reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Przestrzeń pamięci” w kanale TVP Historia

dodano: 2022-01-14 02:06
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP Historia „Przestrzeń pamięci” TVP Historia zaprasza widzów na premierę programu dokumentalnego „Przestrzeń pamięci”, prezentującego muzea w Polsce. Marcin Wikło, prowadzący program, będzie rozmawiać z osobami związanymi z historią muzeów oraz muzealnikami. Premierowa emisja 1. odcinka programu „Przestrzeń pamięci” odbędzie się w niedzielę, 16 stycznia br. o godz. 10:35 na antenie kanału TVP Historia.

TVP Historia „Przestrzeń pamięci”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwszy odcinek cyklu będzie poświęcony Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Muzeum mieści się niedaleko Dworca Poleskiego, z którego w latach 1940-1941 Sowieci wywozili ludzi na Syberię. Dla Polaków nie jest to tylko nazwa geograficzna, ale pojęcie symbolizujące niewolę i cierpienie wielu pokoleń naszych rodaków. Jako pierwsi na Syberię trafili w XVII wieku jeńcy walk Stefana Batorego z carem Rosji Iwanem IV Groźnym. Na Sybir władze carskie wysłały tysiące powstańców listopadowych i styczniowych, uczestników rewolucji 1905 roku oraz wielu bohaterów, którzy aż do wybuchu Wielkiej Wojny w 1914 roku walczyli o odzyskanie niepodległości i wyrwanie spod dominacji rosyjskiej. Zsyłka do obozów, w których panowały nieludzie warunki, była metodą karania polskich buntowników także w czasach Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Sowieci wywozili na Syberię Polaków w ramach tak zwanej „Operacji polskiej” w latach 1937-1938 oraz po agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku, a także po zakończeniu II wojny światowej. Tym wszystkim pokoleniom Polaków poświęcone jest Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Gośćmi pierwszego odcinka będą historycy odpowiedzialni za ekspozycję w Muzeum Pamięci Sybiru: Wojciech Śleszyński - dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, Monika Szarejko - kierownik Działu Wystawy Stałej, oraz Paweł Kalisz - adiunkt Dział Wystawy Stałej.

Twórcy programu odwiedzą również m.in.: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej oraz Muzeum Narodowe w Lublinie. Premiera programu „Przestrzeń pamięci” (odcinek 1.: „Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku”) odbędzie się w niedzielę, 16 stycznia br. o godzinie 10:35 w kanale TVP Historia. Następne odcinki programu emitowane będą w kolejne niedziele stycznia i lutego br. o godzinie 10:35 na antenie stacji TVP Historia.
 
Kadr z programu „Przestrzeń pamięci”, foto: TVP
Kadr z programu „Przestrzeń pamięci”, foto: TVP


„Przestrzeń pamięci” - emisja w niedziele (od 16 stycznia 2022 roku) o godz. 10:35 w kanale TVP Historia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

349 zł Więcej...