reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jeszcze 5G dobrze nie działa, a już jest mowa o 10G?

dodano: 2022-01-16 17:36
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Comcast

Comcast 10G modem 5G router 10 G 360px Comcast jako pierwszy twierdzi, że korzystał z najnowszej technologii 10G, a przecież w wielu krajach technologia 5G mocno kuleje. Najbardziej zaawansowane w rozwoju technologii 5G są Chiny - przy czym technologie 5G i 10G to zupełnie coś innego! Amerykański operator Comcast ujawnił pomyślny test prototypu kablowego modemu 10G (opartego na DOCSIS 4.0 i tzw. vCMTS) wykorzystującego podstawową technologię, która zapewni wielogigabitowe prędkości dziesiątkom milionów domów.

Comcast
Comcast 10G modem 5G router 10 G 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
To był pierwszy na świecie test laboratoryjny 10G.
Wykorzystano modem kablowy Full Duplex DOCSIS 4.0 system-on-chip (SoC) zbudowany przez firmę Broadcom zapewniał prędkości wysyłania i pobierania szybsze niż 4 Gb/s (gigabity na sekundę) zasilane przez technologię sieci 10G.

Wcześniejsze inicjatywy 10G firmy Comcast
W październiku 2021 r. firma Comcast ogłosiła pomyślny test kompletnego połączenia 10G przy użyciu tzw. virtualized cable modem termination system (vCMTS - zwirtualizowanego systemu zakańczania modemu kablowego) opartego na technologii DOCSIS 4.0. Nastąpiło to po pierwszych informacjach o 10G w kwietniu 2021 r., pierwszym w historii teście laboratoryjnym na żywo systemu 10G na chipie (SOC) i październiku 2020 r., próbie zapewniającej prędkość wysyłania i pobierania 1,25 Gb/s w sieci na żywo przy użyciu wirtualizacji funkcji sieci (NFV) w połączeniu z najnowszą technologią DOCSIS.

Kluczowy komponent 10G, DOCSIS 4.0, jest ewolucyjnym krokiem naprzód w zakresie możliwości dostarczania wielogigabitowych prędkości wysyłania i pobierania przez połączenia już zainstalowane w setkach milionów domów na całym świecie.

Co to jest 10G?
Technologia 10G opiera się na pracy wykonanej przez Comcast w ciągu ostatnich kilku lat w celu zbudowania inteligentniejszej, bardziej zwirtualizowanej sieci. Oprócz zapewnienia ścieżki do wielogigabitowych prędkości wysyłania i pobierania na dużą skalę, aktualizacje 10G przyniosą klientom krótkoterminowe korzyści w postaci zwiększonej niezawodności, wydajności i niższych opóźnień.

Połączony przez technologię Broadcom 10G test modemu wykorzystywał urządzenie DOCSIS 4.0 FDX SoC, które Comcast zademonstrował w kwietniu 2021 r., w celu sparowania z dwoma chipami modemu kablowego, aby zapewnić przełomową wydajność. Zostały one pomyślnie połączone za pośrednictwem laboratoryjnej hybrydowej sieci światłowodowo-koncentrycznej z vCMTS działającym w trybie DOCSIS 4.0. Jest to pierwsze kompletne połączenie sieciowe wszystkich komponentów DOCSIS 4.0, które są wymagane do wdrożenia. Oczekuje się, że zademonstrowane prędkości – które były szybsze niż wysyłanie i pobieranie 4 Gb/s – znacznie wzrosną, ponieważ programiści udoskonalają technologię na każdym poziomie architektury 10G.

10G to globalna inicjatywa branżowa mająca na celu wyprzedzanie popytu konsumentów poprzez opracowywanie i wdrażanie nowej technologii sieciowej, aby radykalnie zwiększyć możliwości przesyłania i pobierania w nadchodzących latach.

 

Źródło: comcast.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 5G


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

499 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...