają położyć kres „nękaniu niewinnych obywateli, w szczególności Afroamerykanów i Latynosów, które służy zawyżaniu policyjnych statystyk i pompowaniu miejskiego budżetu”.

„Exit”
Bohaterowie filmu Karen Winther mają za sobą ekstremalną przeszłość. Większość z nich działała w strukturach neofaszystowskich w Skandynawii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wszyscy dopuszczali się aktów ekstremalnej przemocy wobec ludzi o innych poglądach bądź kolorze skóry. Ale łączy ich coś więcej. Podobnie jak reżyserka filmu, zdecydowali się zdradzić dawne ideały i opuścić szeregi swoich grup.

„Nowaja”
Askold Kurow, autor „Procesu” poświęconego postaci Ołeha Sencowa, w swoim najnowszym filmie znów porusza „niewygodne dla kremlowskich władz tematy”. „Nowaja Gazieta” to legenda niezależnego rosyjskiego dziennikarstwa. Jak czytamy w opisie, od 2000 roku sześcioro jej dziennikarzy przypłaciło życiem bezkompromisowość w dążeniu do ujawniania prawdy o putinowskiej Rosji. Reżyser śledzi gorączkowy proces powstawania kolejnych numerów gazety, rejestruje chwile załamania i euforii, imprezy i konflikty.

„Ósma poprawka”
Jak czytamy w opisie, w 1983 roku w wyniku referendum do „Konstytucji Irlandii” wprowadzona została ósma poprawka, ograniczająca dostęp kobiet do aborcji. 35 lat później - 25 maja 2018 roku - wyniki referendum będą zupełnie inne - 66 proc. głosujących opowie się za usunięciem ósmej poprawki z ustawy zasadniczej. Jak doszło do tej głębokiej społecznej zmiany? Twórczynie filmu śledzą kampanię „RepealThe8th”, swoje spojrzenie koncentrując na weterance ruchu opowiadającego się za legalizacją aborcji, Ailbhe Smyth i „Brokatowej Aktywistce” Andrei Horan; przyglądają się też kontrkampanii i oddają głos jej animatorkom.

„Zmiana trasy”
Jak czytamy w opisie, wszyscy wiemy, co działo się na ulicach białoruskich miast jesienią 2020 roku. Pamiętamy obrazy masowych demonstracji i szokująco brutalną reakcję białoruskiego reżimu. Znamy prawdę o aresztowaniach, torturach i setkach białoruskich więźniów politycznych. A dzięki filmowi Maksima Szweda możemy przekonać się, czym żyli mieszkańcy Mińska w przeddzień pamiętnych prezydenckich wyborów. Bohaterami „Zmiany trasy” jest dwójka taksówkarzy o przeciwstawnych poglądach - i ich pasażerowie.

„Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa człowieka w filmie” w serwisie Player - zapowiedź:
„Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa człowieka w filmie” - emisja w serwisie Player.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

179 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 249 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

249 zł Więcej...