reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Ruch oporu w Mauthausen” w Polsat Viasat History

dodano: 2022-01-26 02:27
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World/satkurier.pl

Polsat Viasat History HD W czwartek, 27 stycznia br. o godz. 22:00, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w kanale Polsat Viasat History, w ramach pasma „Tajemnice II wojny światowej”, wyemitowany zostanie premierowo francuski film dokumentalny „Ruch oporu w Mauthausen” („Resistance at Mauthausen”). Ukryte w niemieckim obozie zagłady Konzentrationslager Mauthausen zdjęcia stały się jednym z głównych dowodów Holokaustu.

Polsat Viasat History


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Ruch oporu w Mauthausen” w kanale Polsat Viasat History

Kiedy w 1944 roku stało się jasne, że czas Trzeciej Rzeszy dobiegł końca, wydano przez Niemców rozkaz zlikwidowania więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych oraz zniszczenia wszystkiego, co mogło posłużyć jako dowód na istnienie tych przerażających miejsc. Plan się jednak nie powiódł. Obozy opuścili nie tylko ci, którym udało się przeżyć, ale także ci, którzy zabrali ze sobą dowody. Wśród nich znalazło się około dwóch tysięcy fotografii przez lata ukrywanych w Konzentrationslager Mauthausen przez garstkę osób, które nie tylko próbowały przeżyć ten horror, ale także dostarczyć fizycznych dowodów na to, co się tam wydarzyło. O nich opowiada francuski film dokumentalny „Ruch oporu w Mauthausen”, który będzie mieć swoją premierę w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu - w czwartek, 27 stycznia br. o godzinie 22:00 na antenie kanału Polsat Viasat History.

Piekło nad malowniczą wioską

Niedaleko miasta Linz w Austrii w 1938 roku powstał pierwszy obóz koncentracyjny poza granicami Niemiec. Przywiezieni tu więźniowie mieli pracować ponad siły aż do śmierci w jednym z największych w Europie kamieniołomów granitu górującym nad malowniczą wioską. Było to idealne miejsce do realizacji piekielnego planu Schutzstaffel (SS). Od sierpnia 1938 roku trafiały tu osoby skazane na śmierć - za poglądy polityczne, za orientację seksualną, za pochodzenie etniczne. Codziennie od wczesnych godzin porannych osadzonych zmuszano do morderczego wysiłku, wykopywania i noszenia kamieni, poddając ich wszelkim okrucieństwom. Większość więźniów umierała z wycieńczenia, głodu i chorób, na wielu przeprowadzano eksperymenty medyczne, innych rozstrzeliwano lub wysłano do komór gazowych.

Odważny plan młodego fotografa

Hiszpan Francisco Boix został wywieziony do Mauthausen w wieku 20 lat. Był weteranem hiszpańskiej wojny domowej, a fotografią zajmował się od szesnastego roku życia. Z tego powodu zatrudniono go w obozowej służbie identyfikacji. Miał tworzyć dokumentację fotograficzną więźniów i ważnych wydarzeń, takich jak wizyta Niemca Heinricha Himmlera. Wykonał również wiele zdjęć propagandowych, które miały ukazywać, że w obozach koncentracyjnych nie dzieje się nic złego. Ponieważ Francisco Boix robił prywatne fotografie wielu oficerom Schutzstaffel, szybko zdobył zaufanie strażników i miał dostęp do archiwów i laboratorium. Często wzywano go do sfotografowania więźniów, którzy zmarli nienaturalną śmiercią, aby sfabrykować fałszywe dowody na to, że nie zostali zamordowani, lecz popełnili samobójstwo lub zostali zastrzeleni podczas ucieczki. Francisco Boix wiedział, że to wszystko było udawane i że może być jedną z kolejnych ofiar.

Przełom 1944 roku

W 1944 roku nastąpił przełom w dziejach II wojny światowej. Niemcy wycofali się ze wszystkich frontów, a wieści o tym dotarły również do więźniów Konzentrationslager Mauthausen. Zamiast ulgi ogarnęła ich jednak panika - wiedzieli, że podczas odwrotu Niemcy zniszczą wszystko, co mogłoby ich obciążyć. Musieli zatem znaleźć sposób na wywiezienie negatywów z obozu, zanim Niemcy go zlikwidują i zatrą wszelkie ślady, aby świat i potomni mogli zobaczyć okrucieństwa, jakie miały tam miejsce.

Premiera francuskiego filmu dokumentalnego „Ruch oporu w Mauthausen” odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu - w czwartek, 27 stycznia br. o godzinie 22:00 na antenie stacji Polsat Viasat History (więcej tutaj).

„Ruch oporu w Mauthausen” - emisja w czwartek, 27 stycznia 2022 roku o godz. 22:00 w kanale Polsat Viasat History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

339 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

249 zł Więcej...