reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Ciemna strona świata” 2 w National Geographic

dodano: 2022-02-12 03:41
autor: Łukasz Knapik | źródło: The Walt Disney Company

National Geographic „Ciemna strona świata” W niedzielę, 13 lutego br. o godz. 22:00 w kanale National Geographic wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek 2. sezonu amerykańskiego programu „Ciemna strona świata” („Trafficked With Mariana Van Zeller”). Jego gospodynią jest dziennikarka śledcza Mariana van Zeller. Tym razem przeprowadza śledztwo nad najbardziej opłacalnymi gałęziami czarnego rynku, m.in. handlem narkotykami, nielegalną chirurgią plastyczną czy internetowymi oszustwami randkowymi. Uzbrojona jedynie w kamerę i legitymację reporterską podejmuje ryzyko konfrontacji z bezwzględnymi handlarzami, by poznać mechanizmy obrotu dolarem w podziemiu.

National Geographic „Ciemna strona świata”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pomimo usilnych działań organów ścigania z całego świata, każdego roku szara strefa obrotu dolarem rośnie w siłę. Do tej pory ten nielegalny półświatek był nieznany opinii publicznej, jednak dzięki odwadze i determinacji tak odważnych reporterek, jak Mariana van Zeller, mechanizmy rządzące czarnym rynkiem przestają być tajemnicą.

W lutym br. na antenie kanału National Geographic pojawi się nowy, drugi sezon serii dokumentalnej „Ciemna strona świata”. Dziennikarka przenika do owianego złą sławą przemytniczego podziemia, by dowiedzieć się, jak funkcjonują różne gałęzie nielegalnych działalności. Nierzadko z narażeniem życia odkrywa kolejne szlaki czarnego rynku, dokumentując swoją trasę - od badań nad poszlakami, aż do wniknięcia w szeregi grupy przestępczej. W każdym odcinku prowadzi inne dochodzenie, dokumentując rozmowy z przestępcami i ich biznesy, warte miliony.

Drugi sezon serii liczy 10 godzinnych odcinków. Każdy z nich relacjonuje inne śledztwo dziennikarki. Mariana van Zeller rusza tropem: randkowych oszustów, handlu metamfetaminą, nielegalnej chirurgii plastycznej, kradzionych samochodów, handlu marihuaną, gangów motocyklowych, ugrupowań nazistowskich, amazońskiej mafii oraz morskiego piractwa. Premierowe odcinki nowego sezonu programu „Ciemna strona świata” widzowie będą mogli oglądać od 13 lutego br., w każdą niedzielę o godzinie 22:00 w National Geographic.

Mariana van Zeller jest wielokrotnie nagradzaną korespondentką i dziennikarką śledczą. Pochodzi z Portugalii. Biegle posługuje się językami portugalskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim i francuskim. Od 2011 roku relacjonowała światu przebieg wojny narkotykowej w Meksyku. Jej reportaż z 2016 roku „Śmierć przez fentanyl”, który demaskował aferę farmaceutyczną z handlem śmiertelnym opioidem, został niedawno uhonorowany nagrodą „DuPont”. Za swój raport „Gwałt w rezerwacie”, który badał wzrost liczby gwałtów i przemocy seksualnej w rezerwatach Indian amerykańskich, otrzymała nagrodę „Livingston Award” dla młodych dziennikarzy. Jej film dokumentalny o nadużywaniu leków na receptę i handlu pigułkami, „The OxyContin Express”, wyróżniono nagrodą „Peabody” oraz nominacją do nagrody „Emmy” (więcej tutaj).

„Ciemna strona świata” - sezon 2., w kolejnych odcinkach:

Odcinek 1.: „Meta”
emisja: w niedzielę, 13 lutego br. o 22:00

Mariana van Zeller podąża śladem metamfetaminy, przemierzając narkotykowy szlak wiodący od wielkiego laboratorium kartelu Sinaloa, przez meksykańsko-amerykańską granicę, aż do indywidualnych nabywców w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W arkana branży wprowadza ją niestroniący od swojego towaru handlarz, stojący na czele rozległego przemytniczego imperium. Kulisy intratnego procederu, który odurza i zabija, to przerażająca opowieść o lekceważonym problemie i jego dramatycznych konsekwencjach

Odcinek 2.: „Czarny rynek chirurgii plastycznej”
emisja: w niedzielę, 20 lutego br. o 22:00

Mariana van Zeller przygląda się działalności hochsztaplerów w dziedzinie chirurgii plastycznej, ujawniając śmiertelnie niebezpieczne patologie. „Dyskonty chirurgiczne” oferują swoim pacjentom ryzykowne zabiegi w przystępnych cenach, które przeprowadzane w spartańskich warunkach tanich moteli często kończą się kalectwem lub śmiercią. Mariana van Zeller odkrywa związek między przestępczym półświatkiem Miami, a kliniką piękności o wątpliwej reputacji.

Odcinek 3.: „Znikające samochody”
emisja: w niedzielę, 27 lutego br. o 22:00

W Stanach Zjednoczonych Ameryki łupem złodziei pada ponad 750 000 samochodów rocznie. Co 42 sekundy znika kolejny pojazd. Wiele z nich przestępcy przerzucają za granicę. Mimo licznych prób uporania się z problemem organy ścigania nieustannie ostrzegają przed plagą kradzieży i wzmożonym przemytem pojazdów do krajów Afryki Zachodniej, gdzie popyt znacznie winduje ceny. Mariana van Zeller podąża śladem międzykontynentalnego przemytu, rozpracowując prominentnych uczestników tego zyskownego procederu.

Odcinek 4.: „Nielegalna marihuana”
emisja: w niedzielę, 6 marca br. o 22:00

Dziennikarka Mariana van Zeller eksploruje czarny rynek marihuany w Kalifornii, który przeżywa rozkwit od czasu zalegalizowania tej substancji. Okazuje się, że warta ponad 8 miliardów dolarów gałąź gospodarki, jaką jest legalna sprzedaż produktów konopnych wciąż daje przestępczości przestrzeń do łamania prawa.

Odcinek 5.: „Gangi motocyklowe”
emisja: w niedzielę, 13 marca br. o 22:00

Mariana van Zeller postanawia dowiedzieć się, dlaczego doszło do serii brutalnych zdarzeń z udziałem członków subkultury motocyklowej. Dziennikarka przenika do tajemnego świata wyjętych spod prawa gangów motocyklowych. Pomimo bezwzględnej zmowy milczenia dociera do przedstawicieli trzech najważniejszych grup, członków karteli oraz agentów ATF, aby dowiedzieć się więcej o więzach krwi i braterstwa, łączących tych niezwykle niebezpiecznych ludzi.

Odcinek 6.: „Biała supremacja”
​​​​​​​emisja: w niedzielę, 20 marca br. o 22:00

Stany Zjednoczone Ameryki dokonują zaległych rozliczeń ze swoją rasistowską przeszłością. Tymczasem w podziemiu wciąż działają ruchy potajemnie dążące do realizacji szalonego snu o brutalnej dominacji białej rasy. Mariana van Zeller ujawnia kulisy śmiercionośnej ideologii, która pochłonęła już miliony istnień na całym świecie.

Odcinek 7.: „Królowe kokainy”
​​​​​​​emisja: w niedzielę, 27 marca br. o 22:00

Dla członków kokainowego półświatka fawele Rio de Janeiro i góry Kolumbii to prawdziwe eldorado. Korzystając z niezwykłej okazji, Mariana van Zeller postanawia odkryć więcej niż kolejne trasy przerzutu niebezpiecznych substancji. W mrokach podziemia rodzi się bowiem nowy fenomen. Do władzy dochodzą las jefas - baronowe narkobiznesu.

Odcinek 8.: „Randkowi oszuści”
​​​​​​​emisja: w niedzielę, 3 kwietnia br. o 22:00

Tylko w roku 2020 Amerykanie stracili ponad 600 milionów dolarów, wyłudzonych przez internetowych oszustów randkowych. Dziennikarskie śledztwo Mariany van Zeller prowadzi ją do Ghany, gdzie reporterka spotyka się z ludźmi, niestrudzenie przeczesującymi sieć w poszukiwaniu nowych zamożnych celów. Zawodowi naciągacze zdradzają jej sekrety uwodzenia, skalę czerpanych korzyści oraz kulisy stylu życia, na który mogą sobą pozwolić dzięki przestępczemu procederowi.

Odcinek 9.: „Amazońska mafia”
​​​​​​​​​​​​​​emisja: w niedzielę, 10 kwietnia br. o 22:00

Mariana van Zeller wyrusza w podróż do serca amazońskiej dżungli, by obnażyć prawdę na temat sprawców serii niedawnych zabójstw i zdemaskować niszczycieli bezcennych lasów deszczowych. Zgłębiając ten niebezpieczny temat, wpada na trop amazońskiej mafii, czerpiącej zyski z wydobycia „brudnego złota” i bezprawnego wyrębu drzew.

Odcinek 10.: „Morscy kłusownicy”
​​​​​​​​​​​​​​emisja: w niedzielę, 17 kwietnia br. o 22:00

Niewielu Amerykanów zdaje sobie sprawę z faktu, że nawet 30 procent zjadanych przez nich owoców morza prawdopodobnie pochodzi z nielegalnych połowów. Mariana van Zeller bierze pod lupę globalne wysiłki zmierzające do rozprawienia się z kłusownictwem morskim, niezwykle dochodowym biznesem o destrukcyjnym wpływie na oceany. Odwiedzając porty w Bostonie, hiszpańskim Vigo oraz zachodnie wybrzeże Afryki, reporterka próbuje zrozumieć, jak działają przestępcy i dlaczego tak trudno jest ich powstrzymać.
 
Mariana van Zeller w programie „Ciemna strona świata”, foto: National Geographic
Mariana van Zeller w programie „Ciemna strona świata”, foto: National Geographic


„Ciemna strona świata” - sezon 2., emisja w niedziele (od 13 lutego 2022 roku) o godz. 22:00 w National Geographic.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...