reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dofinansowanie na zakup odbiornika DVB-T2/HEVC coraz bliżej

dodano: 2022-02-02 13:55
autor: Jerzy Kruczek | źródło: gov.pl

pieniądz banknot 100 zł złoty Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 1 lutego projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, przedłożony przez Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Janusza Cieszyńskiego.

satkurier.pl
odbiorniki DVB-T2 tunery dekodery naziemna telewizja


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rada Ministrów podjęła decyzję o skierowaniu projektu do Sejmu w trybie pilnym, co pozwoli na skrócenie prac parlamentarnych. Jest to podyktowane przypadającymi na koniec marca pierwszymi przełączeniami sygnału telewizji naziemnej (województwa dolnośląskie i lubuskie).

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych, oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiązać się będzie z koniecznością wymiany odbiornika na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego telewizora w odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej. Rząd, mając na uwadze przewidywane wpływy ze sprzedaży uwalnianych częstotliwości, chce dofinansować zakup odbiornika, który umożliwi odbiór bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie.
 

- Decyzją Komisji Europejskiej uwalniamy pewne częstotliwości na potrzeby szybkiego Internetu, wskutek czego część gospodarstw domowych w Polsce może utracić dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej. Chcemy zrekompensować wydatek tym, którzy dalej chcą móc korzystać ze swoich telewizorów – tłumaczy Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Wprowadzane zmiany to duże wpływy do budżetu państwa - na poziomie 1,2 - 1,6 mld zł. Część z tych środków chcemy przekazać na wsparcie gospodarstw domowych.

- Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera - wskazuje minister Janusz Cieszyński. - Nasza propozycja to nie świadczenie socjalne, a uczciwa rekompensata za utratę możliwości korzystania z zakupionego sprzętu. Wszystkie państwa Unii Europejskiej skorzystają z dodatkowych wpływów do budżetu, ale Polska jako jeden z nielicznych krajów dba o to, aby te zyski nie były kosztem obywateli - dodaje minister.

Podsumowanie:
  • Świadczenie, w formie dofinansowania do zakupu odbiornika wyniesie do 100 zł. Pozwoli to w całości lub w części na pokrycie kosztu zakupu urządzenia umożliwiającego dalszy odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC.
  • Dofinansowanie będzie przysługiwało na gospodarstwo domowe. Wniosek o przyznanie świadczenia będzie mogła złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego. Składając wniosek osoba oświadcza, że bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną gospodarstwa domowego.
  • Wniosek o uzyskanie świadczenia będzie można składać elektronicznie - z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej S.A. Umożliwi to uzyskanie świadczenia także przez osoby z ograniczonym dostępem do usług cyfrowych.
  • W odpowiedzi na złożony wniosek osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany we wniosku adres e-mail lub w postaci wydruku - w przypadku wniosku za pośrednictwem pracownika Poczty Polskiej S.A.
  • Przyznany kod będzie można realizować w wybranych sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe.
  • Program będzie realizowany do końca 2022 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...