reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jeszcze 5G dobrze nie działa, a już jest mowa o 10G?

dodano: 2022-01-16 17:36
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Comcast

Comcast 10G modem 5G router 10 G 360px Comcast jako pierwszy twierdzi, że korzystał z najnowszej technologii 10G, a przecież w wielu krajach technologia 5G mocno kuleje. Najbardziej zaawansowane w rozwoju technologii 5G są Chiny - przy czym technologie 5G i 10G to zupełnie coś innego! Amerykański operator Comcast ujawnił pomyślny test prototypu kablowego modemu 10G (opartego na DOCSIS 4.0 i tzw. vCMTS) wykorzystującego podstawową technologię, która zapewni wielogigabitowe prędkości dziesiątkom milionów domów.

Comcast
Comcast 10G modem 5G router 10 G 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
To był pierwszy na świecie test laboratoryjny 10G.
Wykorzystano modem kablowy Full Duplex DOCSIS 4.0 system-on-chip (SoC) zbudowany przez firmę Broadcom zapewniał prędkości wysyłania i pobierania szybsze niż 4 Gb/s (gigabity na sekundę) zasilane przez technologię sieci 10G.

Wcześniejsze inicjatywy 10G firmy Comcast
W październiku 2021 r. firma Comcast ogłosiła pomyślny test kompletnego połączenia 10G przy użyciu tzw. virtualized cable modem termination system (vCMTS - zwirtualizowanego systemu zakańczania modemu kablowego) opartego na technologii DOCSIS 4.0. Nastąpiło to po pierwszych informacjach o 10G w kwietniu 2021 r., pierwszym w historii teście laboratoryjnym na żywo systemu 10G na chipie (SOC) i październiku 2020 r., próbie zapewniającej prędkość wysyłania i pobierania 1,25 Gb/s w sieci na żywo przy użyciu wirtualizacji funkcji sieci (NFV) w połączeniu z najnowszą technologią DOCSIS.

Kluczowy komponent 10G, DOCSIS 4.0, jest ewolucyjnym krokiem naprzód w zakresie możliwości dostarczania wielogigabitowych prędkości wysyłania i pobierania przez połączenia już zainstalowane w setkach milionów domów na całym świecie.

Co to jest 10G?
Technologia 10G opiera się na pracy wykonanej przez Comcast w ciągu ostatnich kilku lat w celu zbudowania inteligentniejszej, bardziej zwirtualizowanej sieci. Oprócz zapewnienia ścieżki do wielogigabitowych prędkości wysyłania i pobierania na dużą skalę, aktualizacje 10G przyniosą klientom krótkoterminowe korzyści w postaci zwiększonej niezawodności, wydajności i niższych opóźnień.

Połączony przez technologię Broadcom 10G test modemu wykorzystywał urządzenie DOCSIS 4.0 FDX SoC, które Comcast zademonstrował w kwietniu 2021 r., w celu sparowania z dwoma chipami modemu kablowego, aby zapewnić przełomową wydajność. Zostały one pomyślnie połączone za pośrednictwem laboratoryjnej hybrydowej sieci światłowodowo-koncentrycznej z vCMTS działającym w trybie DOCSIS 4.0. Jest to pierwsze kompletne połączenie sieciowe wszystkich komponentów DOCSIS 4.0, które są wymagane do wdrożenia. Oczekuje się, że zademonstrowane prędkości – które były szybsze niż wysyłanie i pobieranie 4 Gb/s – znacznie wzrosną, ponieważ programiści udoskonalają technologię na każdym poziomie architektury 10G.

10G to globalna inicjatywa branżowa mająca na celu wyprzedzanie popytu konsumentów poprzez opracowywanie i wdrażanie nowej technologii sieciowej, aby radykalnie zwiększyć możliwości przesyłania i pobierania w nadchodzących latach.

 

Źródło: comcast.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 5G


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Miernik Combo GTMedia V8 Finder Pro DVB-S2/T2/C USZKODZONA FONIA

Miernik marki GTMedia dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

399 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...