reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

RTBF chce wyłączyć FM i DVB-T

dodano: 2022-01-07 11:19 | aktualizacja: 2022-01-07 13:17
autor: RO | źródło: news.dayfr.com/broadbandtvnews.com

RTBF Belgijski nadawca publiczny RTBF, który obecnie nadaje kilka kanałów telewizyjnych we francuskojęzycznej Walonii (m.in. La Une, Tipik, La Trois), rozważa zakończenie nadawania naziemnej telewizji cyfrowej przed końcem dekady. Konkretnie do 2027 r. mają zniknąć te transmisje.

RTBF
RTBF siedziba


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Belgia może nie mieć ani telewizji DVB-T, ani radia FM w 2027 roku. Ta decyzja przyniosłaby wiele korzyści.

Całe pasma częstotliwości wykorzystywane dla NTC można byłoby przeznaczyć dla telefonii komórkowej i za jej pośrednictwem wizualizować ofertę NTC. To wyeliminowałoby problemy z ograniczeniami, jakie istnieją w obecnym paśmie, choć konieczne byłoby zainstalowanie większej liczby anten i wzmacniaczy sygnału, aby poradzić sobie ze zwiększonym ruchem w sieci.

RTBF chce wyłączyć Radio FM. Ten ruch jest jeszcze bardziej kontrowersyjny, ale zamiast całkowicie odchodzić od transmisji radiowych, może przejść na cyfrowe radio DAB. Tak zrobiła Szwajcaria czy Norwegia.

Celem wszystkim zmian RTBF jest dokonanie cyfrowej transformacji i wykorzystanie najnowszych technologii, które cieszą się coraz większą popularnością, takich jak IPTV, streaming, aplikacje i portale społecznościowe. RTBF chce stworzyć nowe koncepcje i kanały, które byłyby częściowo finansowane dzięki wyłączeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

Radio FM może zastąpić DAB+, choć niestety nie wszystkie samochody są kompatybilne z tym systemem, więc wiele starych aut zostałoby bez możliwości słuchania radia. W przypadku naziemnej telewizji cyfrowej nie ma substytutu, a transmisje stałyby się w pełni cyfrowe dzięki takim standardom jak 5G. Kraje, takie jak Niemcy już dostarczają treści NTC w Internecie i choć nadawcy różnie to oceniają, to ostatecznie przyniesie im dużo korzyści, ponieważ pozwoli większej liczbie użytkowników oglądać naziemną telewizję cyfrową, np. na komórce lub tablecie z dowolnego miejsca za darmo.

Źródło: dayfr.com  broadbandtvnews.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 249 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

509 zł Więcej...