reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rząd dopłaci 100 zł na zakup odbiornika DVB-T2/HEVC

dodano: 2021-12-27 15:04
autor: Anita Kaźmierska | źródło: KPRM/satkurier.pl

pieniądz banknot 100 zł złoty Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przygotowała projekt ustawy, która ma zapewnić właścicielom starszych odbiorników naziemnej telewizji cyfrowej pomoc w dostosowaniu się do zbliżających się zmian standardu nadawania na DVB-T2/HEVC. Proces migracji będzie prowadzony w Polsce etapowo (z podziałem na województwa) od 28 marca do 27 czerwca 2022 roku. Oznacza to, że już w marcu niektóre gospodarstwa domowe mogą utracić możliwość oglądania kanałów telewizyjnych. Kto, kiedy i na jakie wsparcie może liczyć?

gov.pl
DVB-T2 naziemna telewizja cyfrowa gov.pl


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
23 grudnia br. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się „Projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej”. Ma on na celu wsparcie gospodarstw domowych w formie świadczenia na zakup dekodera telewizyjnego umożliwiającego co najmniej odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC. Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM.

Dofinansowanie na zakup odbiornika DVB-T2/HEVC
 

- Zmiana rozdysponowania częstotliwości to duże wpływy do budżetu państwa - na poziomie od 1,242 mld do 1,624 mld zł. Część z tych środków chcemy przekazać na wsparcie gospodarstw domowych - mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je - w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera.

Zgodnie z założeniami ustawy, świadczenie na zakup odbiornika, w ramach gospodarstwa domowego, będzie przysługiwać jednej osobie. Dofinansowaniem objęty będzie zakup dekodera zgodnego z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli takiego, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie.

Kiedy i jak?

Wnioskowanie o nowe świadczenie ma być bardzo proste. Do wyboru będzie kilka opcji: elektroniczny formularz, tradycyjny wniosek, możliwości wnioskowania przez pełnomocnika - członka rodziny lub domownika.

Po złożeniu wniosku, uprawniona osoba otrzyma dokument potwierdzający przyznanie świadczenia na zakup dekodera. Będzie go mogła zrealizować w jednym ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie.

Dofinansowanie będzie jednorazowe, w wysokości do 100 zł. Świadczenie będzie można uzyskać do końca 2022 roku.
 

- W najbliższym czasie rozpoczną się konsultacje projektu ustawy. Liczymy na sprawne prace - tak, aby pierwsze środki mogły trafić do potrzebujących gospodarstw domowych wraz ze startem pierwszego etapu wdrażania zmiany standardu [z końcem marca - przyp. red.] - mówi Janusz Cieszyński.


Zmiana standardu nadawania

Wkrótce w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - z obecnego systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. Nowa telewizja cyfrowa to możliwość bezpłatnego odbioru większej liczby programów telewizyjnych, w jeszcze lepszej jakości obrazu (HD/UHD).

Zmiana standardu wynika z konieczności przeznaczenia obecnie wykorzystywanych przez telewizję naziemną częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby rozwoju szybkiego internetu w całej Europie.

W Polsce wdrożenie nowego standardu odbędzie się etapowo:
  • etap 1: od 28 marca 2022 r. – województwa dolnośląskie i lubuskie.
  • etap 2: od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
  • etap 3: od 23 maja 2022 r. – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
  • etap 4: od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Dla części gospodarstw domowych - tych, które odbierają wyłącznie bezpłatną naziemną telewizję cyfrową (nie korzystają z telewizji kablowej, satelitarnej lub internetowej), zmiana standardu będzie się wiązać z koniecznością wymiany telewizora na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego telewizora w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

Z badań wynika, że 2,27 mln gospodarstw nie jest jeszcze przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (raport Krajowego Instytutu Mediów „Gotowość na nowy standard DVB-T2/HEVC. Nowa telewizja NTC”).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 749 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...