reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Udany start rakiety Ariane 5 z wartym 10 mld dol. teleskopem Webba [wideo]

dodano: 2021-12-25 17:13
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Arianespace

teleskop James webb ariane 5 start 2021 360px 25 grudnia o godz. 13:20 polskiego czasu udanie wystartowała rakieta Ariane 5 z wartym 10 mld dol. teleskopem Jamesa Webba. Po starcie z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej ma podróżować 1,5 mln km do punktu L2 poza księżycową orbitą, a następnie rozłoży lustro, aby skanować niebo. Oczekuje się, że znajdzie egzoplanety, na których jest życie oraz zajrzy do kolebki wszechświata. To największy i najdroższy teleskop kosmiczny.

Arianespace
teleskop James webb ariane 5 start  2021 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Cała podróż do punktu L2 - jednego z miejsc, w którym równoważą się siły grawitacji Słońca i Ziemi - zajmie 29 dni. Punkt libracyjny L2, czyli miejsca w przestrzeni kosmicznej, w którym po stabilnej orbicie będzie obiegał Słońce w ciągu roku - podobnie jak Ziemia.

Mający 30 lat poprzednik Webba - kosmiczny teleskop Hubble'a - krąży wokół Ziemi na odległości prawie 550 km. Nowy teleskop, nazwany na cześć człowieka, który nadzorował NASA przez większość lat 60. XX wieku, jest około 100 razy bardziej czuły niż teleskop Hubble'a. 

Teleskop nowej generacji
Ten wspólny projekt amerykańskich, kanadyjskich i europejskich agencji kosmicznych powstał w połowie lat 90. XX wieku. Teleskop Jamesa Webba nie jest ulepszoną wersją Hubble'a, ale zupełnie nową klasą teleskopu kosmicznego, znacznie większego i bardziej złożonego niż jego poprzednicy. Posiada kompozytowe lustro, które rozkłada się w przestrzeni oraz unikalną osłonę termiczną, która może chronić przed różnicami temperatur rzędu setek stopni. Wszystkie systemy kluczy są zduplikowane lub istnieją w różnych wersjach, dzięki czemu zawsze istnieje możliwość wymiany w przypadku awarii. W przeciwnym razie zmarnuje się 10 mld dol.

Dla astronomów jednym z głównych parametrów teleskopu jest długość fali dostrojonej do odbioru. Zależy to od tego, jakie procesy fizyczne i temperatury możemy zaobserwować.

Teleskop Jamesa Webba będzie działał w zakresie długości fal od pół mikrona (dolna granica światła widzialnego) do 25 mikronów (średnia podczerwień). Zadań astronomii klasycznej jest wiele – na przykład spektroskopia gwiazd, która pokazuje ich skład chemiczny. Część tego zakresu jest niedostępna dla obserwacji z Ziemi ze względu na atmosferę, która pochłania promieniowanie, a także zniekształca obraz. Jednym ze sposobów na obejście tego jest wysłanie teleskopu na orbitę.

Teleskop dotrze do punktu L2 Lagrange'a, otworzy się, skonfiguruje systemy, potem trzeba go przetestować. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, naukowcy rozpoczną obserwacje dopiero po 12 miesiącachŹródło: arianespace.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...