reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Wydobywcy marmuru” w Polsat Viasat Explore

dodano: 2021-12-29 05:20
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat Explore Tylko prawdziwi fachowcy potrafią po mistrzowsku wydobywać marmur. Jest on uważany za jeden z najbardziej luksusowych kamieni na świecie. Wydobywa się go z gór, a rzemiosło to jest praktykowane od ponad dwóch tysięcy lat w największym na świecie zagłębiu marmurowym, w Alpach Apuańskich we Włoszech. Rzemieślnicy muszą jednak walczyć z naturą i żywiołami o każdy centymetr tego cennego budulca. Włoska seria „Wydobywcy marmuru” („Stone Men”), której premiera odbędzie się w poniedziałek, 3 stycznia 2022 roku o godz. 21:00 w kanale Polsat Viasat Explore, opowiada o mistrzach w tym fachu i ich wymagającej pracy.

Polsat Viasat Explore


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jedno z najważniejszych źródeł dochodu w regionie, które jest zależne od garstki rzemieślników

Co roku z ponad 150 czynnych kamieniołomów w Alpach Apuańskich wydobywa się półtora miliona metrów sześciennych marmuru. W wyposażonych w najnowocześniejsze maszyny kopalniach odkrywkowych pracują setki kamieniarzy. Jest to biznes o wartości wielu milionów euro, odgrywający ważną rolę w gospodarce regionu. Jego tajemnice od wieków przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jeden z najważniejszych graczy w tym biznesie, Paolo Carli, ochodzi z rodziny wydobywców marmuru. Jego przodkowie wyspecjalizowali się w tym fachu.

- Nauczyłem się od nich rozwijać zmysł przedsiębiorczości - opowiada Paolo Carli. - Jest to pasja, która rodzi się głęboko w twoim wnętrzu - dodaje.


Do wykonywania tego zawodu potrzebne są wiedza dziedziczona z ojca na syna i wrodzona determinacja. Paolo Carli prowadzi obecnie trzy kamieniołomy, z których najważniejszy produkuje marmur dla wieżowca będącego własnością firmy naftowej w Katarze, drugi dostarcza cenną skałę do najbogatszej dzielnicy Hongkongu, a trzeci zapewnia dostawy budulca do luksusowych apartamentów w sercu Londynu.

Sztuka wydobywania marmuru

Po znalezieniu odpowiedniego miejsca i stworzeniu infrastruktury kamieniołomu, pierwszym krokiem w wydobyciu marmuru jest eksploracja wykonywana przez górników i wydobycie z góry dużych kawałków tak zwanych bloków. Są one następnie cięte na mniejsze, prostokątne kawałki, by nadać im kształt nadający się do transportu. Do cięcia używana jest diamentowa linka, która po podłączeniu do specjalnej maszyny obraca się z prędkością 40 metrów na sekundę.

W jednym z kamieniołomów Paolo Carliego blok o długości 9 metrów musi zostać wydobyty w taki sposób, aby się nie połamał. Kawałki te mogą ważyć od 2 do 30 ton - wszystko zależy od tego, ile dane złoże ma do zaoferowania. Liderzy wśród kamieniarzy zawsze szukają w kamieniołomie punktów, które są „zdrowsze” pod względem cech morfologicznych, czyli mają mniej wad i są łatwiejsze w obróbce.

Transport wydobytych kamieni to również zadanie wymagające dużej ostrożności. 30-tonowy blok nie może być po prostu wrzucony na ciężarówkę. Trzeba zadbać o to, by został zamontowany na wozie w taki sposób, by jego ciężar był rozłożony jak najbardziej równomiernie. Bloki są zabezpieczane drewnianymi klinami i linami, aby zapobiec ich przemieszczaniu się i uszkodzeniu podczas transportu. Ze względu na wielkość i ciężar wydobytego kawałka, może on stanowić zagrożenie nawet dla samochodu ciężarowego. Jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczony i zacznie się ślizgać na kamienistej, krętej drodze, może pociągnąć za sobą również pojazd.

Warunki pogodowe, lokalizacja kamieniołomów, potrzeby klienta, jakość marmuru i sposób jego transportu to codziennie problemy, które towarzyszą Paolo Carliemu i innym kamieniarzom. Jednak ich wysiłki od pokoleń nie idą na marne. „Wydobywcy marmuru” opowiada o tej mało znanej sztuce. Premiera serii odbędzie się w poniedziałek, 3 stycznia 2022 roku o godzinie 21:00 w kanale Polsat Viasat Explore. Emisja kolejnych odcinków odbywać się będzie w poniedziałki o godzinie 21:00 (więcej tutaj).

„Wydobywcy marmuru” - emisja w poniedziałki (od 3 stycznia 2022 roku) o godz. 21:00 w kanale Polsat Viasat Explore.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

289 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...