W Pekinie ruszył 5G Express - pierwszy na świecie pociąg dużych prędkości z wagonem studia telewizyjnego, pozwalający na organizację transmisji na żywo z wykorzystaniem sieci 5G. Jest to wspólny projekt wielu chińskich firm, w tym China Railway, China Railway Beijing Group, China Unicom, China Mobile, a także CMG.
CGTN
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Transmisja na żywo filmów w ultrawysokiej rozdzielczości (UHD) z chińskim ekspresie poruszającym się z prędkością 350 km/h z pewnością musi być niezwykle trudnym zadaniem, ale China Media Group (CMG) nigdy nie unikała tego typu wyzwań.
CMG zaprezentowało w czwartek 6 stycznia br. nowe studio telewizyjne do transmisji na żywo w pociągu szybkiej kolei łączącej chińską stolicę Pekin z miastem będącym współgospodarzem Igrzysk Olimpijskich - Zhangjiakou. Tak Chiny promują 5G, swoje szybkie pociągi i Zimowe Igrzyska Olimpijskie, pokazując się w wielu dziedzinach najnowocześniejszych technologii.
Studio CGTN w pociągu 5G Express fot: CGTN
Otwarcie studia, które oferuje nowatorskie zastosowanie technologii 5G+4K/8K+AI w transmisji telewizyjnej UHD na żywo z pociągu kolei dużych prędkości, jest świadectwem zaangażowania CMG w przyjmowanie innowacji technologicznych i oferowanie najwyższej jakości relacji z Igrzysk Olimpijskich 2022 do jak najszerszego grona odbiorców.
Pierwsza linia superszybkiej kolei w Chinach, Pekin - Zhangjiakou, została uruchomiona w 2019 r., skracając czas podróży między dwiema strefami zawodów olimpijskich (170 km) z ponad 3 godzin do 47 minut. Inteligentne pociągi jeżdżą z prędkościami ponad 350 km/h są wyposażone w specjalne miejsca do przechowywania zebranych próbek sprzętu narciarskiego i dopingu oraz zapewniają bezprzewodowe ładowanie i inteligentną regulację światła.
Dodać trzeba, że sam Pekin ma już w tej chwili 56 tys. stacji bazowych 5G, a do końca 2022 r. planowane jest 60 tys.
Z 37 900 kilometrami linii Chiny mają największą na świecie sieć kolei dużych prędkości.