reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nowy system wynoszenia satelitów z Australii

dodano: 2022-01-21 15:25
autor: Janusz Sulisz | źródło: Hypersonix

DART AE Blueprint Hypersonix 360px Australijski startup Hypersonix stworzył nowy, hipersoniczny system dostarczania satelitów Wirraway, który sprawi, że wynoszenie ładunków na orbitę LEO lub SSO będzie znacznie tańsze i bardziej ekologiczne. Składa się z samolotu o nazwie Delta Velos Orbiter i pojazdu startowego pierwszego stopnia Boomerang. Co ważne, oba elementy systemu są wielokrotnego użytku. W przyszłości taki rozwój przyda się samolotom naddźwiękowym, które mogą przelecieć przez Ocean Atlantycki w ciągu godziny.
 


Hypersonix
hydrogen aircraft Hypersonix australia 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Australijscy inżynierowie stworzyli nowy system wystrzeliwania satelitów na niską orbitę okołoziemską.
Założona w 2019 r. firma Hypersonix Launch Systems ma na celu zapewnienie zrównoważonych usług wystrzeliwania satelitów z Australii przy użyciu technologii hipersonicznej scramjet. W krótkim czasie i w cieniu pandemii zespół Hypersonix składający się z blisko 20 inżynierów lotnictwa i specjalistów materiałowych opracował technologię silników scramjet wielokrotnego użytku do budowy silników zasilanych zrównoważonym, ekologicznym paliwem wodorowym.

Delta Velos będzie mogła wynieść małe satelity na niską orbitę okołoziemską. Główną cechą tego samolotu jest konstrukcja 4 naddźwiękowych silników strumieniowych (scramjet), które działają na przyjazny dla środowiska wodór. Silniki będą mogły przyspieszać ro prędkości od 5 do 12 machów (6125-14700 km/h).

Pojazd firmy Hypersonix może przyspieszać od 5 do 12 machów, czyli 5 do 12 razy prędkość dźwięku. Pojazd Delta-Velos z silnikiem SPARTAN przeleci ponad 2500 km bez emisji CO2 ani innych szkodliwych gazów, zanim wyląduje jak konwencjonalny samolot na pasie startowym i będzie w stanie zrobić to wszystko jeszcze raz.

Samolot zostanie wykonany z ceramicznych materiałów kompozytowych. Autorzy opracowania zauważają, że Delta Velos będzie w stanie współpracować z niemal każdym akceleratorem, ale wyższy stopień trzeba będzie stworzyć niepowtarzalnie. Planuje się, że w dziedzinie budowy prototypów i testowania urządzenie będzie w stanie dostarczyć ładunek o masie do 50 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO) lub orbitę synchroniczną ze słońcem (SSO).

Sama koncepcja jest prosta – Boomerang ma orbiter Delta Velos. Przyspiesza do 5 Macha, po czym wraca do bazy. Samolot będzie wtedy kontynuował lot z maksymalną prędkością 12 machów. Kiedy dotrze do górnej warstwy atmosfery, będzie mógł sam wynieść i odłączyć satelitę.

Źródło: hypersonix.com.au  spaceaustralia.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

349 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...