reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Rezydencja surykatek...” w Polsat Viasat Nature

dodano: 2022-02-02 02:31
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat Nature „Rezydencja surykatek: początek dynastii” Amerykański program dokumentalny „Rezydencja surykatek: początek dynastii” („Meerkat Manor: Rise of the Dynasty”) śledzi burzliwe życie trzech rodzin surykatek, które jednocześnie sąsiadują i rywalizują ze sobą. Fascynujący 13-odcinkowy serial ukazuje codzienne trudy i radości tych maleńkich stworzeń w ciągle zmieniającym się środowisku. Ich życie wygląda niczym klasyczna telenowela, ale jest pewna różnica - bohaterowie to małe, pokryte futrem zwierzaki, które żyją na pustyni Kalahari. Premiera nowego serialu dokumentalnego odbędzie się w poniedziałek, 7 lutego br. o godz. 19:55 w kanale Polsat Viasat Nature.

Polsat Viasat Nature „Rezydencja surykatek: początek dynastii”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pomimo ogromnej rozpoznawalności, którą surykatki zawdzięczają swojej charakterystycznej pozie nazywanej stójką, nadal mało wiemy o tym drapieżnym ssaku. Poniżej nadawca kanału Polsat Viasat Nature przedstawia 10 faktów na temat tych niesamowitych zwierząt.

1. Żyją w dużych, wielkich rodzinach
Surykatki żyją w dużych grupach, które mogą liczyć nawet 50 osobników. Taka gromada składa się z kilku rodzin, a każda z nich jest zdominowana przez jedną parę. Są to zatem wielkie kolonie prowadzone przez pojedyncze zwierzęta - głównie samice.

2. Każdy członek grupy ma swoje zadanie
Każdej z surykatek przysługuje w grupie jedno zadanie. Albo pomagają w zbieraniu pożywienia, wypatrują drapieżników lub chronią młode. Zwierzęta, które stoją na czatach szukają najwyższego miejsca w okolicy, stają na tylnych łapkach i w razie zagrożenia alarmują resztę stada wydając głośne i wyraźne dźwięki.

3. Ich brzuchy spełniają rolę kaloryferów
Surykatki używają swoich brzuchów, aby utrzymać ciepło podczas trudnych warunków atmosferycznych. Te małe zwierzęta opalają się. Leżą do góry łapkami i wystawiają brzuszki do słońca, aby naładować swoje „kaloryfery”.

4. Wszystkie surykatki mają swój niepowtarzalny głos
Nie ma dwóch zwierząt o takim samym głosie. Podobnie jak ludzie, wszystkie wydają zupełnie inne dźwięki i dzięki temu mogą się rozpoznawać nawet z dużej odległości.

5. Gdy trzeba, potrafią być bardzo samolubne
Mimo, że żyją w grupach, w sytuacji zagrożenia potrafią być bardzo samolubne. Aby uratować skórę surykatki potrafią nawet poświęcić któregoś członka ze swojej grupy. Na przykład, gdy stado zaatakuje krokodyl, na pożarcie zostaje wypchnięte jedno ze zwierząt.

6. Młode rodzą się nagie i ślepe 
Młode rodzą się ślepe i pozbawione futerka, więc podczas pierwszych czterech tygodni chowają się w specjalnie wykopanych gniazdach pod ziemią. W tym czasie otwierają oczy, wyostrza im się słuch, a ich ciała zaczyna pokrywać warstwa sierści. Małe również w tym czasie uczą się baraszkować z innymi, dzięki czemu wzmacniają mięśnie. Zatem wdają się w bójki, zanim jeszcze potrafią dobrze widzieć.

7. Konflikty między grupami zbierają czasem śmiertelne żniwo  
Surykatki często toczą walki o terytorium, a spory te mogą zakończyć się śmiercią osobników. W rzeczywistości, te niepozorne zwierzęta są jednym z najbardziej zabójczych gatunków na świecie - około 20 proc. zgonów jest spowodowanych przez inne surykatki. Przez większość czasu starają się uniknąć walki blefując, ale kiedy muszą iść na wojnę można spodziewać się, że będzie to naprawdę krwawa jatka.

8. Największy osobnik zostaje przywódcą
Hierarchia u surykatek jest prosta. Kiedy dominująca samica grupy umiera, zazwyczaj jej najstarsza i największa córka staje się nową liderką. Ale jeśli młodsza siostra ją przerośnie, wtedy zaczyna się rywalizacja między nimi. Samiczki starają się przerosnąć siebie nawzajem i w tym celu bardzo dużo jedzą.

9. Są odporne na jad
Surykatki nie boją się węży, ponieważ są odporne na wiele rodzajów trujących ukąszeń. Dzieje się tak, ponieważ należą one do rodziny mangustowatych, które znane są z tego, że radzą sobie z ukąszeniem kobry czy innych jadowitych węży.

10. Surykatki nie piją wody
I to nie dlatego, że wolą inne napoje. Pomimo życia na pustyni nie muszą pić wody, ponieważ czerpią ją z pożywienia - robaków, owadów czy roślin, które są podstawą ich diety. Surykatki są wyjątkowo wytrzymałymi stworzeniami.

To tylko niektóre z ciekawostek, których prawdopodobnie nie wiedzieliście o tych uroczych stworzeniach. Więcej o ich codziennym życiu widzowie dowiedzą się z programu dokumentalnego „Rezydencja surykatek: początek dynastii”, którego premiera odbędzie się w poniedziałek, 7 lutego br. o godzinie 19:55 w kanale Polsat Viasat Nature. Emisja kolejnych odcinków odbywać się będzie od poniedziałku do piątku o godzinie 20:00 (więcej tutaj).

„Rezydencja surykatek: początek dynastii” - emisja od poniedziałku do piątku (od 7 lutego 2022 roku) o godz. 20:00 (7 lutego 2022 roku o godz. 19:55) w kanale Polsat Viasat Nature.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

749 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...