reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Panna Marple” 4, 5 i 6 w kanale Epic Drama

dodano: 2022-02-05 09:01
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World/satkurier.pl

Epic Drama „Panna Marple” W sobotę, 5 lutego br. w kanale Epic Drama wyemitowane zostaną premierowo odcinki 1. i 2. sezonu 4. brytyjskiego serialu „Panna Marple” („Agatha Christie's Marple”/„Miss Marple”). W lutym br. stacja pokaże premierowo także serie 5. i 6. tej produkcji. Tymczasem nadawca prezentuje 10 rzeczy, których nie wiedziałeś o pannie Marple - słynnej pani detektyw Agathy Christie.

Epic Drama „Panna Marple”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Bardziej rozpoznawalnym i poważanym detektywem, który wyszedł spod pióra Agathy Christie, był Herkules Poirot - publiczność go kochała, podczas gdy sama autorka niekoniecznie. Dużo większą sympatią darzyła pannę Marple - pełną uroku i sprytu starszą panią, która w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych bije na głowę niejednego profesjonalistę. Sprawdźcie, jakie tajemnice kryją się za tą postacią, a od soboty, 5 lutego br. w kanale Epic Drama widzowie znajdą weekendowe maratony z sezonami 4., 5. i 6. słynnej „Panny Marple” - serię 4. w sobotę i niedzielę, 5 i 6 lutego br. o godzinie 19:30, sezon 5. w sobotę i niedzielę, 12 i 13 lutego br. o godzinie 19:30, a serię 6. w sobotę i niedzielę, 19 i 20 lutego br. o godzinie 19:30 (więcej tutaj).

10 rzeczy, których nie wiedziałeś o pannie Marple - słynnej pani detektyw Agathy Christie:

1. Sławę Christie przyniosły przede wszystkim przygody Herkulesa Poirota - to on został powołany do życia jako pierwszy. Sama autorka żywiła jednak do niego mieszane uczucia. Określiła go nawet mianem „wstrętnego, bombastycznego, męczącego, egocentrycznego małego dziwoląga”. Jego historię zaczęła natomiast pisać na przekór siostrze - by udowodnić, że potrafi stworzyć intrygę kryminalną. Po niebywałym sukcesie, poszła za ciosem i tak narodziła się panna Marple - bohaterka, którą sama pisarka darzyła dużo większą sympatią.

2. Inspirację do stworzenia Jane Marple Christie zaczerpnęła z najbliższego otoczenia - swoją bohaterkę skonstruowała łącząc cechy swojej babci oraz, prawdopodobnie, fikcyjnej postaci, Caroline Sheppard - dość wścibskiej starej panny, która pojawiła się w jednej z książek o Herkulesie Poirot.

- Chociaż miała radosne usposobienie, każdego podejrzewała o najgorsze. Z przerażającą dokładnością, zwykle okazywało się, że miała rację

- powiedziała Agatha Christie o swojej babci.


Natomiast jeśli chodzi o samo nazwisko - uważa się, że Christie mogła zaczerpnąć pomysł od stacji kolejowej w Marple, przez którą często przejeżdżała. Inna wersja głosi, że Christie znała rodzinę o tym samym nazwisku.

3. Pierwszą powieścią, w której centrum znalazła się panna Marple było „Morderstwo na plebanii”. Już wtedy samozwańcza pani detektyw miała około 60-70 lat. Najpierw pojawiła się jednak w opowiadaniach, napisanych kilka lat wcześniej niż książka. Łącznie jest bohaterką 12 powieści i kilkudziesięciu opowiadań. Ostatnią powieść z jej udziałem, „Uśpione morderstwo”, wydano w 1976 roku.

4. Motto życiowe Jane Marple brzmiało: „Młodzi myślą, że starsi są głupi, ale starzy wiedzą, że to młodzi są głupi”. Nie można zaprzeczyć, że była prawdziwą znawczynią natury ludzkiej. Jej przewaga wynikała też stąd, że często była niedoceniania i traktowana z góry, dzięki czemu udawało jej się przejrzeć niejednego oszusta czy mordercę.

5. Panna Marple całe swoje życie spędziła w wiosce St. Mary Mead. Zwykła powtarzać, że „w wiejskim życiu jest wiele niegodziwości”. Może stąd brał się jej przenikliwy umysł i zdolność odkrywania ludzkich tajemnic? Marple uwielbiała także obserwować, zadawać pytania i wtykać nos w nie swoje sprawy.

6. Panna Marple kochała rozwiązywać zagadki kryminalne, ale nie była to jej jedyna pasja. W wolnych chwilach z oddaniem dbała o swój ogród. Równie chętnie spędzała też czas na plotkowaniu, spacerach, piciu herbatki przy kominku i robieniu na drutach.

7. W pannę Marple wcieliło się kilka świetnych aktorek. Odtwórczynią tytułowej roli w sezonach 1., 2. i 3. była Geraldine McEvan, natomiast od sezonu 4. jest to Julia McKenzie. Aktorka zdradziła, że jedną z inspiracji była dla niej kreacja stworzona przez Joan Hickson (z ekranizacji z lat 80. ubiegłego wieku). Jej bohaterka nosiła tweedowe garnitury, była bardzo poprawna i ułożona. Julia  McKenziewybrała dla swojej postaci stroje w błękitach i szarościach, chciała też przedstawić pannę Marple jako nieśmiałą, raczej powściągliwą kobietę wyróżniającą się analitycznym umysłem.

8. Oprócz fikcyjnych bohaterów, w serialu pojawiały się też prawdziwe postaci: Winston Churchill w odcinku „Tajemnica Sittaford” (2. sezon), Noël Coward w „4.50 z Paddington” (1. sezon), Louis Armstrong w odcinku „Hotel Bertram” (3. sezon) oraz Ian Fleming w „Karaibskiej tajemnicy” (6. sezon).

9. Serial „Panna Marple” był nagrywany w różnych lokalizacjach, w tym w Londynie, wioskach Englefield w Berkshire, Chilham w Kent, Turville w Buckinghamshire i Blewbury w Oxfordshire.

10. W produkcji wystąpiło wielu znanych aktorów, wśród nich w 4. sezonie Benedict Cumberbatch („Sherlock” i „Gra tajemnic”) czy Natalie Dormer („Gra o tron” i „Igrzyska śmierci”), a w 6. sezonie MyAnna Buring („Wiedźmin” i saga „Zmierzch”).
 
Wendy Craig i Julia McKenzie w serialu „Panna Marple”, foto: Viasat World
Wendy Craig i Julia McKenzie w serialu „Panna Marple”, foto: Viasat World


„Panna Marple” - sezony 4., 5. i 6., emisja w soboty i niedziele (od 5 lutego 2022 roku) o godz. 19:30 w kanale Epic Drama. Obecnie widzowie tego kanału mogą oglądać wcześniejsze odcinki tego serialu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

259 zł Więcej...