reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Burza magnetyczna uszkodziła satelity Starlink [wideo]

dodano: 2022-02-09 19:26 | aktualizacja: 2022-02-10 00:40
autor: Jan Borejko | źródło: SpaceX/Earthsky

starlink satelity na orbicie mapa 360px Firma SpaceX podała, że 40 ostatnio wystrzelonych satelitów Starlink jest skazanych na spalanie w atmosferze. Pisaliśmy o ich udanym wyniesieniu na wstępną orbitę (potem miały być podniesione na wyższą orbitę). Teraz okazuje się, że aż 40 z 49 satelitów Starlink może (mogło) wejść w atmosferę Ziemi z powodu burzy magnetycznej spowodowanej przez Słońce.

kevinizooropa
starlink satelity na niebie 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mówi się o 40 z 49 satelitów Starlink wystrzelonych przez SpaceX na orbitę 3 lutego, mogło zostać mocno poszkodowanych przez burzę geomagnetyczną. Jak informowano na stronie internetowej firmy 8 lutego uszkodzone satelity wykonały niekontrolowaną deorbitację (zeszły z zaplanowanej orbity) i mogły wejść w atmosferę.

Na szczęście wiadomo, że te ​​satelity, które zeszły z orbity, „mają zerowe ryzyko kolizji z innymi satelitami”.

Co stanie się z satelitami Starlink po wejściu w atmosferę?
W przeciwieństwie do naturalnego meteoru, ponowne wejście satelity w ziemską atmosferę wygląda bardziej jak skupisko jasnych punktów, przy czym wszystkie poruszają się w tym samym kierunku, pozostawiając za sobą smugi. Wśród tych smug czasami pojawi się jakby wybuch światła, gdy jakiś szczątek satelity wyparuje.

 - Niestety, satelity rozmieszczone w czwartek zostały znacząco dotknięte przez burzę geomagnetyczną w piątek. Burze te powodują ocieplenie atmosfery i zwiększenie gęstości atmosfery na naszych niskich wysokościach rozmieszczenia. W rzeczywistości pokładowy GPS sugeruje, że prędkość eskalacji i nasilenie burzy spowodowały wzrost oporu atmosferycznego nawet o 50 procent wyższy niż podczas poprzednich startów. Zespół Starlink nakazał satelitom przejście w tryb awaryjny, w którym leciały krawędzią (jak kartka papieru), aby zminimalizować opór – aby skutecznie „ukryć się przed burzą” – i kontynuował ścisłą współpracę z Space Force’s 18th Space Control Squadron i LeoLabs, aby dostarczać aktualizacje dotyczące satelitów na podstawie radarów naziemnych.

- Wstępna analiza wykazała, że ​​zwiększony opór na niskich wysokościach uniemożliwił satelitom wyjście z trybu bezpiecznego w celu rozpoczęcia manewrów podnoszenia orbity, a do 40 satelitów ponownie wejdzie lub już weszło w atmosferę ziemskąSatelity opadające z orbity stwarzają zerowe ryzyko kolizji z innymi satelitami i z założenia giną po ponownym wejściu do atmosfery — co oznacza, że ​​nie powstają szczątki orbitalne i żadne części satelity nie uderzają w ziemię. Ta wyjątkowa sytuacja pokazuje, jak bardzo zespół Starlink dołożył wszelkich starań, aby zapewnić, że system jest w czołówce ograniczania zanieczyszczeń na orbicie – czytamy w komunikacie.  

Informacje te akurat niekorzystnie wpływają na pojawienie się oferty Starlink Premium.

W najnowszym magazynie piszemy o testach Starlink na terenie Polski.
Polecamy zakup drukowanej wersji magazynu SAT Kurier 1-2/2022.


Źródło: earthsky.org  spacex.com  bbc.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...

Miernik Combo GTMedia V8 Finder Pro DVB-S2/T2/C

Miernik marki GTMedia dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

499 zł Więcej...