reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Marusarz - Tatrzański Orzeł” w TVP1

dodano: 2022-01-05 05:57
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP1 TVP 1 Jedynka „Marusarz - Tatrzański Orzeł” Mateusz Janicki (w środku) W niedzielę, 16 stycznia br. o godz. 18:20 w kanale TVP1 wyemitowany zostanie premierowo polski film „Marusarz - Tatrzański Orzeł”, którego bohaterem jest skoczek narciarski Stanisław Marusarz „Dziadek”. Producentem filmu jest TVP, a producentem realizującym Studio Besta. Reżyserem jest Marek Bukowski, autorami scenariusza są Maciej Dancewicz i Marek Bukowski, a za zdjęcia odpowiadał Artur Zdral. W obsadzie znaleźli się Olga Szostak, Marta Maria Wiśniewska, Beata Schimscheiner, Janina Cholewa, Mateusz Bożek, Robert Czebotar, Maciej Mikołajczyk, Krzysztof Szczepaniak, Paweł Okraska i Mateusz Janicki.

TVP1 TVP 1 Jedynka „Marusarz - Tatrzański Orzeł” Mateusz Janicki (w środku)


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Telewizja Polska zaprasza widzów na film telewizyjny pod tytułem „Marusarz - Tatrzański Orzeł”. Jest to opowieść o Stanisławie Marusarzu, legendarnym skoczku i prekursorze polskich skoków narciarskich. Rolę głównego bohatera zagrał Mateusz Janicki. Premiera filmu odbędzie się w niedzielę, 16 stycznia br. o godzinie 18:20 w TVP1.

Spektakularny skok Marusarza w garniturze, podczas Turnieju Czterech Skoczni w 1966 roku, stał się pretekstem do opowiedzenia jego losów, a także historii jego siostry Heleny - utalentowanej narciarki, uczestniczki Ruchu Oporu, zamordowanej przez Niemców w 1941 roku. Rolę Stanisława Marusarza „Dziadka” zagrał Mateusz Janicki. W postać żony Marusarza wcieliła się Olga Szostak, a jego siostrę zagrała Marta Maria Wiśniewska. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Beata Schimscheiner, Janina Cholewa, Mateusz Bożek, Robert Czebotar, Maciej Mikołajczyk, Krzysztof Szczepaniak i Paweł Okraska.

Stanisław Marusarz, polski skoczek, m.in.: wicemistrz świata z 1938 roku w Lahti, czterokrotny olimpijczyk, siedmiokrotny uczestnik narciarskich mistrzostw świata, a także podporucznik Armii Krajowej (AK), kurier tatrzański. Od pierwszych okupacyjnych miesięcy działał w konspiracji jako kurier Państwa Podziemnego na Węgry. W 1940 roku wyskoczył z drugiego piętra i uciekł z więzienia gestapo w Krakowie. Po wojnie był jednym z najdłużej czynnie uprawiających skoki narciarskie sportowców na świecie. Marusarz został honorowym gościem Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 1965-1966. Na słynnej Gross-Titlis-Schanze stanął mając 53 lata - do legendy przeszedł jego skok w garniturze i pod krawatem.

Zdjęcia, do nowej produkcji TVP, realizowane były m.in. w: Łęczycy, Warszawie, Zakopanem i Chochołowie. Reżyserem filmu jest Marek Bukowski, a producentem Telewizja Polska.

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Mateusz Janicki w filmie „Marusarz - Tatrzański Orzeł”, foto: TVP
Mateusz Janicki w filmie „Marusarz - Tatrzański Orzeł”, foto: TVP


„Marusarz - Tatrzański Orzeł” - emisja w niedzielę, 16 stycznia 2022 roku o godz. 18:20 w TVP1.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...