reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Sztuka Nie-Kochania” w kanale TTV

dodano: 2022-02-12 04:47
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVN Grupa Discovery/satkurier.pl

TTV „Projekt Cupid” W niedzielę, 13 lutego br. o godz. 23:05 w kanale TTV wyemitowany zostanie premierowo polski film dokumentalny „Sztuka Nie-Kochania”. Istnieją różne modele seksualności człowieka. „Sztuka Nie-Kochania” przygląda się sferze rzadko prezentowanej szerszej publiczności - osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Film i zarazem odcinek specjalny w reżyserii Kobasa Laksy związany jest tematycznie z nową serią na antenie TTV, polskim programem „Projekt Cupid”, w którym wystąpią Barbara Kurdej-Szatan i Przemysław Kossakowski, a którego 1. odcinek zostanie wyemitowany w niedzielę, 13 lutego br. o godz. 22:00. Obie produkcje będą również dostępne dla użytkowników serwisu VOD Player.

TTV „Projekt Cupid”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Tytuł filmu „Sztuka Nie-Kochania” nawiązuje do książki „Sztuka kochania” seksuolożki Michaliny Wisłockiej. Jej pionierskie badania i treść książki przyczyniły się do zmian w polskiej mentalności i podejściu do spraw seksu. W przypadku seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną często dąży się do wyhamowywania i ograniczenia ich samodzielności w myśleniu i realizacji seksualnej - tematach, które wydają się kontrowersyjne także w codziennych rozmowach. Dziś osobami, które zajmują seksualnością osób z niepełnosprawnością intelektualną są: doktor Izabela Fornalik - edukatorka seksualna, pionierka w zakresie badań i edukacji, oraz profesor Remigiusz Kijak - autor pierwszych w Polsce publikacji na temat seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie.

- Film powstał jako inicjatywa pokazania tej sfery życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, o której głośno się nie mówi. Jako rodzic dziecka z NI, mam ogromną nadzieję na zmiany i zwrócenie uwagi na ich potrzeby, także te najbardziej skrywane i intymne. W „Sztuce Nie-Kochania” zobaczymy, jak trudnym tematem jest seksualność osób z NI, samodzielność decydowania o sobie z ich punktu widzenia, ale też ich rodzin i opiekunów, specjalistów oraz terapeutów

- komentuje Kobas Laksa, producent i reżyser dokumentu „Sztuka Nie-Kochania”.

- Seksualność jest kluczowym aspektem istnienia człowieka. Dotyczy każdego i nie zależy od ilorazu inteligencji. Omijanie tego tematu zarówno w przypadku osób w normie intelektualnej jak i tych z niepełnosprawnością intelektualną, po prostu szkodzi. Kiedy mówimy o edukacji seksualnej osób z niepełnosprawnością intelektualną, musimy mieć na myśli również ich rodziców, od których sporo zależy. Niestety, są oni bardzo często osamotnieni i nie otrzymują właściwego wsparcia

- komentuje Izabela Fornalik.


W programie widzowie poznają kilku bohaterów z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej oraz ich rodziców. Jak duży wpływ na tożsamość płciową, orientację, preferencje, role płciowe i funkcjonowanie seksualne mają: rodzina, terapeuci i nauczyciele, instytucje państwowe oraz obyczajowość? Jak zapowiada nadawca, odpowiedź na to pytanie widzowie znajdą w produkcji „Sztuka Nie-Kochania”. Dokument nawiązuje do programu „Projekt Cupid”, polskiej wersji widowiska opartego na belgijskim formacie „Project Cupid” (za którym stoją autorzy m.in. programu „Down the road” - „Down the road. Zespół w trasie” w TTV). Za dystrybucję formatu odpowiada firma Be Entertainment. Polską wersję „Project Cupid” produkuje firma Mass Koncept. W programie wystąpią Barbara Kurdej-Szatan, Przemysław Kossakowski, Aleksandra, Maja, Marta, Jakub, Krystian, Sylwester i Bartek. Widowisko będzie również dostępne dla użytkowników serwisu VOD Player (więcej tutaj).
 
Przemysław Kossakowski w programie „Projekt Cupid”, foto: Mass Koncept/TVN Discovery
Przemysław Kossakowski w programie „Projekt Cupid”, foto: Mass Koncept/TVN Discovery
Barbara Kurdej-Szatan w programie „Projekt Cupid”, foto: Mass Koncept/TVN Discovery
Barbara Kurdej-Szatan w programie „Projekt Cupid”, foto: Mass Koncept/TVN Discovery


„Sztuka Nie-Kochania” - emisja w niedzielę, 13 lutego 2022 roku o godz. 23:05 w TTV.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...