reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Prezydent zawetował ustawę „lex TVN”

dodano: 2021-12-27 12:20 | aktualizacja: 2021-12-27 15:08
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl/prezydent.pl

TVN Prezydent RP Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji mówiącej, że właścicielem telewizji lub radia działających na podstawie polskich koncesji nie może być podmiot z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim, przekraczającym 49 proc. Ustawa ta potocznie nazywana jest „lex TVN”, gdyż trafia bezpośrednio w TVN Grupę Discovery, której właścicielem jest amerykański koncern medialny Discovery, Inc.

TVP
Prezydent Andrzej Duda


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przypomnijmy, że 17 grudnia br. uchwała Senatu z 9 września w sprawie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, odrzucająca tę ustawę, została skierowana przez Marszałek Sejmu do Komisji Kultury i Środków Przekazu w celu jej rozpatrzenia. Ta z kolei odrzuciła wniosek Senatu o odrzucenie ustawy, a następnie to samo uczynił Sejm. Za odrzuceniem uchwały Senatu było 229 posłów, 212 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. W wyniku tej decyzji „lex TVN” trafiła do prezydenta Andrzeja Dudy, który mógł ją albo podpisać, albo zawetować.

27 grudnia br. o godz. 12:00 prezydent Andrzej Duda zwołał konferencję, by - jak się później okazało - ogłosić podczas niej swoją decyzję w sprawie „lex TVN”, a mianowicie zawetowanie nowelizacji i skierowanie jej do Sejmu w celu ponownego rozpatrzenia. W obszernym uzasadnieniu swojej decyzji prezydent podkreślił, że podziela zdanie większości swoich rodaków, którzy uznali, że „kolejne spory nie są nam w tej chwili potrzebne”. - Jako prezydent RP muszę być ponad sporami i spoglądać na nie zdroworozsądkowo. Moim zadaniem jest działać tak, aby unikać sporów - zaznaczył.

Mając zastrzeżenia do przepisów nowelizacji ustawy medialnej, prezydent rozważał dwa scenariusze: zwrócenie ustawy do ponownego rozpatrzenia przez Sejm lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.
 

- Jednym z argumentów była umowa o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych z USA, a także kwestia pluralizmu medialnego i wolności słowa. Nowela narusza też prerogatywy prezydenckie. Jeśli zawarliśmy umowę, musimy jej dotrzymywać. Wtedy będziemy mogli mówić, że jesteśmy honorowym narodem. Chcę, aby Polska tak była postrzegana przez swoich sojuszników - nawiązał prezydent Andrzej Duda do stosunków polsko-amerykańskich.

- W momencie, w którym TK zajmuje się wnioskiem Prezydenta w trybie prewencyjnym, to wniosek i cała ustawa rozpatrywane są przede wszystkim w aspekcie wyłącznie zgodności z przepisami Konstytucji. Traktat oczywiście ma powiązanie z Konstytucją, ale wyłącznie w powiązaniu o charakterze pośrednim poprzez artykuł 9 i inne przepisy Konstytucji. Nie mogę zatem na 100% jako Prezydent powiedzieć, że trybunał na pewno odniósłby się do kwestii samego przestrzegania traktatu polsko-amerykańskiego jako takiego, a ta kwestia z mojego punktu widzenia jest niezwykle istotna - dodał.

Prezydent ocenił, że ograniczenia możliwości posiadania udziałów lub akcji w podmiotach medialnych przez kapitał zagraniczny powinny być w Polsce wprowadzone, „ale powinny być wprowadzone na przyszłość”.
 

- Dla tych, którzy będą chcieli w naszym kraju, w przyszłości, po wejściu przepisów w życie zainwestować. Wtedy będą oni wiedzieli, w jakich warunkach i na jakich warunkach tą inwestycje mogą prowadzić - doprecyzował.

Podkreślił, że takie rozwiązania funkcjonują w wielu krajach. Przywołał przykład Francji, Hiszpanii, Niemiec i innych państw europejski, a także USA.
 

- W każdym kraju demokratycznym takie ograniczenia są i mają uniemożliwić powstanie monopolów medialnych, ale też ograniczyć wpływy zagraniczne, bo każde państwo i każda wadzą państwowa kieruje się zdroworozsądkowymi zasadami interesu wlanego kraju i narodu - mówił prezydent.

- Apeluję, by Sejm przyjął odpowiednie rozwiązania w sprawie ograniczenia udziału podmiotów zagranicznych w spółkach rynku medialnego, ale żeby zrobić to na przyszłość, w sposób uporządkowany, bez wrzutek legislacyjnych - podsumował.


Zapis całej konferencji można obejrzeć poniżej.
 

Oświadczenie Zarządu TVN Grupa Discovery z 27 grudnia 2021 roku:

Z uznaniem i radością przyjmujemy decyzję prezydenta RP Andrzeja Dudy, który opowiedział się za wolnością mediów i prawem widzów do wyboru. Wetując „lex TVN”, prezydent stanął w obronie dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Za nami wiele dni niepokoju i niepewności. Dziękujemy naszym widzom, wszystkim organizacjom i osobom, które podpisały nasz apel oraz głośno wyrażały sprzeciw wobec tej ustawy. Wasze wsparcie było bezcenne w tym trudnym dla nas czasie.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...